Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie Radio Rzeszów przygotowało cykl ciekawych audycji na 40. rocznicę stanu wojennego

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Poniedziałek 13 grudnia będzie na antenie Polskiego Radia Rzeszów dniem wielu ciekawych audycji specjalnych. W tym dniu przypominamy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i upamiętniamy zamordowanych i prześladowanych w wyniku tej decyzji.

Właśnie 40 lat temu 13 grudnia 1981 r. I program Polskiego Radia z Warszawy nadał wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który informował Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. Teraz pod czterech dekadach Polskie Radio Rzeszów przygotowało się do nadawania zupełnie innych audycji.

– Będziemy nadawać kalendarium stanu wojennego, apel poległych, w którym wymieniamy wszystkich zamordowanych w stanie wojennym, a także specjalne, okolicznościowe słuchowisko „Mój stan wojenny”. Na to słuchowisko będą się składać trzy ciekawe wspomnienia właśnie z tamtego dnia sprzed 40 lat - zachęca Przemysław Tejkowski, prezes zarządu Polskiego Radia Rzeszów.

W poniedziałkowe przedpołudnie w etiudzie „Mój stan wojenny” Przemysław Tejkowski przywoła tamten niedzielny poranek widziany oczami niespełna 14-letniego wówczas chłopca. Natomiast Andrzej Zajdel w drugiej części tryptyku zatytułowanej „Mięso” przypomni swój powrót od rodziny ze wsi do swojego domu ze zdobytym zapasem żywności akurat po sobotnim świniobiciu (warto dodać, że wówczas sklepy świeciły pustkami, a zdobycia mięsa czy choćby najtańszych podrobów było nie lata fartem) Z kolei Kazimierz Ivosse w etiudzie „A gdy Titanic tonął” przywołuje pierwsze przesłuchanie w stanie wojennym i potem codzienne życie w celi po internowaniu.

- Następnie od 10. do południa w programie „Tu i teraz” zapraszamy na spotkanie z historykiem, który przybliży aspekty stanu wojennego w naszym regionie. W trakcie tej audycji pytania będą mogli zadawać także nasi słuchacze. Zaprezentujemy też wspomnienia kobiet zaangażowanych w ruch „Solidarności” i wyemitujemy dźwięki z radiowego archiwum – dodaje Edyta Wisz-Kluk, dyrektor programowy Polskiego Radia Rzeszów.

Na tym nie koniec. O godz. 19. rzeszowskie radio dla słuchaczy w całym regionie będzie transmitować okolicznościowy koncert Jana Pietrzaka „Wrona Orła nie pokona”, który odbędzie się w Filharmonii Rzeszowskiej. To wydarzenie będzie poświęcone tym, którzy walczyli o niepodległość Polski.

Gośćmi specjalnymi tego koncertu będą Agnieszka i Julia Gintrowskie. Ich przyjazd wiąże się z premierą niezwykłej płyty. Mianowicie po 35. latach od wydania płyty Przemysława Gintrowskiego „Raport z oblężonego miasta” Polskie Radio Rzeszów wydaje ją raz jeszcze, ale wzbogaconą o 8 utworów. P. Gintrowski nagrał je w tamtych czasach, ale nie zmieściły się wtedy na jego płycie. Będzie to 13 bm. w Rzeszowie niezwykła premiera tych utworów 35 lat później, z których kilka zaśpiewa tego wieczoru Julia Gintrowska córka legendarnego barda.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24