Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opaski bezpieczeństwa dla seniorów. Wyglądają jak zegarek, ale nie odmierzają czasu, a ratują życie

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Opaska bezpieczeństwa może uratować starszej, samotnej osobie życie
Opaska bezpieczeństwa może uratować starszej, samotnej osobie życie Fot. archiwum
Opaska bezpieczeństwa może uratować starszej, samotnej osobie życie. Taka forma opieki nad seniorami na odległość sprawdza się zarówno w dużym mieście jak i małych miejscowościach. Usługa teleopieki jest bezpłatna.

Część gmin na Podkarpaciu w ramach programu „Korpus wsparcia seniorów” zakupiło opaski, które trafiły do osób starszych. Urządzenie przypomina zegarek i jest tak zbudowane, żeby było możliwie najprostsze w obsłudze i zarazem w pełni funkcjonalne, ze względu na to, że większość starszych osób ma duże trudności w korzystaniu z nowinek technologicznych. W większości urządzeń ich konstrukcja jest maksymalnie uproszczona, ale są oczywiście na rynku dostępne opaski z wieloma rozbudowanymi funkcjami. „Gadżeciarskie” modele mają więcej funkcji niż np. smartwatche, z aplikacjami na telefonie itp. Takie bardzo nowoczesne opaski telemetryczne nie są obsługiwane przez seniora, ale zdalnie przez jego opiekuna.

Najprostsza bransoletka medyczna, pomocna w sprawowaniu opieki nad osobą starszą na odległość, mierzy podstawowe parametry życiowe m.in. poziom saturacji, temperaturę, puls, umożliwia bezpośrednie połączenie z centrum opieki, rozmowę z ratownikiem, wyposażona jest w przycisk SOS, czujnik upadku, posiada funkcję lokalizacji oraz alarm niskiego poziomu baterii. Opaska całodobowo połączona jest z centrum monitoringu i wciśnięcie guzika alarmowego umożliwia połączenie z dyspozytorem – ratownikiem lub opiekunem medycznym.

W gminie Dębica w ramach „Korpusu wsparcia seniorów” program z opaskami ratunkowymi został wdrożony przed dwoma laty.

– W pierwszym roku kupiliśmy 34 opaski, w ubiegłym dokupiliśmy 6 i mamy obecnie łącznie 40. Sprawdzają się w praktyce i są bardzo potrzebne. Na początku było trochę nieufności, jak to u osób starszych, do nowinek technicznych, ale dali się przekonać, nabrali zaufania do urządzenia

– mówi Sylwia Korycka – Żymuła, zastępca dyrektora Centrum Usług Społecznych Gminy Dębica.

W pierwszej kolejności opaski otrzymały osoby mieszkające samotnie, posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub zaświadczenie lekarskie o potrzebie korzystania z tej formy wsparcia. Seniorzy otrzymują urządzenie za darmo. Nie płacą również abonamentu, który opłaca CUS Gminy Dębica. Sylwia Korycka – Żymuła zaznacza, że ta forma opieki sprawdza się w dębickiej gminie, gdzie wiele osób samotnych mieszka w odległych miejscowościach.

- W pierwszym roku funkcjonowania programu odnotowaliśmy 5 interwencji służb medycznych wezwanych dzięki opaskom

– podkreśla zastępca dyrektor CUS.

– Z rozmów z seniorami i ich rodzinami wynika, że mają oni większe poczucie bezpieczeństwa i samodzielnego funkcjonowania tam gdzie mieszkają

– dodaje.

CUS Gminy Dębica zamierza kontynuować program „Korpus wsparcia seniorów” w 2024 roku. Zainteresowani udziałem w programie, którzy ukończyli 60 rok życia, mogą zgłaszać się do Centrum Usług Społecznych Gminy Dębica do 26 stycznia, osobiście (ul. Stefana Batorego 13, telefonicznie 14 6803 333, 14 6803 334, 14 6803 335 lub e-mail: [email protected]).
Przyznanie opaski bezpieczeństwa uzależnione będzie od wysokości otrzymanych finansów na obsługę programu.

W gminie Adamówka (powiat przeworski), gdzie program pomocy na odległość jest realizowany od 2023 roku, opaski ratunkowe posiada 57 osób.

– Kupiliśmy nie tylko z programu ministerialnego „Korpusu wsparcia seniorów”, ale również z innych różnych programów, między innymi Europejskiego Funduszu Społecznego. Staramy się, skąd jest tylko możliwe, zdobywać pieniądze . Po prostu trzeba chcieć i można pozyskać dofinansowanie

– mówi Malwina Misiąg, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Adamówce.

Zdaniem szefowej CUS, opaski są bardzo potrzebne i spełniają swoją rolę. Są dostosowywane do sieci komórkowych odbierających w danej miejscowości, bo w przypadku braku zasięgu bransoletki medyczne są bezużyteczne.

– To inwestowanie też w przyszłość, bo się starzejemy. W naszej gminie, liczącej 4 tysiące mieszkańców, 23 procent stanowią osoby powyżej 60 roku życia, a są gminy, gdzie osób starszych jest jeszcze więcej, nawet 50 procent

– podkreśla Malwina Misiąg i zapowiada, że jeżeli otrzyma wyższe dofinansowanie to kupi nowocześniejsze opaski dla seniorów lepiej obeznanych z nowinkami technologicznymi.

System telepomocy sprawdza się także trzeci rok w gminie Bukowsko (powiat sanocki), gdzie 20 osób posiada opaski.

– Będziemy ten program kontynuować

– zapewnia Katarzyna Masłowiec, organizator społeczności lokalnej w Centrum Usług Społecznych w Bukowsku.

Najwięcej, bo 354 osoby, korzystają z opasek ratunkowych w Rzeszowie.

– Spełniają swoją rolę. Kilka razy były pomocne w ratowaniu życia

– mówi Ewa Jędrzejczyk, kierownik działu pomocy środowiskowej MOPS w Rzeszowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24