Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wszystkie niedźwiedzie w Bieszczadach już śpią. Leśnicy ostrzegają: teraz mogą być groźne dla ludzi!

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Fotopułapka Kazimierza Nóżki
Bieszczadzkie niedźwiedzie coraz później zapadają w sen zimowy. W poprzednich latach były aktywne do końca grudnia. Teraz także nie wszystkie ułożyły się w gawrach.

Niedźwiedzie nigdy nie przesypiają całej zimy, ale w dłuższą drzemkę zapadają, gdy w górach leży około metra śniegu, a termometry przez kilka dni pokazują temperatury znacznie poniżej zera. Wprawdzie w Bieszczadach od kilku dni panują zimowe warunki, ale niedźwiedzie wciąż są aktywne i spotykane na leśnych duktach.

- Są już mocno otłuszczone, niektóre położyły się w swych gawrach. Ale są i takie, które jeszcze gromadzą zapasy energetyczne przed zimowym spoczynkiem. W okolicach Wołkowyi i Polanek w ostatnich dniach spotykałem dwie niedźwiedzice – jedna z dwójką, druga z trójką młodych, tegorocznych niedźwiadków. Lepiej im teraz w drogę nie wchodzić - mówi leśniczy Kazimierz Nóżka z Nadleśnictwa Baligród.

Na terenie Nadleśnictwa Stuposiany zaobserwowano tropy tylko dwóch niedźwiedzi, reszta prawdopodobnie już ułożyła się na spoczynek. Również leśnicy z Cisnej zaobserwowali tropy kilku osobników.

Najedzone drapieżniki, z zapasem tłuszczu, potrafią w legowisku spędzić nawet dwa, trzy miesiące. Jednak, jak tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, ich sen nie jest tak mocny, jak zwykło się sądzić. Zimowe wędrówki niedźwiedzi to nic nadzwyczajnego. Letarg niedźwiedzi zależy też od tego, jaka jest pogoda. Podczas ciepłej i bezśnieżnej zimy śpią niewiele.

- Niedźwiedzie nie hibernują, tak jak węże. Ograniczają swoje czynności życiowe, ale to raczej rodzaj słodkiego lenistwa niż mocny sen. Budzą się, żeby "rozprostować kości", wypróżnić się, bo ich organizm działa. Dlatego także zimą obserwujemy tropy tych zwierząt w lesie - tłumaczy Edward Marszałek.

Już w styczniu niedźwiedzice w gawrach urodzą młode. Potomstwo karmią mlekiem i do wiosny właściwie nie wyprowadzają. Dlatego te niedźwiedzie, które widywane są zimą, to raczej stare samce. Rozbudzone z drzemki są szczególnie groźne dla człowieka.

Szacuje się, że w lasach regionu bytuje około 200 tych zwierząt. Są wszystkożerne, przez cały sezon letni i jesienny gromadzą zapasy na zimę. Ważą ok. 200 kg, żyją do 50 lat.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24