Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowość w rzeszowskim szpitalu. Tablet dla każdego pacjenta po zawale

Ewa Kurzyńska
- Gdy pacjenci otrzymują tablety są ożywieni i zaciekawieni. A wiedza, jaką zdobywają jest potrzebna w codziennym życiu – mówi Rafał Sztembis, kardiolog z Rzeszowa.
- Gdy pacjenci otrzymują tablety są ożywieni i zaciekawieni. A wiedza, jaką zdobywają jest potrzebna w codziennym życiu – mówi Rafał Sztembis, kardiolog z Rzeszowa. Krzysztof Łokaj
Każdy pacjent, który jest po zawale, w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie dostanie tablet. Z informacjami dla sercowców.

Szok, strach, niepewność - takie uczucia towarzyszą pacjentom, którzy doświadczyli ostrego zespołu wieńcowego. Tak w medycznym żargonie określa się zawał.

- Nierzadko trafiają do nas osoby, którzy wcześniej nie odczuwały poważniejszych dolegliwości. Dlatego ich wiedza o chorobach serca jest zazwyczaj znikoma. Postanowiliśmy wypełnić tę lukę - tłumaczy Rafał Sztembis, kardiolog ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Komputer zamiast ulotki

W jaki sposób? Otóż każdy, kto jest po zawale już drugiego dnia pobytu na oddziale dostaje tablet z informatorem dla sercowców.

- Papierowe ulotki nie wzbudzają zainteresowania. Co innego taka elektroniczna nowinka. Pacjenci są ciekawi nowego rozwiązania - wyjaśnia specjalista.

Teksty są napisane w sposób jasny i klarowny. Z informatora pacjenci dowiadują się m.in. jak powinny wyglądać ich pierwsze dni po powrocie do domu, co mogą jeść, a czego nie. Jeden z rozdziałów traktuje o seksie po zawale.

- Nie każdy pacjent ma odwagę spytać lekarza o tę intymną sferę życia - wyjaśnia doktor Sztembis.

Pierwszy szpital w Polsce

Przeczytanie całości zajmuje nie więcej niż godzinę - półtorej. Rzeszowski szpital jest pierwszym w Polsce, który sięgnął po takie nietypowe środki, by oswoić pacjentów z ich chorobą.

- To pomysł trafiony tym bardziej, że wśród naszych chorych sporą grupę stanowią osoby pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Czyli przyzwyczajone do korzystania z komputerów stacjonarnych czy laptopów - dodaje specjalista.

Korzystanie z tabletów to część większego programu. Zawał serca dotyka średnio 5,5 tys. mieszkańców Podkarpacia rocznie. Rzeszowscy kardiolodzy, którzy pomagają chorym w powrocie do zdrowia pomagają pacjentom także w powrocie do normalnego życia. Bo przeżycie zawału to dopiero początek drogi w walce z chorobą.

- Raz na 1,5 miesiąca organizujemy w szpitalu na ul. Lwowskiej spotkania dla chorych i ich rodzin. Podpowiadamy, jak się zachować, gdy wystąpi np. ból wieńcowy czy arytmia. Poza tym, ratownicy prezentują techniki reanimacyjne i uczą uczestników spotkania, jak powinni zachować się, gdy widzą, że ktoś umiera - wyjaśnia Stanisław Mazur, kardiolog z Rzeszowa.

Akcji, którą koordynuje Centrum Medyczne Medyk, patronuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

- W szkoleniach, oprócz kardiologów, biorą udział także psycholodzy, dietetycy, specjaliści rehabilitacji kardiologicznej - dodaje Rafał Sztembis.

Przeszkolili 2 tys. sercowców

Następne takie spotkanie zaplanowano na połowę kwietnia. Od początku wzięło w nich udział ponad 2 tys. osób z całego regionu.

Rzeszowscy lekarze chcą swój projekt zaprezentować podczas najbliższego kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

- Sądzimy, że warto, bo może inne szpitale w Polsce skorzystają z naszych doświadczeń - mówią specjaliści.

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem skuteczności leczenia zawałów serca i dostępu do pracowni hemodynamiki, gdzie sercowcy są leczeni. Znacznie gorzej wypadamy natomiast w statystykach, które obrazują przeżywalność długoterminową.

- Zawał to szok, który po opuszczeniu szpitala motywuje do lepszego dbania o swoje zdrowie. Ludzie zaczynają zwracać uwagę na to, co jedzą, sumiennie biorą leki, palacze rozstają się z nałogiem. Problem w tym, że tego zapału wystarcza średnio mniej więcej na rok - zauważa doktor Sztembis.

Po tym czasie spora grupa chorych wraca do starych, niezdrowych nawyków. Kolejny zawał jest wówczas najczęściej kwestią czasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24