Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu mamy kruche kości

Ewa Kurzyńska
Bartosz Frydrych
Blisko połowa osób po 45. r. ż., poddanych profilaktycznej densytometrii na Podkarpaciu miała zbyt małą gęstość kości.

Osteoporoza to jedna z najczęściej występujących chorób kości. Schorzenie to prowadzi do zmniejszenia ich gęstości mineralnej. W efekcie może łatwo dojść do złamań nawet po błahym urazie, na przykład po niewielkim potknięciu się.

To duży problem na Podkarpaciu

Jak pokazują badania, mieszkańcy Podkarpacia są na osteoporozę narażeni szczególnie. W 2014 r. w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym w Rzeszowie, dzięki pieniądzom z Urzędu Marszałkowskiego, przeprowadzono program badań przesiewowych w tym kierunku.

- Przebadaliśmy wówczas 500 osób po 45. roku życia. Pacjenci mieli wykonaną m.in. densytometrię, czyli badanie gęstości kości. Wyniki były zaskakujące. Patologie kośćca stwierdzono aż u 237 badanych. 172 osoby miały osteopenię, uważaną za wczesną postać osteoporozy. Z kolei u 65 pacjentów wykryto klasyczną osteoporozę - mówi lek. med. Witold Skręt, zastępca dyr. WZS ds. medycznych.

Na tym nie koniec wniosków. W ramach badań sprawdzano także poziom wapnia i fosforu oraz oznaczano fosfotazę alkaliczną (enzym wytwarzany przez komórki kościotwórcze) we krwi pacjentów. W wynikach badań biochemicznych odchylenia od normy stwierdzono u 61 badanych. Dominowały przypadki podwyższonego stężenia wapnia we krwi, co może świadczyć o nadużywaniu preparatów zawierających ten pierwiastek.

- Na podstawie wyników badań przeprowadzonych w ramach programu można wstępnie stwierdzić, że problem niedoborów masy kostnej jest na Podkarpaciu większy niż wynikałoby to z badań epidemiologicznych prowadzonych w kraju i na świecie - dodaje Witold Skręt.

Sprawdź stan swoich kości

Zdaniem specjalistów, badanie w kierunku osteoporozy warto wykonać ok. 50. urodzin.

- Jeżeli ktoś jest w takim wieku, a nigdy nie był badany, to teraz jest dobry moment, by o tym pomyśleć. Zbliża się zima, a to czas, gdy do kontuzji i złamań dochodzi częściej niż w innych porach roku. Badanie densytometryczne daje wiedzę o ewentualnych problemach z gęstością kości. Mając taką świadomość, możemy rozpocząć leczenie, zwiększyć czujność, co pozwoli uniknąć kłopotów ze zdrowiem - przekonuje doktor Skręt.

Na badania densytometryczne może skierować pacjenta lekarz, np. reumatolog, ginekolog, ortopeda.

Badanie bez skierowania można wykonać także prywatnie. Jego koszt to ok. 60 - 80 złotych. W rzeszowskim Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym w listopadzie densyto-metrię można wykonać w promocyjnej cenie 30 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24