Koronawirus na Podkarpaciu. Raport w sprawie koronawirusa [RAPORT 26 II - 11 III]

red.
Śledź na bieżąco informacje zw. z pandemią koronawirusa na Podkarpaciu.

Aktualizacja 11 marca, godz. 14:45

Tłumy w sklepach. Rzeszowianie natychmiast ruszyli na zakupy po ogłoszeniu pierwszego przypadku koronawirusa na Podkarpaciu. Zobaczcie zdjęcia internautów.

Po ogłoszeniu pierwszego przypadku koronawirusa na Podkarpaciu, zamknięciu szkół i uniwersytetów mieszkańcy Rzeszowa ruszyli na zakupy.  - Tłumy w sklepach. Z półek znikają mydła, papier toaletowy, chusteczki nawilżane, kasze, ryże i makarony - alarmuje nas Czytelniczka. Zobacz też: Koronawirus Przemyśl. Ze sklepowych półek znikają środki czystości i żywność [ZDJĘCIA]

Tłumy w sklepach. Rzeszowianie natychmiast ruszyli na zakupy...

Aktualizacja 11 marca, godz. 14:43

MOPS w Rzeszowie uruchomił dwa numery telefonów : 17 853 26 18 oraz 17 853 57 53, pod które mogą dzwonić osoby objęte kwarantanną domową. Głównie samotne, starsze. Pracownicy MOPS zrobią im zakupy, wybiorą leki w aptekach. telefony są czynne w godzinach: 7.30 - 15.30. Po godz. 15.30, w nagłych wypadkach można dzwonić do Straży Miejskiej na nr 986.

Aktualizacja 11 marca, godz. 14:39

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa decyzją Prezydenta Miasta Mielca:
Placówki edukacyjne
Od jutra (12 marca) zaleca się pozostanie dzieci w domach. Do końca tygodnia (12 -13 marca), we wszystkich szkołach miejskich odbywać się będą zajęcia opiekuńcze dla dzieci, które nie mogą mieć zapewnionej opieki w domu. Od 16 marca do 29 marca wszystkie szkoły, przedszkola oraz żłobki zostają zamknięte.
Dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Mielca, także tych najmłodszych bardzo prosimy o pozostanie dzieci w domach i ograniczenie wyjść na zewnątrz.

Miejska Komunikacja Samochodowa
Odwołane zostają kursy MKS linii szkolnych. Od soboty 14 marca obowiązywać będzie rozkład jazdy feryjny.
Do dyspozycji pasażerów będą dwa wejścia do autobusu – środkowe oraz tylne. Sprzedaż biletów u kierowców zostaje wstrzymana.
Miejska Komunikacja Samochodowa wprowadziła dodatkową dezynfekcję autobusów, w tym dezynfekcję poprzez ozonowanie. Odpowiednia dezynfekcja odbywać się będzie systematycznie.

Miejska Opieka Pomocy Społecznej
Przez najbliższe dwa dni (12-13 marca) działalność Dziennego Domu Pobytu oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej zostają ograniczone, natomiast od 16 marca całkowicie zamknięte.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
Od 12 marca 2020 roku do odwołania zmienia się sposób obsługi klienta. Zaleca się by wszystkie sprawy związane z obsługą prosimy zgłaszać telefonicznie pod numerem telefonu: centrala: tel. 17-583-77-11; 17-788-89-50; fax 17-788-89-54; Biuro Obsługi Klienta 17-788-89-90.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej
W sytuacjach wyjątkowych do dyspozycji klientów pozostaje nr telefonu: 17 58 20 590 do 593.

Miejskie Zarząd Budynków Mieszkalnych
W sytuacjach wyjątkowych do dyspozycji klientów pozostają numery telefonów: 17 747 10 30 lub 17 788 43 70.
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
Od 12 marca do 26 marca PSZOK jest nieczynny.

Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A.
Wszystkie osoby chcące uzyskać informacje na temat projektów bądź dofinansowania proszone są kontakt telefoniczny: 797 600 310 bądź mailowy: [email protected].

