Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powódź na Podkarpaciu. Aktualny raport - niedziela, godz. 14

Małgorzata Froń
Powódź w Jaśle.
Powódź w Jaśle. Archiwum
Sytuacja na terenach powodziowych stabilizuje się, ale nadal w wielu miejscach regionu trwa akcja ratunkowa i walka z żywiołem. Umacniane są wały.

Na szczęście poprawiła się pogoda i stan wody na wielu rzekach opada. Zablokowany jest ruch kolejowy w miejscowościach Jasło i Stróże.

W powiecie łańcuckim w miejscowości Głuchów przerwane są wały, zalane są tereny wzdłuż koryta rzeki Wisłok w gminie Białobrzegi i Czarna. Zalanych jest około 330 gospodarstw wzdłuż Wisłoka na obszarze ok. 40 kilometrów kwadratowych. W tej chwili na miejsce dowożona jest żywność.

Powiat rzeszowski - na bieżąco trwają działania związane z pompowaniem zalanych piwnic budynków i studni.

W miejscowościach Chmielnik i Dąbrówka Starzeńska doszło do osunięcia się ziemi na budynki mieszkalne. Siedem budynków zostało uszkodzonych, ewakuowano 29 osób.

Powiat tarnobrzeski - dzisiaj w nocy, około 22. przez opaskę wału na rzece Wisła w miejscowości Koćmierzów (pow. sandomierski) woda przerwała wał i zalała osiedle Wielowieś. Istniało niebezpieczeństwo zalania kolejnych osiedli: Zakrzów, Sobów, Sielec. Ogłoszono ewakuację zagrożonych osiedli - ewakuowało się ok. 150 mieszkańców. W Tarnobrzegu przygotowanych było 2800 osób do ewakuacji, niewiele osób skorzystało z tej możliwości.

Wały zostały też przerwane na rzece Wisła, Trześniówka oraz na rzece Łęg. W wyniku napływu wody na rzekach Wiśle, Trześniówce oraz Łęgu zalane zostały miejscowości Zalesie Gorzyckie, Trześń, Sokolniki, Orliska, Furmany. W gminie Gorzyce zalanych zostało ok. 980 gospodarstw, które zamieszkuje 3700 osób. W punktach ewakuacji znajduje się ok. 530 osób. Większość osób pozostała w swoich domach. Orientacyjnie zalanych zostało ok. 3,5 tys. hektarów.

Powiat jasielski - zalane są tereny w gminie Skołyszyn, Kołaczyce, Jasło, Brzyska. Około 40 osób zostało ewakuowanych. Grupa płetwonurków otwiera śluzy na rzece Jasiołka. Przekopywane są też wały przeciwpowodziowego na Jasiołce.

Powiat strzyżowski - zerwanych jest 10 mostów. Coraz więcej jest osuwisk. W Żarnowej osunęły się dwa budynki mieszkalne, ewakuowano 12 osób,; W Strzyżowie jeden 1 budynek mieszkalny - ewakuowano 3 osoby; Glinik Górny 1 budynek mieszkalny i Przedmieście Czudeckie - 1 budynek mieszkalny. W tej chwili wypompowywana jest woda z zalanych piwnic i studni.

Powiat leżajski - zalane tereny w gminach: Leżajsk, Grodzisko Dolne, Nowa Sarzyna, Kuryłówka. Podtopionych jest ok. 200 budynków. Ewakuowano 10 osób i zwierzęta. Umacniane są obwałowania, wypompowuje się wodę z zalanych budynków mieszkalnych i gospodarczych

Powiat dębicki - zalane są tereny w gminach: Brzostek, Nawsie Brzosteckie, Zawadka Brzostecka, Grudna Górna, Grudna Dolna, Opacionka, Bukowa, Siedliska Bogusz, Januszkowice, Kamienica Dolna, Skurowa. Woda wdarła się do ok. 320 gospodarstw. Odnotowano 10 osuwisk. W tej chwili umacniane są wały, wypompowywana jest woda z zalanych budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Powiat mielecki - podtopienia występują we wszystkich gminach powiatu. W tej chwili umacniane i zabezpieczane są wały na rzece Wisłoka. Podtopionych jest kilkaset posesji i budynków. Działania prowadzone są w miejscowościach: Mielec, Wola Mielecka, Złotniki, Zabrnie, Sadkowa Góra, Podleszany. Ewakuowanych zostało około 165 osób. Podtopiony obszar: to około 35 km kwadratowych. Zanotowano spadek poziomu wody na rzece Wisłoka.

**SPRAWDŹ!

Powódź na Podkarpaciu: najnowsze informacje, zdjęcia, filmy

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24