Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klienci banku PBS w Sanoku zostali bez pieniędzy. Rozpoczęła się przymusowa restrukturyzacja

Józef Lonczak
Bank PBS w Sanoku zablokował dostęp do środków bez żadnej informacji. Nie działają karty, bankomaty, przelewy - nic. Do wtorku nie mam dostępu do swoich środków - pisze nasz Czytelnik.
Bank PBS w Sanoku zablokował dostęp do środków bez żadnej informacji. Nie działają karty, bankomaty, przelewy - nic. Do wtorku nie mam dostępu do swoich środków - pisze nasz Czytelnik. Krzysztof Kapica
Ze względu na złą sytuację kapitałową znanego w regionie Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku w piątek (17 stycznia 2020 r.) Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął nad nim kontrolę oraz wyznaczył administratora. Klienci zostali odcięci od swoich pieniędzy. - Bank PBS w Sanoku zablokował dostęp do środków bez żadnej informacji. Nie działają karty, bankomaty, przelewy - informują nasi Czytelnicy.

Przymusowa restrukturyzacja Banku odbywa się z użyciem banku pomostowego – Banku Nowego BFG S.A., instytucji o kapitale 100 mln zł. W weekend zostanie do niej przeniesiona wydzielona część PBS, obejmująca m.in. wszystkie depozyty klientów detalicznych, mikrofirm i MŚP, co zapewnia ich bezpieczeństwo

- poinformował BFG w komunikacie.

Bank Nowy BFG S.A. będzie prowadził teraz rachunki na niezmienionych zasadach dla dotychczasowych klientów PBS. W nowej instytucji Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje oszczędności klientów na niezmienionych zasadach.

Z dniem 20 stycznia 2020 r. do Banku Nowego BFG S.A. zostanie przeniesiona wydzielona część PBS, obejmująca m.in. wszystkie depozyty klientów detalicznych, mikrofirm i MŚP, co zapewnia ich bezpieczeństwo.

Bank Nowy BFG S.A. będzie prowadził rachunki na niezmienionych zasadach dla dotychczasowych klientów PBS.

Co ważne, w nowej instytucji Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje oszczędności klientów na niezmienionych zasadach.

W komunikacie czytamy, że powodem podjęcia decyzji BFG o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji, było spełnienie trzech przesłanek, które zobowiązują Fundusz do podjęcia takiego działania (zgodnie z art. 101 ust. 7 ustawy o BFG) PBS był zagrożony upadłością:

  • nie było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania PBS pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością,
  • podjęcie przymusowej restrukturyzacji PBS było konieczne w interesie publicznym,
  • zgodnie z raportem półrocznym PBS, suma bilansowa banku na koniec czerwca 2019 r. wynosiła ok. 2,8 mld zł, a współczynnik kapitałowy Tier I w ciągu 12 miesięcy obniżył się z 7,56% do 0,32%, podczas gdy minimalny wymóg to 6%. PBS, w przeciwieństwie do większości banków spółdzielczych, nie należy do żadnego z działających w Polsce Instytucjonalnych Systemów Ochrony.

Alternatywą dla przymusowej restrukturyzacji PBS była upadłość tego banku.

Do tematu wkrótce wrócimy.


ZOBACZ TEŻ: Rodzina 500+. Zmiany w 2020 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24