Konfederacja twierdzi, że policja w Rzeszowie zakłóca im przebieg kampanii wyborczej. Zabierają im czas, spisując występujących bez maseczek

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Konfederacja twierdzi, że rzeszowska policja zakłóca im przebieg wyborów.
Konfederacja twierdzi, że rzeszowska policja zakłóca im przebieg wyborów. Krzysztof Kapica
Po dzisiejszej konferencji prasowej, podczas której przedstawiciele Komitetu Wyborczego Wyborców "Grzegorz Braun - Konfederacja" buntowali się, że policja zakłóca im przebieg wyborów, funkcjonariusze znów interweniowali. Osoby z Konfederacji tradycyjnie występowali bez maseczek.

- Chcemy zwrócić uwagę na fakt przeszkadzania policji w kampanii wyborczej, która obecnie odbywa się w Rzeszowie - tak dzisiejszą konferencję prasową w pobliżu budynku Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, na rogu Lisa Kuli i Jagiellońskiej rozpoczął Jacek Ćwięka, rzecznik prasowy KWW "Grzegorz Braun - Konfederacja".

- Funkcjonariusze zakłócają odbywanie się spotkań poprzedzających głosowanie. Jest to naruszenie artykułu 249 Kodeksu Karnego. W tej sprawie nasz kandydat, Grzegorz Braun, poseł na Sejm RP zwracał uwagę w piśmie do Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie, a także podczas wczorajszej konferencji prasowej w Sejmie.

Konferencja prasowa sztabu wyborczego Grzegorza Brauna. Inte...

Apelował do władz województwa i miasta oraz do wojewody i policji o to, by proces wyborczy w Rzeszowie mógł przebiegać zgodnie z prawem.

Tomasz Buczek, pełnomocnik KWW "Grzegorz Braun - Konfederacja" mówił o "bezprawny, bezpodstawnym nękaniu ich komitetu".

- Stoimy na stanowisku, że w obecnej sytuacji prawnej jaka jest, czyli w toku kampanii wyborczej, mamy prawo do swobodnego korzystania z przestrzeni publicznej. W taki sposób, który będzie nam zezwalał na jak najlepsze przekazanie naszego programu wyborcom Rzeszowa. Nie chcemy kopać się z koniem. Nie chcemy wchodzić w niepotrzebne konflikty. Chcemy mówić rzeczowo, merytorycznie o naszym programie. Jest nam to uniemożliwiane poprzez działania policji, które to organy na każdym kroku nas represjonują za to, iż używamy własnego wizerunku, który jest nieodzownie związany z procedurą prowadzenia kampanii wyborczej

- mówił.

Dodał, że na pismo skierowane do komendanta miejskiej policji, w którym czytamy m.in. "Liczę na to, że osobiście zechce Pan Komendant zadbać o to, by nikt nie ważył się więcej nakłaniać funkcjonariuszy Pańskiej zaszczytnej Służby do przestępczego przeszkadzania w zgromadzeniach poprzedzających głosowanie zapowiedziane na dzień 9 maja" nie dostali jeszcze żadnej odpowiedzi.

Braun: Policja uniemożliwia nam prowadzenie normalnej kampanii wyborczej

- Zaznaczę jeszcze, że dwa pisma kierujemy do delegatury rzeszowskiej Biura Wyborczego, jak również do centrali instytucji w Warszawie. Informujemy w nich o uniemożliwianiu nam prowadzenia normalnej kampanii wyborczej. - Będziemy składać również zawiadomienia do prokuratury -

mówił Tomasz Buczek.

Na pytanie, jak policja przeszkadza, padła odpowiedź: - Mamy swój kalendarz zaplanowanych wydarzeń. Jeśli policja nas przetrzymuje w jednym miejscu, nie możemy zrealizować innych rzeczy, które mamy zaplanowane.

Jacek Ćwięka tłumaczył jeszcze, że oni działając w komitecie wyborczym wykonują pracę, swoje obowiązki.

- A zgodnie z ostatnim rozporządzeniem Rady Ministrów mówiących o obostrzeniach w związku z pandemią, jasno widnieje taki zapis, który mówi, że osoby wykonujące obowiązki służbowe, nie podlegają żadnym obostrzeniom. Tym bardziej jesteśmy zdziwieni, że jesteśmy traktowani w taki nadzwyczajny sposób. O dziwo, tylko nasz komitet.

W konferencji uczestniczyło 7 osób z Konfederacji. Żadna nie miała zasłoniętych ust i nosa. Dlatego znów interweniowała policja. I kolejny raz doszło do wymiany zdań.
- Uważamy, że takie zasłanianie twarzy jest niekonstytucyjne - przekonywał funkcjonariuszy jeden z przedstawicieli Konfederacji. - Proszę nas nie nękać za każdym razem.

Słowne przepychanki z policja podczas konferencji Baruna

Policjant ze spokojem tłumaczył, że za każdym razem popełniają wykroczenie i jest zobligowany do wylegitymowania i sporządzenia jeszcze raz notatki urzędowej.

Czyli pan zapowiedział, że co chwilę będzie nas nękał? - dopytywał legitymowany.
- Ja nie będę państwa nękał. Jeśli państwo popełniają wykroczenie jestem zobowiązany do wylegitymowania, sporządzenia notatki i sąd potem będzie decydował, czy państwo popełnili wykroczenie, czy nie. Ewentualnie wymierzy państwu karę

Czyli pan dzisiaj nie wie, czy popełniamy wykroczenie? - nadal nie dawał za wygraną legitymowany.
- Ja uważam, że popełniacie. Jeśli się ze mną nie zgadzacie, to sprawę rozstrzygnie sąd - wyjaśniał policjant.

Czyli tak co minutę będzie nas pan spisywać? - wciąż pyta.
- Jeżeli będzie taka potrzeba, to tak - odpowiada funkcjonariusz

Czyli pieniądze podatników na te wszystkie rozprawy sądowe są dla pana nieistotne? - atakuje.
- Proszę pana, ja muszę wywiązywać się ze swoich obowiązków - nie daje się wyprowadzić z równowagi policjant.

Czyli po każdej konferencji prasowej będą nas państwo spisywać i kierować wnioski do sądu?
- Każdorazowo, jeśli popełni pan wykroczenie, czyli nie będzie się stosował do zakrywania ust i nosa będę zobligowany do wylegitymowania pana i sporządzenia notatki do wniosku o ukaranie. Na sposób przeprowadzonego legitymowania może pan złożyć zażalenie do właściwego prokuratora.

Inny przedstawiciel Konfederacji trzymając przy twarzy tabliczkę z konferencji prasowej próbował przekonywać, że właśnie nią zasłania usta i nos.
- Ani taki sposób, ani przyłbice nie wchodzą w rachubę. Nie ma pan maseczki - tłumaczył policjant.

A na jakiej podstawie podejrzewa pan, że jestem chory?
- Proszę pana, każdy ma taki sam obowiązek. Chce mieć pan lepszy materiał? Ja to wszystko rozumiem. Ale jak się pan ze mną nie zgadza, sprawa trafia do sądu. Tam pan będzie wygłaszał swoje racje.


ZOBACZ TAKŻE: Grzegorz Braun - opinia na temat noszenia maseczek ochronnych

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

I ten człowiek chce być naszym prezydentem. Żałosne.

Dodaj ogłoszenie