Podczas przebudowy ulicy Fredry w Rzeszowie robotnicy natrafili na pozostałości fundamentów dawnej fabryki cukierków [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Zadzwonił do nas czytelnik z informacją, że na ul. Fredry w Rzeszowie, po zdjęciu warstwy ulicy ukazały się piwnice. Miasto potwierdza, że w dwóch miejscach odkopane zostały fundamenty. Z rzeszowskiego oddziału Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wiemy, że to pozostałości po Fabryce Cukierków „ALIMA”.

- Fundamenty, najprawdopodobniej z okresu międzywojennego, zostały odkopane w dwóch miejscach - mówi Monika Konopka z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie. - Pierwsze wykopaliska znajdują się na ul. Fredry w obrębie przychodni SP ZOZ nr 2, na obszarze ok. 1 tys. m kw. Trwają badania nad ustaleniem, co to za pozostałości.

Drugie wykopalisko znajduje się w okolicy ul. Żółkiewskiego, na ok. 300 m kw.

- W obu miejscach wstrzymane są prace drogowe - mówi Monika Konopka. - Archeolodzy muszą sprawdzić, zbadać odkrycia. Nie wstrzymuje to jednak całości robót w okolicy.

Przypomnijmy. Pisaliśmy, że trwająca od kilku miesięcy przebudowa kilkunastu ulic m.in. Głowackiego, Fredry, Śniadeckich, Orzeszkowej, Styki, Batorego, Żółkiewskiego oraz Siemieńskiego jest jedną z największych inwestycji drogowych Rzeszowa ostatnich lat. W ramach tego zadania oprócz rozbudowy i przebudowy dróg powstaną także nowe ścieżki rowerowe i ciągi pieszo - rowerowe o łącznej długości 950 metrów, a także nowe chodniki (ponad 2 kilometry).

Zapytaliśmy w rzeszowskim oddziale Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, co im wiadomo na temat odkryć.

- Relikty historycznej zabudowy terenu w rejonie ul. Fredry i Batorego w Rzeszowie zostały odkryte przez Magdalenę Dołęgę, archeolog pełniącą nadzór archeologiczny podczas robót ziemnych związanych z rozbudową układu komunikacyjnego Siemieńskiego, Kochanowskiego, Żółkiewskiego, Batorego i Styki w Rzeszowie - tłumaczą. - W związku z czym przeprowadzono interwencyjne badania archeologiczne, które zostały zakończone. Na dzień dzisiejszy służby konserwatorskie oczekują na przedstawienie przez archeologów wyników przeprowadzonych badań.

Jak słyszymy odkryte fundamenty i pozostałości urządzeń produkcyjnych należą do funkcjonującej tu od 1926 r. do lat 60-tych Fabryki Cukierków „ALIMA”.

Na Facebooku na grupie Rzeszów wczoraj, dziś i jutro internauci także komentują, że to pozostałości po ceglanych budynkach dawnej Alimy i wrzucają zdjęcia na dowód.

"Fabryka cukierków powstała przed wojną. Nazwa Alima pochodzi od nazwiska jednego z właścicieli, Alim. Nazwy Alima zdaje się używano również przed wojną. Produkowano cukierki, marmolady (...)Po wojnie, po nacjonalizacji zmieniono nieco profil produkcji. Pozbyto się cukierków, rozszerzono produkcję przetworów owocowo - warzywnych. I tak do końca lat 60. Nowy zakład i produkcję już dla niemowląt i małych dzieci umieszczono pod adresem Siemieńskiego 19" - czytamy jeden z nich.

Przypomnijmy. Historia rzeszowskiej fabryki GERBER, należącej do Nestlé, zaczęła się właśnie od… słodyczy! To właśnie w Rzeszowie w 1926 roku powstała Fabryka Cukierków „Alima”, która następnie w latach 50. przekształciła się w zakład produkujący przetwory owocowo-warzywne.

W 1968 roku rozpoczęto w fabryce produkcję popularnych soczków BOBO FRUT. W 1992 roku firma Alima została przejęta przez GERBER, który następnie dołączył do firmy Nestlé w 2007 roku. Dzięki temu dotychczasowa oferta produktów dla niemowląt i małych dzieci znacznie się powiększyła. Pojawiły się nowe rynki zbytu. Zainwestowano w rozwój zakładu. Stworzono m.in. jedno z najnowocześniejszych w Polsce i Europie laboratoriów: Centrum Badawczo – Rozwojowe.

Podczas przebudowy ulicy Fredry w Rzeszowie robotnicy natraf...

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie