MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe firmy i miejsca pracy w Dolinie Lotniczej

Oprac. si
Słynny Black Hawk jest wizytówką Doliny Lotniczej
Słynny Black Hawk jest wizytówką Doliny Lotniczej Fot. K. Łokaj
Światowe firmy polubiły Podkarpacką Dolinę Lotniczą. Ciągle w niej inwestują, budują nowe fabryki i tworzą miejsca pracy.

Nie chodzi wyłącznie o tak renomowanych producentów sprzętu latającego, jak Sikorsky w Mielcu, UTC w Rzeszowie czy Goodrich w Krośnie. Na inwestycje decycują się również firmy z Niemiec i Francji.
Dla przykładu, firma MTU Areo Engines Polska sp. z oo Funkcjonuje na terenie Parku Naukowo Technologicznego w Jasionie. Zatrudnia już ponad 500 pracowników.
Firma z Tajęciny jest najmłodszym oddziałem międzynarodowej grupy MTU Aero Engines AG, z siedzibą
w Monachium, która jest wiodącym globalnym producentem zespołów napędowych dla lotnictwa wojskowego i cywilnego.
Firma wytwarza wiele części i podzespołów  do samolotów  cywilnych i wojskowych. W tym łopatki do turbin niskiego ciśnienia,  komponenty rotujące, zwłaszcza pierścienie uszczelniające i dyski. Zajmuje się także montażem turbin niskiego ciśnienia, naprawą części do silników lotniczych  oraz finalną obróbka części.

Kanadyjczycy uruchomili zaklad w Jasionce
Z początkiem czerwca br. kanadyjska firma Heli-One, część koncernu CHC Helikopter,  otwarła nowy hangar w Jasionce. Heli-One zajmuje się naprawą i serwisowaniem helikopterów. Spółka już od kilku miesięcy prowadziła działalność w hangarze tymczasowym.
Obiekt ma powierzchnię 6050 mkw, kosztował 8 mln dolarów. W hangarze można obsługiwać sześć śmigłowców, w tym cztery ciężkie, razem z łopatami, jeden lekki i jeden z malarni. Zawiera on warsztat struktur lotniczych z częścią przeznaczoną do naprawy ogona śmigłowca, w pełni wyposażony warsztat awioniczny, lakiernię z możliwością malowania całego śmigłowca oraz kabinę lakierniczą małych części, system tzw. poczty pneumatycznej do dostarczania części.
Paul King, wiceprezes CHC Helikopter ds. infrastruktury zapewnił, ze  wyborze Podkarpacia zdecydowało kilka czynników, jak nagromadzenie firm lotniczych, uczelnie oraz zrozumienie dla kwestii związanych z lotnictwem.
Kanadyjczycy chcą m. in. obsługiwać helikoptery polskiej armii. Na razie pracę znalazło tu 70 osób. Firma cały czas przyjmuje pracowników, w ciągu dwóch następnych lat, chce dwukrotnie zwiększyć zatrudnienie

FIN inwestuje w Kolbuszowej
FIN Sp. z o.o. jest firmą handlową i członkiem Stowarzyszenia Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”. Działalność prowadi od 20 lat.  Specjalizuje się w dostawie wyrobów i materiałów dla przemysłu i firm serwisowych z branży lotniczej i obronnej. Chodzi o materiały hutnicze, produkty chemiczne, części zamienne, elementy lotniczego wyposażenia elektro-radio-nawigacyjnego, Na terenie strefy planuje budowę centrum logistyczno – produkcyjnego dla przemysłu lotniczego. Fin jest pierwszą firmą, która zainwestowała w Kobuszowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24