MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasz Patronat. Koło Gospodyń Wiejskich w Bereżnicy Wyżnej zaprasza na warsztaty terenowe m.in. zielarski spacer

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Materiały prasowe
W sobotę, 29 czerwca, w godzinach 17:00-20:00 w Bereżnicy Wyżnej uczestnicy warsztatów będą eksplorować bieszczadzkie łąki, przydroża i zarośla, poznając gatunki przydatnych dla zdrowia ziół. Przewodnikiem będzie Adam Szary, biolog z Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz autor książki „Tajemnice bieszczadzkich roślin wczoraj i dziś”. Na zakończenie spaceru czeka uczestników wspólne przygotowanie potrawy z zebranych dzikich roślin jadalnych przy ognisku. Miejsce spotkania: Wiata spoczynkowa w Bereżnicy Wyżnej (przełęcz pod Markowską). Nie przegap tej wyjątkowej okazji na bliskie spotkanie z naturą i wiedzą o miejscowej florze.

Koło Gospodyń Wiejskich w Bereżnicy Wyżnej zostało w tym roku beneficjentem projektu grantowego Narodowego Centrum Kultury w programie Etno Polska 2024 p.t. „Zachować tradycje bukietów zielnych w Bieszczadach” . Rodzaj realizowanego zadania to inicjatywy w działaniach na rzecz zachowania, przekazu i kontynuacji tradycji regionalnych oraz w działaniach inspirowanych lokalnym dziedzictwem kulturowym.

Warsztaty będą realizowane w powiecie leskim na terenie miejscowości Bereżnica Wyżna, Wola Matiaszowa i Berezka, a jego inicjatywa jest skierowana do okolicznych mieszkańców oraz turystów.

W programie m.in.

  • Warsztaty terenowe - zielarski spacer, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z gatunkami przydatnych dla zdrowia ziół rosnących na bieszczadzkich łąkach, przydrożach i zaroślach. Na zakończenie spaceru przygotujemy w kociołku na ognisku potrawę z zebranych dzikich roślin jadalnych. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 czerwca, w godzinach 17:00-20:00, w Wiacie spoczynkowej w Bereżnicy Wyżnej (przełęcz pod Markowską). Warsztaty poprowadzi Adam Szary, biolog z Bieszczadzkiego Parku Narodowego, autor książki „Tajemnice bieszczadzkich roślin wczoraj i dziś” o charakterze etnobotanicznym.
  • Drugie warsztaty zostaną przeprowadzone pod kierunkiem etnobotanika oraz wieloletniego pracownika Muzeum Kultury Materialnej i Duchowej Bojków w Myczkowie. Spotkanie będzie poświęcone znaczeniu ziół w tradycji ludowej Podkarpacia, ze szczególnym uwzględnieniem roli tradycyjnych bukietów zielnych.
  • Trzecie warsztaty, podczas których pod okiem zawodowych florystek, uczestnicy przygotują tradycyjne bukiety zielne oraz inne bukiety i wianki z polnych i wiejskich kwiatów.

Na podstawie zebranej wiedzy zostanie opracowana i wydana broszura informacyjna w formie elektronicznej w której zostaną zawarte najważniejsze informacje na temat tradycyjnych bukietów zielnych, obrzędowości i tradycji oraz teraźniejszości ze szczególnym uwzględnieniem regionu Bieszczadów.

Zwieńczeniem zadania będzie konkurs na najładniejszy, tradycyjny bukiet zielny. Bukiet zebrany w ramach obrzędu święcenia bukietów zielnych na 15 sierpnia - święto MB Zielnej.

Konkurs odbędzie się 15 sierpnia w Berezce podczas corocznie organizowanego festynu skupiającego zarówno okolicznych mieszkańców jak i wielu turystów odwiedzających Bieszczady.

- O terminach kolejnych wydarzeń w ramach realizowanego projektu grantowego Narodowego Centrum Kultury w programie Etno Polska 2024 „Zachować tradycje bukietów zielnych w Bieszczadach” KGW będzie informować na bieżąco - zapewniają panie z KGW w Bereżnicy Wyżnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24