Nasze Dobre Podkarpackie. Funkcjonalna i proprioceptywna stymulacja w nowoczesnej rehabilitacji

Materiał promocyjny Nasze Dobre Podkarpackie
Rehabilitacja pacjentów po urazach rdzenia kręgowego powinna zostać wdrożona jak najszybciej po nagłym wydarzeniu, którego konsekwencją jest ich ciężki stan kliniczny
Rehabilitacja pacjentów po urazach rdzenia kręgowego powinna zostać wdrożona jak najszybciej po nagłym wydarzeniu, którego konsekwencją jest ich ciężki stan kliniczny Archiwum Donum Corde
DONUM CORDE Centrum Rehabilitacji i Opieki Medycznej w Budach Głogowskich wykorzystuje funkcjonalną i proprioceptywną stymulację w nowoczesnej rehabilitacji pacjentów po urazie rdzenia kręgowego. To wyjątkowa forma pomocy.

- Rehabilitacja to kompleksowe i zespołowe działanie dla pacjenta, uwzględniające indywidualny proces usprawniania, wykorzystując dostępną technologię, która wspiera pacjenta, na wczesnym etapie powrotu do zdrowia i sprawności. - wyjaśnia Kinga Łabuda, kierownik ośrodka DONUM CORDE Centrum Rehabilitacji i Opieki Medycznej. - Wykorzystywana i czasami jedyna w kraju innowacyjna technologia, znajduje się w DONUM CORDE Centrum Rehabilitacji i Opieki Medycznej, gdzie specjaliści łączą indywidualną fizjoterapię z robotyką wykorzystywaną w rehabilitacji pacjentów.

Rehabilitacja w grupie pacjentów po urazach rdzenia kręgowego powinna zostać wdrożona jak najszybciej po nagłym wydarzeniu, którego konsekwencją jest ich ciężki stan kliniczny.

- Jej głównym celem jest przywrócenie pacjentom jak największej niezależności i podniesienie jakości życia, a przy tym profilaktyka poszpitalna - opowiada Kinga Łabuda. - W DONUM CORDE Centrum Rehabilitacji i Opieki Medycznej pacjenci po urazie rdzenia kręgowego, ale także w innych dolegliwościach, w których występują problemy oddechowe, związane z użytkowaniem respiratora na co dzień, mają zapewnioną kompleksową i intensywną opiekę medyczną z konsultacjami specjalistycznymi oraz indywidualnie dopasowany plan rehabilitacji, z wykorzystaniem innowacyjnej technologii, uwzględniając mechaniczną wentylację u pacjenta.

I dodaje, że efekty FPS związane z usprawnianiem takich pacjentów mają miejsce już na najbardziej wczesnym etapie rehabilitacji z wachlarzem możliwości w terapii. Zastosowanie tej unikalnej metody neurorehabilitacji, pozwala na utrzymanie funkcjonalnej interakcji przez cały proces usprawniania u pacjentów w stanie częściowej samodzielności oraz u pacjentów całkowicie zależnych od personelu medycznego z obciążeniem mechanicznej wentylacji.

- Ta wyjątkowa forma zastosowanej rehabilitacji z wykorzystaniem FPS, a więc wywoływanych sekwencji wibracyjnych daje nie tylko szansę pacjentom w stanie ciężkim po urazie rdzenia kręgowego, ale również bardzo duże wsparcie pozostałych pacjentów podczas wykonywanej indywidualnej fizjoterapii - zaznacza Kinga Łabuda. - W przyszłości skutkuje to poprawą funkcjonalności poszczególnych partii ciała, na przykład w kończynach górnych lub dolnych u pacjentów.

Warto pamiętać

Funkcjonalna proprioceptywna stymulacja (FPS) jest innowacyjnym uzupełnieniem konwencjonalnej rehabilitacji pacjentów we wczesnym okresie po urazie rdzenia kręgowego. Sekwencje wibracyjne Vibramoov stymulują układ nerwowy za pomocą odczuć sensorycznych występujących podczas naturalnego ruchu, nawet jeśli ruch nie jest możliwy do wykonania. Taka stymulacja pozwala utrzymać interakcje sensomotoryczne u osób, które utraciły zdolności lokomocyjne i stymuluje ich neuroplastyczność. Stanowi też skuteczny element neurorehabilitacji mającej na celu poprawę funkcji i zmniejszenie spastyczności u pacjentów wentylowanych mechanicznie po urazie rdzenia kręgowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24