MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konrad Fijołek: Spróbujemy znaleźć kompromis z protestującymi mieszkańcami [WIDEO, ZDJĘCIA]

Konrad Karaś
Konrad Karaś
Wideo
od 16 lat
- Musimy wziąć pod uwagę oczekiwania mieszkańców, którzy obawiają się, że te zielone tereny ograniczą im plany dysponowania gruntu – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Przygotowany przez rzeszowski Ratusz nowy projekt Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta to dokument, który rozpala do czerwoności wielu mieszkańców Budziwoja, Przybyszówki i Bzianki, ale też Słociny i Matysówki. Projekt studium zakłada bowiem przekształcenie wielu działek na wspomnianych osiedlach, które zostały przyłączone do Rzeszowa, w tereny zielone.

Oznacza to, że nie będzie można na nich nic wybudować. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się właściciele tych terenów. Protestują od 27 maja, od kiedy projekt studium został wyłożony do publicznych konsultacji.

Przełom?

Być może punktem zwrotnym w całej tej sprawie będzie zapowiedziana przez prezydenta po spotkaniu w Budziwoju zmiana projektu studium. Ma ona polegać na wyłożeniu do wglądu mieszkańców nowego dokumentu z naniesionymi uwagami.

Prezydent Konrad Fijołek, zapytany przez nas wprost, czy miasto postanowi zrezygnować z urządzania publicznych terenów zielonych na prywatnych działkach powiedział, że decyzja jeszcze nie zapadła, miejscy planiści wciąż przeprowadzają analizę, a miasto chce jeszcze bardziej wsłuchać się w głos mieszkańców.

- Studium jest dla miasta bardzo ważnym dokumentem, który pozwoli nam przygotowywać plany zagospodarowania przestrzennego na te tereny, które chcemy szczególnie chronić. To jest zbiór wytycznych do tych planów. Na pewno będziemy chcieli ten proces uporządkowania dokończyć. Natomiast rzeczywiście musimy wziąć pod uwagę oczekiwania mieszkańców, którzy obawiają się, że te zielone, krajobrazowe tereny ograniczą im plany dysponowania gruntu – powiedział Konrad Fijołek, dodając, że celem miasta jest przede wszystkim chronienie publicznej zieleni urządzonej zwłaszcza wokół rzek. - Natomiast te tereny krajobrazowe nie są celem urządzenia ich przez miasto. Spróbujemy zatem znaleźć takie rozwiązanie, żeby mieszkańcy mogli je przeznaczyć na taką małointensywną prywatną zabudowę, żeby mogli je przeznaczyć na domy dla swoich dzieci czy wnuków. Spróbujemy taki kompromis znaleźć – zapewnia prezydent Rzeszowa.

Kolejne spotkanie miejskich urbanistów z mieszkańcami odbędzie się 30 czerwca w hali Podpromie.

Miejskie inwestycje

Warto przypomnieć, że 21 czerwca, minął dokładnie rok od zaprzysiężenia Konrada Fijołka na prezydenta Rzeszowa. Z tej też okazji w Urban Lab odbyło się spotkanie z dziennikarzami rzeszowskich i podkarpackich redakcji. Prezydent Rzeszowa zachęcał dziennikarzy do przekazywania sugestii i spostrzeżeń, a także mówił o inwestycjach, które udało mu się wykonać w mieście w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

- Podjęliśmy wiele działań w kierunku jakości życia. Od procesu uspołecznienia zarządzania miasta wspólnie ze wszystkimi miejskimi środowiskami, poprzez stworzenie takich miejsc sprzyjających dzisiaj w życiu w mieście: zieleni, odpoczynku, wytchnienia, ale także bogatej oferty kulturalnej, rekreacyjnej, która dzieje się już w mieście – mówił Konrad Fijołek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24