Dodatkowo zamknięte zostają: Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, Pływalnia Rekreacyjna „Smoczka”, Miejska Biblioteka Publiczna SCK wraz z filiami.

Niezmiennie zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności – omijanie miejsc, gdzie przebywa większa liczba osób (siłownia, plac zabaw, centrum handlowe), częste mycie rąk, zachowanie zasad podczas kichania czy kaszlenia.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną w Mielcu
(nr alarmowy – 506 484 235) lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Aktualizacja 11 marca, godz. 14.18

- W trosce o bezpieczeństwo naszych studentów, doktorantów oraz pracowników uczelni prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej podjął decyzję o odwołaniu wszystkich zajęć dydaktycznych w Kampusie WSPiA. Decyzja obowiązuje od godz. 14 w dniu dzisiejszym do niedzieli 29 marca włącznie - informuje Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA w Rzeszowie. - Okres zawieszenia zajęć w zależności od sytuacji może ulec skróceniu lub wydłużeniu.

Aktualizacja 11 marca, godz. 14.02

Aktualizacja 11 marca, godz. 13:34

Wojewoda zarządziła do odwołania zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa, w szczególności w: teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki;

Poleciła wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast zawieszenie do odwołania działalności klubów dziecięcych i żłobków.

- Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie

- apeluje Ewa Leniart.

Aktualizacja 11 marca, godz. 13:22

W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, Narodowy Fundusz Zdrowia prosi o:

Aktualizacja 11 marca, godz. 13:10

Muzeum-Zamek w Łańcucie od jutra do odwołania jest zamknięty został dla zwiedzających i wszystkich interesariuszy.

Zawieszone zostają też wszystkie imprezy odbywające się w Filharmonii Podkarpackiej. Zwrotu biletów (na koncerty organizowane przez filharmonię) zarówno zakupionych online, jak i w kasie można dokonywać wyłącznie w kasie filharmonii.

Aktualizacja 11 marca, godz. 12:58

Najnowszy komunikat służb wojewody:
Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 422 osoby, dla 93 osób wydano decyzje o poddaniu się kwarantannie domowej. Aktualnie hospitalizowanych jest 11 osób.
Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 97 testów. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV2.

Aktualizacja 11 marca, godz. 12:47

W związku z potwierdzonym w Leżajsku pierwszym przypadkiem koronawirusa, burmistrz miasta zabronił Fundacji Chasydów Polska przygotowań oraz organizacji tegorocznej pielgrzymki chasydów w Leżajsku. Zalecił zachowanie szczególnych warunków ostrożności, nieprzebywanie w skupiskach ludzi, dbałość o higienę rąk.

Aktualizacja 11 marca, godz. 12:34

Szkoła Pijarów w Rzeszowie poinformowała, że 12 i 13 marca zajęcia będą miały charakter opiekuńczych, ale prosi jeżeli to możliwe, aby nie posyłać uczniów do placówki.

Aktualizacja 11 marca, godz. 12:33

W związku z potencjalny ryzykiem epidemiologicznym związanym z koronawirusem SARS-coV-2 WiMBP w Rzeszowie profilaktycznie odwołuje wszystkie spotkania autorskie, zajęcia biblioteczne i inne wydarzenia zaplanowane od 12 marca do 31 marca.

Aktualizacja 11 marca, godz. 12:32

Aktualizacja 11 marca, godz. 12:17

Burmistrz Łańcuta apeluje, aby mieszkańcy wstrzymali się z załatwianiem spraw w urzędach.

Aktualizacja 11 marca, godz. 11:50

Adam Sidor, szef podkarpackiego sanepidu:
- Badania w naszym laboratorium wykonujemy od 1 marca. Początkowo to było 5-6 badań dziennie, a dziś kilkanaście - mówi. - Wczoraj analizowaliśmy 11 próbek. Teraz spodziewamy się wzrostu do ok. 20 badań dziennie. Na pewno zwiększy się liczba osób poddanych kwarantannie. Na każdym z 7 oddziałów zakaźnych w regionie przybywają dziennie 1- 2 osoby.

Aktualizacja 11 marca, godz. 11:45

Politechnika Rzeszowska podjęła decyzje o odwołaniu zajęć.
- Mając na uwadze bezpieczeństwo studentów, doktorantów oraz pracowników uczelni w dniu dzisiejszym tj. 11 marca, podjąłem decyzję o odwołaniu wszystkich zajęć dydaktycznych na Politechnice Rzeszowskiej w terminie od 11 marca, od godz. 12, do 10 kwietnia - informuje prof. Tadeusz Markowski, rektor PRz. - Jednocześnie zapewniam, że uczelnia dołoży wszelkich starań, by umożliwić studentom i doktorantom realizację programu nauczania oraz zaliczenia zajęć. Dalsze decyzje będą podejmowane w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.

Aktualizacja 11 marca, godz. 11:35

Rząd decyduje o zamknięciu kin, muzeów i teatrów.

Aktualizacja 11 marca, godz. 11:09

Premier: Od poniedziałku zamknięte wszystkie szkoły, przedszkola i uczelnie w Polsce.

Uniwersytet Rzeszowski już dziś odwołał zajęcia na uczelni. Do odwołania. Wstrzymano też przyjmowanie nowych osób do akademika i zakazano odwiedzin. Rektor apeluje: Wszystkie osoby, które mają taką możliwość powinny opuścić domy studenckie na czas obowiązywania niniejszego zarządzenia.

Aktualizacja 11 marca, godz.10:46

Aktualizacja 11 marca, godz. 10.19

Adam Sidor, szef podkarpackiego sanepidu: - Zakażona to kobieta w sile wieku. 9 marca zgłosiła się na oddział zakaźny w Łańcucie. Miała typowe objawy: gorączkę, duszność i kaszel. Wczoraj w godzinach popołudniowych dotarła do nas próbka, a w godzinach nocnych potwierdziliśmy koronawirusa. Niezwłocznie rozpoczęliśmy dochodzenie epidemiologiczne. Musieliśmy przede wszystkim przeprowadzić wywiad w szpitalu. A następnie przeprowadziliśmy wstępne dochodzenie epidemiologiczne w miejscu zamieszkania kobiety.

Docieranie do kręgu wskazanych osób (w miejscu zamieszkania i w pracy) nadal trwa. Działania prowadzone są w trzech powiatach.

Wojewoda nie zdradza na razie, ile lat ma kobieta, gdzie konkretnie mieszka i gdzie pracowała, ani też z iloma osobami mogła mieć kontakt, w jaki sposób się zaraziła. - Proszę dać czas służbom na przeprowadzenie odpowiednich działań. Jeśli otrzymacie szczegółowe informacje, dotrzecie do tych osób przed służbami - mówi dziennikarzom podczas konferencji prasowej. - Sami wprowadzicie się w krąg osób zagrożonych. Proszę więc o uszanowanie naszej decyzji.

Ewa Leniart uspokaja: - Nie ma potrzeby ulegania panice, wykupowania leków z aptek i robienia ogromnych zapasów! Proszę o rozwagę.

Na konferencji prasowej Ewa Leniart uspokajała: - Nie ma potrzeby ulegania panice, wykupowania leków z aptek i robienia ogromnych zapasów! Proszę o rozwagę. Wojewoda mówi, że stan zakażonej kobiety jest dobry.

Wojewoda Ewa Leniart apeluje: nie ma potrzeby ulegania panic...

Wojewoda mówi, że stan zakażonej kobiety jest dobry.

Aktualizacja 11 marca, godz. 10.12

Aktualizacja 11 marca, godz. 9:59

Na Podkarpaciu jest, jak dotąd, tylko jeden przypadek koronowirusa. Służby wojewody zdementowały pojawiające się pogłoski o drugim przypadku zakażenia w naszym regionie.

Aktualizacja 11 marca, godz. 9:41

W rozmowie z Radiem Rzeszów wojewoda Ewa Leniart przekazała, że pierwszą na Podkarpaciu chorą dotkniętą koronawirusem jest 57-letnia mieszkanka Leżajska.

Przebywa na oddziale zakaźnym szpitala w Łańcucie. Łącznie na Podkarpaciu hospitalizowanych jest obecnie 11 pacjentów, a nadzorem sanepidu objętych jest 422 osoby.

Aktualizacja 11 marca, godz. 9:36

Szukasz pomocy, informacji? Dzwoń. Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590

Aktualizacja 11 marca, godz. 9:28

Rektor Politechniki Rzeszowskiej podjął decyzję o wstrzymaniu do odwołania wszystkich wydarzeń, imprez, konferencji wewnętrznych i zewnętrznych organizowanych przez uczelnię organizowanych przez podmioty zewnętrzne na jej terenie. Zakazano także wizyt gości zagranicznych na Politechnice Rzeszowskiej i wszelkich zagranicznych wyjazdów pracowników, studentów i doktorantów.

Aktualizacja 11 marca, godz. 9:23

Tu znajdziecie pełna listę oddziałów zakaźnych w województwie podkarpackim.

Aktualizacja 11 marca, godz. 8:58

Jak podała nieoficjalnie "GW" w Rzeszowie, zakażona pacjentka pochodzi z okolic Leżajska. Staramy się potwierdzić tę informację.

Aktualizacja 11 marca, godz. 8:50

Dzisiaj - o godz. 10.15 odbędzie się briefing prasowy wojewody podkarpackiego Ewy Leniart dot. aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem w naszym regionie.

Aktualizacja 11 marca, godz. 8:40

Pierwszy przypadek koronawirusa na Podkarpaciu potwierdzony.

Jak przed chwila poinformowało Ministerstwo Zdrowia, potwierdzone wyniki dotyczą: młodego mężczyzny z woj. mazowieckiego (Warszawa), kobiety z woj. podkarpackiego (Łańcut) w sile wieku oraz kobiety z woj. lubelskiego (Lublin) także w sile wieku. W sumie to już 25 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

10 MARCA

Aktualizacja godz. 22:00

W woj. lubelskim został potwierdzony pierwszy przypadek koronawirusa (22 w Polsce). Chory przebywa w szpitalu w Bełżycach koło Lublina. Jest w ciężkim stanie. Oddycha przez respirator. Pod kątem koronawirusa diagnozowana jest teraz jego rodzina. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna zaraził się od bliskiej osoby, która pojechała do Włoch na mecz Juventus - Inter.

CZYTAJ: Wojewoda: Pacjent z koronawirusem oddycha przez respirator

Aktualizacja godz. 19:56

"Mamy jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusa, potwierdzony pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzony wynik dotyczy mężczyzny z wojewodztwa lubelskiego, który przebywa w szpitalu w Bełżycach. Pacjent to osoba w sile wieku. To 22 przypadek zakażenia w Polsce" - podało Ministerstwo Zdrowia.

Aktualizacja godz. 18:05

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 21. Najnowszy przypadek dotyczy kobiety z województwa dolnośląskiego, która przebywa w szpitalu we Wrocławiu. Ministerstwo Zdrowia informuje, że jej stan jest dobry.

Aktualizacja godz. 17:46

Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski poza imprezami masowymi odwołuje wszelkie wydarzenia, których organizatorem jest urząd miasta i wszystkie jednostki organizacyjne. Nie będzie więc seansów w kinie, imprez kulturalnych i sportowych.

Aktualizacja godz. 17:07

Aktualizacja godz. 16:05

Na podkarpackich przejściach granicznych z Ukrainą trwa kontrola sanitarna.

Na podkarpackich przejściach granicznych z Ukrainą w Medyce, Korczowej, Krościenku i Budomierzu trwa kontrola sanitarna. Kontroli poddawane są wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski. Kontroli poddawani są także podróżni w pociągach. Strażacy dokonują pomiaru temperatury, a funkcjonariusze Straży Granicznej pobierają karty lokalizacyjne.W przypadku osoby zgłaszającej złe samopoczucie i z podwyższoną temperaturą dalsze czynności realizować będą służby sanitarne zgodnie z wytycznymi GIS.Kontrole będą trwały do odwołania.Koronawirus na Podkarpaciu? Aktualne informacje sanepidu w sprawie pacjentów z podejrzeniem koronawirusa

Koronawirus. Kontrola sanitarna na przejściach granicznych z...

Aktualizacja gosz. 15:53

W Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie podjęto nietypową formę profilaktyki. Każdy pracownik urzędu mógł dziś odebrać zapas preparatu z witaminą C, który wzmacnia odporność.

Marszałek województwa zapowiedział powołanie tzw. zespołu doraźnego ds. przeciwdziałania sytuacji zagrożenia wirusem SARS CoV-2. W zespole znajdą się m.in. członkowie zarządu, przewodniczący sejmiku, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych, dyrektor Departamentu Zdrowia, sekretarz, skarbnik województwa, przedstawiciele Kancelarii Zarządu. Podstawowym zadaniem zespołu będzie monitorowanie sytuacji, współpraca ze wszystkimi służbami, koordynacja działań w Urzędzie Marszałkowskim oraz jednostkach podległych.

Aktualizacja godz. 14:58

Po powrocie z wojskowej narady w Niemczech, u generała Jarosława Miki dowódcy generalnego, potwierdzono obecność koronawirusa. Osoby towarzyszące generałowi poddano kwarantannie. Dowódca czuje się dobrze. Procedury zadziałały, wprowadzono działania mające zminimalizować ryzyko.

Aktualizacja godz. 14:30

O godz. 14 dotarł do naszej redakcji komunikat o apelu wojewody Ewy Leniart:
"Szanowni Państwo, Organizatorzy i Uczestnicy imprez masowych,
mając na uwadze negatywną ocenę stanu bezpieczeństwa wynikającą z analizy sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, uprzejmie informuję, że na podstawie art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) zakazywane będą planowane lub przeprowadzane imprezy masowe z udziałem publiczności.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę na możliwość przeprowadzania niektórych imprez masowych, zwłaszcza sportowych, bez udziału publiczności. Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie, w tym potwierdzanie, że dana impreza masowa mimo otrzymania stosownego zezwolenia nie zostanie przeprowadzona lub zostanie przeprowadzona bez udziału publiczności, tak, by nie było konieczne jej przerywanie na podstawie art. 34a ww. ustawy."

Wczoraj na granicach z Niemcami wprowadzone zostały kontrole sanitarne podróżnych. Dzisiaj kontrole mają ruszyć na pozostałych granicach, m.in. polsko-ukraińskiej.

Jak powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, na granicy z Ukrainą, na wszystkich przejściach, kontrolowani będą wszyscy podróżni.

Dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem SARS-CoV-2.

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV 2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wykonano 73 testy, wszystkie są ujemne.

CZYTAJ TEŻ: Lekarz rodzinny w Starym Dzikowie podejrzewał koronawirusa. Sanepid poradził, aby odesłał pacjenta do domu

Według najnowszych informacji (stan z 10 III z godz. 14:17) w Polsce jest obecnie 20 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Do przypadku z Warszawy, o którym informowano dziś ok. godz. 10, doszły dwa przypadki w Cieszynie.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus w Poznaniu: Mąż zakażonej kobiety jest szafarzem w Czapurach. Rozdawał wiernym komunię świętą? Mieszkańcy są zaniepokojeni

Premier nakazał odwołanie wszystkich imprez masowych w kraju, a minister edukacji rozważa zamknięcie szkół w związku z koronawirusem.

Na Podkarpaciu przez zagrożenie koronawirusem odowłano kolejną dużą imprezę - targi Home& Garden.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus w sporcie. Coraz więcej imprez sportowych jest odwoływanych, wstrzymywana jest sprzedaż biletów. Gdzie już bez kibiców

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu wprowadziła całkowity zakaz odwiedzin na wszystkich szpitalnych oddziałach tej placówki.

Zakaz wstępu na szpitalne oddziały obowiązuje osoby odwiedzające pacjentów oraz inne osoby, których obecność nie jest konieczna do zapewnienia ciągłości działania obiektu.

Restrykcje mają związek zarówno z panującym szczytem zachorowań na grypę, jak również z kolejnymi potwierdzonymi przypadkami zarażenia koronawirusem w Polsce.

Rektor WSIiZ w Rzeszowie w związku zagrożeniem koronawirusem, odwołał zagraniczne wyjazdy pracowników zajmujących się rekrutacją międzynarodową. Ponadto studenci z zagranicy (z programu Erasmus) nie mogą na razie podróżować, wstrzymano lub przełożono terminy przyjazdów zagranicznych gości na uczelnię, a na dwóch kampusach uczelni zamontowano ponad 30 dozowników ze środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.

Ryanair, dziś (wtorek 10 marca) w odpowiedzi na decyzję rządu Włoch o zablokowaniu możliwości podróżowania w całym kraju w obawie przed wirusem Covid-19, ogłosił całkowite zawieszenie lotów do/z Włoch.

Odwołania lotów będą wyglądały następująco:

  • Od środy 11 marca od godziny 24 do środy 8 kwietnia do godziny 24 Ryanair zawiesi wszystkie loty krajowe we Włoszech.
  • Od piątku 13 marca od godziny 24 do środy 8 kwietnia do godziny 24 Ryanair zawiesi wszystkie loty międzynarodowe z/do Włoch.

Wszyscy pasażerowie, których loty nie odbędą się otrzymali taką informację. Pasażerowie, którzy przebywaja we Wloszech i chcą wrócić, mogą bezpłatnie zmienić datę wylotu i lecieć najpóźniej w piatek 13 marca. Pozostali pasażerowie mogą otrzymać zwrot kosztów lub punkty Travel Credit na podróż Ryanairem w ciagu najbliższych 12 miesięcy.

Aktualizacja - poniedziałek, 9 III

Do 17 osób wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Polsce - przekazuje Ministerstwo Zdrowia. Ostatni stwierdzony przypadek dotyczy osoby przebywającej w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu. Wcześniej dotarła informacja o przypadku koronawirusa w Krakowie.

Zakażony wirusem pacjent z Krakowa ma ponad 60 lat i w ostatnich dniach przebywał na nartach we Włoszech. Do szpitala zgłosił się w sobotę, dzisiaj testy potwierdziły obecność wirusa u pacjenta. Jego stan jest stabilny.

Oprócz wspomnianych zakażeń, kolejne trzy przypadki zachorowań potwierdzono dziś w szpitalu w Raciborzu. Na oddziale zakaźnym tamtejszego szpitala znajduje się już pięć osób zakażonych koronawirusem.

W poniedziałek specjalne oświadczenie wydał Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją dotyczącą wirusa SARS-CoV-2, tzw. koronawirusa z Wuhan, zalecam wszystkim pracownikom i studentom wracającym do Polski z obszarów ryzyka bezwzględne odbycie 14-dniowej kwarantanny domowej - czytamy oświadczeniu prof. Sylwestra Czopka, rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Nieobecność w pracy lub na zajęciach zostanie odgórnie usprawiedliwiona.

Rektor odwołuje także wszystkie wydarzenia organizowane w budynkach Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie liczba uczestników może przekroczyć 1000 osób.

Ryanair ogranicza loty do Włoch
Od wtorku, 10 marca, od godziny 24, do środy, 8 kwietnia, do godziny 24, Ryanair drastycznie ogranicza loty krajowe z/do Mediolanu Bergamo, Mediolanu Malpensa, Wenecji, Parmy, Rimini oraz Treviso.
Pasażerowie otrzymają email informujący o wszystkich opcjach – zwrot kosztów, zmiana terminu/trasy lotu lub zwrot w ramach Travel Credit.

CZYTAJ TEŻ: Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Na Podkarpaciu 275 osób pozostaje pod nadzorem lub w kwarantannie domowej w związku z zagrożeniem zarażeniem koronawirusem na Podkarpaciu. 9 osób jest w szpitalach na badaniach - to najnowsze dane z dziś (9 marca).

- Wszystkie osoby pozostające pod nadzorem lub w kwarantannie domowej pozostaje są zdrowe. Hospitalizacji podlega 9 osób. W ich przypadku trwają badania

- informuje Małgorzata Waksmundzka - Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV 2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 63 testy, wszystkie są ujemne.

Dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem SARS-CoV-2.

Obawy przed koronawirusem spowodowały odwołanie na Podkarpaciu kolejnej dużej imprezy - Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce.

Aktualizacja - niedziela, 8 III

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem lub w kwarantannie domowej pozostają 273 osoby. Dodatkowo trwa hospitalizacja 6 osób, są one w trakcie badań.

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV 2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 48 testów, wszystkie są ujemne.

Koronawirusa nie wykazały m.in. badania wykonane u pacjenta, który z podejrzeniem zakażenia przyszedł do przychodni przy ul. Szpitalnej w Przeworsku. Po jego wizycie wszystkie osoby przebywające wówczas w ośrodku zostały objęte kwarantanną, a w całej przychodni przeprowadzona została pilna dezynfekcja.

Na stronie Urzędu Miasta w Przeworsku pojawił sie komunikat burmistrza w tej sprawie:

"Jak poinformował dyrektor przeworskiego sanepidu Ryszard Trelka, w badaniach laboratoryjnych próbek pobranych od pacjenta z przychodni w Przeworsku, hospitalizowanego w dniu 06.03.2020 r., nie wykryto koronawirusa".

Aktualizacja - sobota, 7 III

Według najnowszego komunikatu Małgorzaty Waksmundzkiej-Szarek, rzecznika prasowego wojewody podkarpackiego, do 212 wzrosła liczba osób w województwie podkarpackim, które są pod nadzorem Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Objęte są nim osoby, które w ostatnim czasie przebywały w rejonach, gdzie zanotowano zakażenia koronawirusem. Sprawdzany jest ich stan zdrowia, mają dwutygodniowy nadzór epidemiologiczny.

Dodatkowo trwa hospitalizacja 9 osób, są one w trakcie badań.

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV 2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 48 testów, wszystkie są ujemne.

Aktualizacja - czwartek, 6 III

Przedstawiamy najnowsze dane w sprawie zagrożenia koronawirusem na Podkarpaciu.

Obecnie pod nadzorem sanepidu mamy w regionie 188 osób. Wszystkie są zdrowe. Trwa hospitalizacja 9 osób. Czekają na wyniki badań.

W laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 42 testy na obecność koronawirusa. Wszystkie wyszły ujemne.

Dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem SARS-CoV-2.

Aktualizacja - czwartek, 5 III

Jak informuje Małgorzata Waksmundzka - Szarek, rzecznik wojewody podkarpackiego, obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem sanepidu pozostaje 159 osób. Wszystkie są zdrowe.

W szpitalach przebywa 6 osób. Czekają na wyniki badań. W laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 35 testów, wszystkie są ujemne. Dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem SARS-CoV-2.

Aktualizacja - środa, 4 III

W związku z epidemią koronawirusa obecnie na Podkarpaciu pod nadzorem sanepidu pozostają 132 osoby. Wszystkie są zdrowe. Dodatkowo trwa hospitalizacja 2 osób. Trwają badania.

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV 2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej wykonano 30 testów, wszystkie są ujemne.

W Polsce stwierdzono pierwszy przypadek osoby zarażonej koronawirusem. W środę przed szpitalami w Mielcu i Przemyślu, odbyły się ćwiczenia zorganizowane przez wojewodę podkarpackiego. Państwowa Straż Pożarna we współpracy z personelem szpitali rozstawiła namioty pneumatyczne, które mogą w razie konieczności posłużyć do przygotowania pomieszczeń do wstępnej selekcji potencjalnych zainfekowanych osób.Czytaj więcej:  Koronawirus w Lubuskiem. Pierwszy w Polsce potwierdzony przypadek koronawirusa w Lubuskiem. Zarażony pacjent leży w Zielonej Górze

Koronawirus już w Polsce. Przed oddziałem zakaźnym Wojewódzk...

Aktualizacja - wtorek, 3 III

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom sanepid nie ogłosił dziś nowego komunikatu. Jak ustaliliśmy, na Podkarpaciu w kwestii podejrzeń zakażenia koronawirusem sytuacja jest bez zmian. Nadal w szpitalach przebywa 7 osób, które są w trakcie badań.

