MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na zabytki trafią do Markowej i Lubaczowa

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Umowy podpisali ks. prałat dr Roman Chowaniec, Władysław Ortyl, Małgorzata Jarosińska -Jedynak  oraz ksiądz Andrzej Stopyra
Umowy podpisali ks. prałat dr Roman Chowaniec, Władysław Ortyl, Małgorzata Jarosińska -Jedynak oraz ksiądz Andrzej Stopyra Wojciech Tatara
Parafia pw. św. Doroty w Markowej oraz parafia pw. św. Stanisława Biskupa w Lubaczowie otrzymają pieniądze na renowację zabytków.

23 maja w urzędzie marszałkowskim zostały podpisane dwie umowy.

Pierwsza z nich na kwotę 2 mln zł dotyczy parafii pw. św. Doroty w Markowej, gdzie zostaną odnowione polichromie w kościele. Pieniądze zostaną również przeznaczone na prace przy zabytkowym ogrodzeniu wokół kościoła.

W Lubaczowie 800 tys. zł przeznaczone zostanie na prace konserwatorskie i restauratorskie zespołu zabytków Muzeum Konkatedralnego.

- W kościele parafialnym w Markowej znajduje się główny relikwiarz błogosławionej Rodziny Ulmów. Od czasu beatyfikacji kościół stał się miejscem wielu pielgrzymek, więc bardzo serdecznie chciałbym podziękować za tę pomoc - mówił prałat ks. Roman Chowaniec, proboszcz z Markowej.

Pieniądze na obie inwestycje pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a pozyskał je samorząd województwa.

Marszałek województwa Władysław Ortyl przypomniał, że Markowa to szczególne miejsce beatyfikacji Rodziny Ulmów, zaś Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie przechowuje wiele cennych pamiątek związanych z archidiecezją lubaczowską.

- Program związany z odbudową zabytków przyniósł Podkarpaciu 17 zadań na kwotę 29 mln zł. Dziś podpisujemy umowy na dwa zadania. Cieszymy się bardzo, że te środki rządowe mogą wspierać nasze działania, ponieważ jako samorząd rok rocznie kierujemy na zabytki 4 miliony złotych, ale to są - można powiedzieć - drobne środki w stosunku do tego, czym dziś dysponujemy - mówił marszałek Ortyl.

Małgorzata Jarosińska - Jedynak, członek zarządu województwa, wskazała, że ze wspomnianych 17 zadań samorząd podpisał wcześniej 5 umów

- Dotyczą one remontów, modernizacji i prac związanych z zachowaniem zabytków m. in. w Przemyślu, Ulanowie, czy Lubaczowie, co daje nam już kwotę 11,5 mln zł.

Jak dodała, na wsparcie podkarpackich zabytków trafią również środki unijne z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia:

- We wtorek zarząd województwa podejmie decyzję o wyborze trzech kolejnych ważnych projektów do realizacji, na kwotę ponad 30 mln złotych, które również będą się przyczyniać do tego, aby podkarpackie zabytki piękniały i były udostępniane dla jak największej liczby turystów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24