Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci przez domofon

Ewa Gorczyca
Kiedy policjanci z komisariatów są w terenie, sygnał z interwencją trafia do dyżurnych KMP w Krośnie. Stąd patrol jest informowany drogą radiową: podjeżdża pod komisariat lub na miejsce zdarzenia
Kiedy policjanci z komisariatów są w terenie, sygnał z interwencją trafia do dyżurnych KMP w Krośnie. Stąd patrol jest informowany drogą radiową: podjeżdża pod komisariat lub na miejsce zdarzenia TOMASZ JEFIMOW
Policjanci są do dyspozycji nie tylko pod telefonem alarmowym. Także - pod domofonem. Takie urządzenia zamontowano we wszystkich komisariatach w powiecie. To pierwszy tego rodzaju system łączności w województwie

- Zdarza się, ze ludzie przychodząc do komisariatu zastają zamknięte drzwi - przyznaje nadkom. Marek Cecuła, oficer prasowy KMP w Krośnie. - Nie wiedzą wówczas, czy policjanci są w pobliżu i zaraz wrócą, czy też w tym momencie nikt nie pełni służby. Interesant może za jakiś czas przyjść ponownie na posterunek, ale nie ma pewności, że sytuacja się nie powtórzy. Nie każdy ma przy sobie telefon, żeby dzwonić do dyżurnego komendy miejskiej lub powiatowej, a pomocy czy interwencji oczekuje natychmiast.

Sprawdził się w Rymanowie

Rozwiązaniem są zewnętrzne telefony alarmowe, przypominające wyglądem zwykły domofon. Dzięki takiemu aparatowi osoba, która nikogo nie zastała na komisariacie, może bezpośrednio skontaktować się w dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

Domofon testowy zainstalowano w komisariacie policji w Rymanowie, gdzie popołudniami funkcjonariusze często pełnią służbę w terenie. Jak twierdzą policjanci - dobrze się sprawdził.

Wiele razy po takich sygnałach interweniowali np. w przypadku awantur domowych. Dlatego zamontowano kolejne, w pozostałych komisariatach: Jedliczu i Dukli. Planuje się, że otrzymają je także mniejsze posterunki.

Wystarczy nacisnąć

Domofon jest prosty w obsłudze: Interesant ma do dyspozycji dwa czytelnie opisane przyciski. Po naciśnięciu przycisku "komisariat" w budynku dzwonią telefony (po jednym w każdym pokoju), które zostały odpowiednio zaprogramowane. Jeśli nikt nie odbierze, interesant może nacisnąć przycisk "KMP Krosno". Wówczas zgłosi się dyżurny, pełniący całodobową służbę.

Montaż jednego aparatu kosztuje ok. 450 zł. Niewykluczone, że z pomysłu krośnieńskiej policji skorzystają inne powiaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24