Nowych informacji można spodziewać się najwcześniej w środę.

Aktualizacja - poniedziałek, 2 III

Do niedzielnego wieczora w całej Polsce zostało przeprowadzonych ponad 400 testów na obecność koronawirusa. Żaden nie potwierdził, by któryś z pacjentów był chory.

Na Podkarpaciu w poniedziałek 2 marca nadal aktualny był komunikat sanepidu z niedzieli.

- Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 109 osób. Wszystkie są zdrowe. Dodatkowo trwa hospitalizacja 7 osób. Są one w trakcie badań. Dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdziliśmy żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem SARS-CoV-2

- informuje dr Adam Sidor, podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

We wtorek lub środę możemy się spodziewać kolejnego komunikatu WSSE w Rzeszowie.

Aktualizacja - niedziela, 1 III

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od 24 stycznia obejmował nadzorem epidemiologicznym 137 osób, które przebywały w ostatnim czasie w rejonach utrzymującej się transmisji wirusa.

Wszystkie osoby poddane były weryfikacji pod kątem stanu zdrowia, a dla bezpieczeństwa były lub są objęte dwutygodniowym nadzorem epidemiologicznym.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 109 osób. Wszystkie są zdrowe. Dodatkowo trwa hospitalizacja 7 osób – są one w trakcie badań.

Aktualizacja - piątek, 28 II 2020

Wzrasta liczba osób hospitalizowanych na Podkarpaciu w związku z podejrzeniem obecności koronawirusa. Obecnie w regionie pod nadzorem sanepidu pozostaje 81 osób.

Już 8 osób jest hospitalizowanych na Podkarpaciu. Badane są pod kątem zarażenia koronawirusem - informuje podkarpacki sanepid.

- Obecnie na terenie województwa pod nadzorem pozostaje 81 osób. Wszystkie są zdrowe

- podaje dr Adam Sidor, podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podlicza, że od 24 stycznia obejmował nadzorem epidemiologicznym 107 osób, które przebywały w ostatnim czasie w rejonach utrzymującej się transmisji wirusa. Wszystkie osoby poddane były weryfikacji pod kątem stanu zdrowia, a dla bezpieczeństwa były lub są objęte dwutygodniowym nadzorem epidemiologicznym.

Wojewoda podkarpacki wydała decyzję związaną z prowadzonymi działaniami profilaktycznymi w związku z możliwością wystąpienia i rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Nałożyła na wybrane podmioty lecznicze, które w swoich strukturach posiadają oddziały zakaźne obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości od 28 lutego na przyjęcie osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Aktualizacja - czwartek, 27 II 2020

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od 24 stycznia obejmował nadzorem epidemiologicznym 79 osoby, które przebywały w ostatnim czasie w rejonach utrzymującej się transmisji wirusa.

Wszystkie osoby poddane były weryfikacji pod kątem stanu zdrowia, a dla bezpieczeństwa były lub są objęte dwutygodniowym nadzorem epidemiologicznym. Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostają 54 osoby. Wszystkie są zdrowe.

Dodatkowo w podkarpackich szpitalach trwa hospitalizacja 4 osób – są one w trakcie badań.

- Dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdziliśmy żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem SARS-CoV-2

- mówi dr Adam Sidor, podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

Informacje ze środy - 26 II 2020

W podkarpackich szpitalach przebywają trzy osoby z podejrzeniem koronawirusa. Są one w trakcie badań - informuje dr Adam Sidor, podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

Jak ludzie w Rzeszowie poradzą sobie z koronawirusem?

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od 24 stycznia obejmował nadzorem epidemiologicznym 53 osoby, które przebywały w ostatnim czasie w rejonach utrzymującej się transmisji koronawirusa. Wszystkie osoby poddane były weryfikacji pod kątem stanu zdrowia, a dla bezpieczeństwa były lub są objęte dwutygodniowym nadzorem epidemiologicznym.

Obecnie na Podkarpaciu pod nadzorem pozostaje 28 osób

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie