Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze Komunie Święte na Podkarpaciu. Parafie zmieniają terminy uroczystości. Mogą odbywać się one także w dni powszednie

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Do pierwszych terminów Komunii zostało już tylko dwa tygodnie.
Do pierwszych terminów Komunii zostało już tylko dwa tygodnie. Przemysław Świderski
Epidemia koronawirusa już kolejny rok krzyżuje terminy Pierwszych Komunii Świętych. Związane to jest nie tylko z liczbą zakażeń, ale także z obostrzeniami, które obowiązują w świątyniach.

- To był dla nas naprawdę ciężki rok. Większość z rodziny chorowała już na koronawirusa, a niektórzy nawet byli chorzy dwa razy. Termin Pierwszej Komunii Św. mojego syna mam wyznaczony na 9 maja. Jednak nie zdecyduję się, aby moje dziecko w tym roku przystąpiło do Pierwszej Komunii Św. - opowiada pani Iwona z Rzeszowa.

- Moja siostra rok temu przełożyła Komunię Św. swojego syna na koniec września. Sytuacja z wirusem się uspokoiła i odbyła się duża uroczystość rodzinna. Teraz boję się o zdrowie, bo zakażeń przybywa, a restauracje są zamknięte. Nie zrobię obiadu w ciasnym mieszkaniu, nawet jakbym zaprosiła tylko chrzestnych i dziadków. Po prostu nie mam miejsca, a przecież chcemy z bliskimi spędzić ten ważny dzień dla syna.

Pierwsze Komunie Święte na Podkarpaciu. Rodzice obawiają się koronawirusa

Do pierwszych terminów Komunii zostało już tylko dwa tygodnie. Obecnie wszystkie restauracje, hotele i lokale gastronomiczne są zamknięte i nic na to nie wskazuje, aby w najbliższych dniach to się zmieniło.

Rodzice mają dylemat, czy wysyłać zaproszenia do gości, na jaki termin. Wiadomo, że będzie problem z przylotem krewnych z zagranicy i ewentualną kwarantanną. Wiele osób zwyczajnie się obawia, aby podczas spotkania nie doszło do zarażenia koronawirusem. Dla dzieci zmiany terminów to spore rozczarowanie.

- Nie chcę przekładać córce Komunii Św. Zrobiłam to już rok temu, dlatego teraz przyjęcie zrobimy w domu - opowiada pani Bogusława z Rzeszowa. - Wiele restauracji proponuje komunijne menu i dobrze, że można zamówić potrawy z dostawą do domu.

Parafie mają indywidualne ustalenia

W naszym regionie terminy Pierwszych Komunii Św. uzależnione są od indywidualnych ustaleń danej parafii. To proboszczowie i rodzice sami podejmą decyzję, uwzględniając ograniczenia sanitarne.

Abp Adam Szal, metropolita przemyski, wydał już zarządzenie odnośnie organizowania uroczystości w 2021 r. na terenie archidiecezji. Zaproponowano w nim cztery rozwiązania, które mogą pomóc duszpasterzom i rodzicom w organizacji tej uroczystości.

Rodzice i duszpasterze mogą przenieść Pierwszą Komunię Świętą dla wszystkich dzieci na późniejszy, bardziej dogodny i bezpieczny czas. W przypadku większej ilości uczestników mszy pierwszokomunijnej, należy ją zaplanować w grupach na kilku mszach, odpowiednio od siebie czasowo odległych, zarówno w niedzielę, jak i w dni powszednie np. podczas majówek lub w oktawie Bożego Ciała. W każdym przypadku należy przypomnieć rodzicom dzieci pierwszokomunijnych o obowiązujących przepisach dot. limitu osób (zgromadzeń), co może wiązać się z dodatkową trudnością w organizacji uroczystości po zakończeniu obrzędów. Odpowiedzialność za tę część uroczystości spoczywa na rodzicach.

Ksiądz Grzegorz Słodkowski, rzecznik diecezji sandomierskiej informuje, że każda parafia konsultując się z proboszczem ustala termin Komunii Św.

- Rodzice razem z nim podejmują decyzję, czy zmieniają termin Komunii Świętej czy zachowują ustalony - mówi. - Komunie mogą odbywać się też w małych grupach, a nawet indywidualnie. Zarówno termin jak i forma zależy wyłącznie od rodziców i proboszcza. Wszystko ma się odbywać w pełnym reżimie sanitarnym, zachowując wszelkie obowiązujące obostrzenia.

Podobnie jest w diecezji tarnowskiej.

- Termin i forma uroczystości Pierwszej Komunii Świętej zostały pozostawione rodzicom, księżom katechetom i proboszczom - mówi ksiądz Ryszard Nowak, rzecznik biskupa tarnowskiego. - Są różne parafie, mniejsze i większe. Aby zorganizować Pierwsze Komunie trudno jest o wytyczne, które pasowałyby do całej diecezji. uroczystości będą odbywały się w różnych terminach m.in. w sobotę i w niedzielę, a także w różnych miesiącach, począwszy od maja.

Diecezja rzeszowska nie podjęła jeszcze decyzji dotyczących Pierwszych Komunii Św. Ksiądz Tomasz Nowak, rzecznik Kurii Diecezji Rzeszowskiej podkreśla, że to proboszczowie, katecheci i rodzice sami podejmą decyzję, uwzględniając aktualne ograniczenia.

- Jedni decydują się, że to będzie indywidualna uroczystość dla każdego dziecka osobno, inni będą ją przeżywać w małych grupach. Dużo zależy od liczby dzieci - dopowiada ks. Nowak. - Księża mają już pewne doświadczenia związane z organizacją komunii rok temu. Sytuacja jest dynamiczna, więc będą reagować na bieżąco.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24