Politechnika Rzeszowska dostała prawie 6 mln zł na kolejne inwestycje, m.in. budowę magazynu odczynników i odpadów chemicznych

beta/mat. prasowe PRz
Krzysztof Kapica
Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało politechnice ok. 6 mln zł dotacji na kolejne inwestycje. Dzięki tym pieniądzom uczelnia planuje budowę magazynu odczynników i odpadów chemicznych, wykonanie sieci energetycznej do budynków K i H oraz wykonanie instalacji i zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Inwestycja „Budowa magazynu odczynników i odpadów chemicznych” jest planowana na lata 2021–2023.

- Zakres prac obejmuje wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo - kosztorysowej i uzyskanie decyzji administracyjnej umożliwiającej budowę profesjonalnego magazynu odczynników i odpadów chemicznych wraz z urządzeniami budowlanymi oraz zagospodarowaniem terenu w pobliżu budynku Wydziału Chemicznego - przedstawia Anna Worosz z biura prasowego PRz. - Powstanie dwukondygnacyjny budynek wolnostojący z lekką konstrukcją dachową i wewnętrzną windą.

Dodaje, że budynek magazynowy będzie posiadał profesjonalne wyposażenie instalacyjne zapewniające prawidłowe i bezpieczne składowanie środków chemicznych, odpadów i butli z gazem.

- Magazyn będzie podzielony na części o następującym przeznaczeniu: magazyn odpadów chemicznych, magazyn związków szczególnie niebezpiecznych, w tym trucizn, magazyn odczynników organicznych, magazyn przeznaczony do składowania substancji żrących z wydzieloną częścią na odpady biologiczne, magazyn do przechowywania materiałów niebezpiecznych pożarowo (łatwopalnych o niskiej temperaturze zapłonu), magazyn czynników nieorganicznych, pomieszczenie do konfekcjonowania, pomieszczenie opakowań i zużytych baterii.

W budynku będą się również znajdować: pomieszczenie na system samogaszący, wentylatornia, węzeł wodomierzowy, węzeł cieplny, pomieszczenia elektryczne (rozdzielnia elektryczna, serwerownia), maszynownia, winda, pomieszczenie biurowe z zapleczem socjalno-higienicznym, pomieszczenie gospodarcze, pomieszczenie na butle z gazami.

Szacunkowa powierzchnia całkowita budynku wynosi 436 m2, a kubatura około 2 tys. m3. Dotacja przyznana przez MEiN to ponad 5,5 mln zł.

Kolejna inwestycja to dostosowanie budynku H do wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Będzie obejmować budowę instalacji oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego, w tym wykonanie instalacji wraz z instalacją urządzeń i znaków kierunkowych zapewniających bezpieczną ewakuację osób z budynku w przypadku powstania jakiegokolwiek zagrożenia. Wyeksploatowaną istniejącą instalację planuje się zastąpić nową wyposażoną w nowoczesne i oszczędne źródła światła, Dotacja przyznana przez MEiN to 750 tys. zł.

Anna Worosz dodaje, że jeśli chodzi o inwestycję dotyczącą wykonania sieci energetycznej do budynków K i H prace te są konieczne do poprawy niezawodności zasilania elektroenergetycznego obu. Dotacja przyznana przez MEiN to 662 tys. zł.

Samolot PZL M-20 „Mewa” stanął przed budynkami Politechniki ...

Konieczny zakaz eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie