Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płacisz dużo za ogrzewanie? Być może przez mostki termiczne

Józef Lonczak
Mostki termiczne można łatwo zlokalizować za pomoc
Mostki termiczne można łatwo zlokalizować za pomoc Fot. Schöck
Po pierwsze, podwyższone rachunki za ciepło. Po drugie, zawilgocone ściany w mieszkaniach i domach, a co po tym następuje - rozwój pleśni i grzybów. Takie są często efekty istnienia mostków termicznych.

Nawet sobie nieuświadamiamy, że powodują one także niekontrolowaną utratę ciepła - dochodzącą nawet do 30 proc. oraz uszkodzenia mechaniczne konstrukcji.

Kiedy powstaną, są bardzo trudne do zlikwidowania. Dlatego warto zapobiegać mostkom termicznym, już na etapie projektowania, choćby poprzez zastosowanie gotowych elementów nośnych izolacji termicznej.

Czym jest mostek termiczny?

Mostek termiczny, zwany także cieplnym, to element przegrody budowlanej o znacznie wyższym niż sąsiadujące z nim elementy współczynniku przewodzenia ciepła.

Na skutek tego mankamentu, przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, dochodzi do punktowego wychładzania przegrody. Poprzez mostek termiczny następuje, więc wzmożona, niekontrolowana utrata ciepła. Jest ona wprost proporcjonalna do wielkości mostka termicznego.

W miejscu powstawania mostka cieplnego temperatura powierzchni ściany obniża się często do tego stopnia (przede wszystkim w zimnych porach roku), że przekroczony zostaje temperatura punktu rosy - skraplania się pary wodnej. Zjawisko to niesie ze sobą duże ryzyko zawilgocenia ścian pomieszczenia oraz wielu innych negatywnych konsekwencji.

Istnieje wiele powodów powstawania mostków termicznych. Jednym z nich może być źle zaprojektowany i wykonany obiekt. W tym przypadku błędy dotyczą przede wszystkim: kształtowania i orientacji bryły budynku czy rozmieszczenia i wielkości okien. Jednak najbardziej zagrożone występowaniem mostków termicznych są węzły konstrukcyjne, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku.

Gdzie najczęściej występują mostki termiczne:

- połączenie dachu i ściany zewnętrznej,
- miejsce obsadzenia okien,
- połączenie balkonu ze stropem,
- wieńce i nadproża,
- ściany piwnic i wieńce stropu nad piwnicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24