Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz Patronat. Przed nami czwarta edycja Podkarpackiego Szlaku Filmowego! 4-6 sierpnia spotkamy się w Jarosławiu [WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wideo
od 16 lat
Trzydniowe wydarzenie wypełnią plenerowe i kinowe projekcje filmowe, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, wystawy tematyczne, spacery śladem historycznych produkcji filmowych oraz koncert muzyki filmowej.

- Filmowa historia Podkarpacia naznaczona jest nazwiskami wybitnych twórców, począwszy od Józefa Lejtesa, przez Jerzego Hoffmanna, Andrzeja Wajdę i Jerzego Janickiego, na Wojciechu Smarzowskim i Janie Komasie kończąc. Opowieść ta krąży wokół urokliwych miast, wsi i licznych bieszczadzkich i beskidzkich bezdroży - mówi Jagoda Mazepa z Podkarpackiej Komisji Filmowej. - Jest to historia pisana różnymi gatunkami, wśród których wyróżniają się obrazy historyczne, wojenne, westerny oraz współczesne dramaty obyczajowe. Choć serce przemysłu kinematograficznego bije w centrum kraju i decyzja o umieszczeniu produkcji daleko na południowo-wschodnim krańcu wiąże się z trudnościami twórcy wybierali i nadal wybierają najbardziej fotogeniczne i filmowo atrakcyjne zakątki.

Podkarpacki Szlak Filmowy to inicjatywa prowadzona przez Podkarpacką Komisję Filmową od 2020 roku. Pierwszym jego punktem były Jaśliska, miejsce realizacji zdjęć do filmów takich jak m.in. "Boże Ciało" Jana Komasy, "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej czy "Wino truskawkowe" Dariusza Jabłońskiego. Kolejnym etapem w 2021 roku był Przemyśl, gdzie powstawały produkcje takie jak "Wataha" HBO, "Kronika wypadków miłosnych" Andrzeja Wajdy czy "Ułaskawienie" Jana Jakuba Kolskiego. Trzecim etapem było otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach w lipcu 2022 roku, gdzie w dzikich plenerach regionu powstały takie produkcje jak „Pan Wołodyjowski” Jerzego Hoffmana, „Wolna sobota” Jerzego Janickiego czy pierwszy eastern – „Rancho Texas” Wadima Berestowskiego. W 2023 roku szlak obejmie miasto Jarosław i okolice.

CZYTAJ TEŻ:Jaśliska - nasze podkarpackie Hollywood. Tu jest magia, tajemnica, zagadka, klimat dla filmowców

- Jarosławski szlak obejmuje historię realizacji takich filmów jak „Katyń” Andrzeja Wajdy czy „Eter” Krzysztofa Zanussiego. Prezentuje również twórców, którzy urodzili się w Jarosławiu. Są wśród nich Sam Spiegel, producent hollywoodzki, odpowiedzialny za takie obrazy jak „Lawrence z Arabii” czy „Most na rzece Kwai” oraz utalentowany i nagradzany reżyser animacji młodego pokolenia Marcin Podolec. Trzydniowe wydarzenie wypełnią plenerowe i kinowe projekcje filmowe, spotkania twórcami, panele dyskusyjne, wystawy tematyczne, spacery śladem historycznych produkcji filmowych oraz koncert muzyki filmowej - przedstawia.

W 2022 roku Podkarpacki Szlak Filmowy został nominowany do nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24