MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Licencjat, ale rzetelny

ALINA PUDŁO
KRYSTYNA BARANOWSKA
Rozmowa z prof. dr hab. STANISŁAWEM WYDYMUSEM, rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie: - Dla tegorocznych maturzystów będą nowe specjalności?

- Wprowadzamy w coraz szerszym stopniu specjalność "integracja europejska". Program układamy tak, aby skoncentrowany był na umiejętności zarządzania środkami unijnymi. Nie koncentrujemy się na historii UE, czy makroekonomicznych rozważaniach, ale na znajomości norm unijnych, systemów finansowych, uregulowań prawnych, rozstrzygnięć wynikających z procesu negocjacyjnego itp. To konkretna wiedza, która już niedługo będzie się bardzo liczyć przy poszukiwaniu dobrej pracy, gdy Polska zostanie członkiem Unii. Dodatkową specjalnością, którą wprowadzamy jest "psychologia zarządzania". Wykorzystamy tu potencjał dydaktyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwenci tej specjalności będą profesjonalistami zarządzania różnymi zespołami ludzi, zarządzania wszelkiego rodzaju zmianami w biznesie. Wspomnieć należy też o kształceniu naszych studentów w zakresie profesjonalnego kreowania wizerunku firmy, umiejętności twórczego i skutecznego działania w zespołach pracowniczych i kształtowania ważnych w każdej firmie interpersonalnych relacji. Te specjalności wyróżniają naszą ofertę na rynku edukacyjnym w Podkarpackiem.

- Wiele uczelni niepaństwowych stara się o prawo prowadzenia studiów magisterskich uważając, że to czyni je bardziej konkurencyjnymi. Dlaczego WSZ jest wyjątkiem?

- Mamy zupełnie inną strategię działania i rozwoju. Chcemy kształcić rzetelnie na poziomie licencjackim, a swoich absolwentów przekazywać dobrym uczelniom państwowym w celu uzupełnienia magisterium. Mamy podpisaną umowę z Akademią Ekonomiczną w Krakowie, która w siedzibie naszej uczelni prowadzi takie studia. Nasi absolwenci, którzy na dyplomie mają ocenę przynajmniej dobrą dostają się na te studia bez egzaminu. Podobne umowy podpisaliśmy z KUL i Uniwersytetem Rzeszowskim, którego Wydział Ekonomii w coraz większym stopniu i skutecznie kształci w tym systemie, również na specjalnościach związanych z integracją europejską.

-  A propos Wydziału Ekonomicznym URz. Kierunek ten jest nadal oblegany?

- Tak, i trend ten będzie się utrzymywał. W naszym kraju musi się dokonać swego rodzaju wymiana pokoleniowa na różnych stanowiskach w szeroko rozumianym biznesie. Młodzi, dobrze wykształceni absolwenci uczelni ekonomicznych muszą przejmować kierowanie wszelkiego rodzaju zespołami pracowników, różnego typu przedsięwzięciami, projektami i zadaniami we wszystkich sferach życia gospodarczego, społecznego, kulturalnego itp. Wiele przeprowadzonych badań wskazuje, że największy popyt na rynku pracy będzie na absolwentów z zakresu zarządzania, marketingu, finansów, rachunkowości, biznesu międzynarodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24