Powódź w Tarnobrzegu. Dramat tysięcy mieszkańców. Film i...

  Powódź w Tarnobrzegu. Dramat tysięcy mieszkańców. Film i zdjęcia

  Marcin Radzimowski

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  W Wielowsi i Sobowie pływały trzy amfibie, zbierając ludzi zwożonych do nich łódkami strażackimi. W sumie na około 5 - 7 tysięcy mieszkańców, z ewakuacji

  W Wielowsi i Sobowie pływały trzy amfibie, zbierając ludzi zwożonych do nich łódkami strażackimi. W sumie na około 5 - 7 tysięcy mieszkańców, z ewakuacji skorzystało około 1700.Wśród nich było wiele dzieci. ©FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ

  Wisła przerwała wał w pobliżu Tarnobrzega. Wczoraj rozpoczął się dramat około 7 tysięcy mieszkańców osiedli rolniczych Wielowieś, Sobów i Sielec, którym woda zniszczyła dobytek. Zobacz film i zdjęcia.
  W Wielowsi i Sobowie pływały trzy amfibie, zbierając ludzi zwożonych do nich łódkami strażackimi. W sumie na około 5 - 7 tysięcy mieszkańców, z ewakuacji

  W Wielowsi i Sobowie pływały trzy amfibie, zbierając ludzi zwożonych do nich łódkami strażackimi. W sumie na około 5 - 7 tysięcy mieszkańców, z ewakuacji skorzystało około 1700.Wśród nich było wiele dzieci. ©FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ  Pojawiła się bardzo szybko, zalewając kolejne domostwa. Ludzie w pośpiechu układali ostatnie worki z piaskiem przy drzwiach domów. Pomimo próśb o ewakuację, autobusy z zagrożonych terenów odjeżdżały puste. Ludzie jakby nieświadomi siły żywiołu, stali nieruchomo na balkonach patrząc, jak woda zalewa ich dobytek.

  Woda zalewała domy

  - Byłam przekonana, że wały wytrzymają i nas nie zaleje. Córka wpadła w histerię, musieliśmy uciekać - mówi tłumiąc łzy Anna Miękina z Wielowsi. - Strażacy nas przywieźli, sami nic byśmy nie zrobili.

  Z każdą minutą woda, rozlewająca się po setkach hektarów terenu, zaczęła podnosić swój poziom. Bezlitośnie ogarniała kolejne podwórza i domy, wypełniając wszystko do jednego poziomu. Do akcji wkroczyli strażacy, policjanci i żołnierze. Mieli łódki, pontony i wojskowe amfibie. Zabierali ludzi, którzy widząc beznadzieję sytuacji, postanowili się ratować. Jeden z mężczyzn został zabrany, gdy stał na stole… po szyję w wodzie.

  - Wał pękł na długości około 30 metrów w Koćmierzowie, to powiat sandomierski, ale blisko granicy z Tarnobrzegiem. Sytuacja jest dramatyczna, nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie się działo w kolejnych godzinach. Boję się, że na Wielowsi się nie skończy - mówił ok. godz. 11 Jan Dziubiński, prezydent Tarnobrzega.

  Zwierzęta na końcu

  Pięć godzin później było już wiadomo, że cuchnąca breja zaleje osiedla Sielec i Sobów. Strażacy niemal bez przerwy przywozili z zalanych osiedli kolejne rodziny. Pośród ewakuowanych było wiele starszych osób i dzieci. Na końcu zabierali zwierzęta.

  Najgorsza sytuacja w Wielowsi jest w pobliżu wału i tam, gdzie przed jedenastoma laty osiadał papieski helikopter z Janem Pawłem II na pokładzie. Niektóre drewniane domy zostały zalane całkowicie. Wiślana breja wypłukiwała studzienki kanalizacyjne, szamba i bez chwili przerwy płynęła.

  - Byłam w pracy, kiedy przyjechałam to dom był zalany. Parę rzeczy powynosiliśmy na strych, ale nie wiem, czy tam woda nie dojdzie - zastanawiała się Reneta Ozogowicz, która z parterowego domku w Sobowie uciekała razem z teściową.
  Ameryka i Unia pomogą

  Do Tarnobrzega przyjechali premier Donald Tusk i minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller. - To największa powódź w historii Polski - mówił Tusk. - Mam zapewnienie rządu Stanów Zjednoczonych, że otrzymamy od nich pompy. Jeśli straty okażą się miliardowe, jest także możliwość skorzystania ze specjalnego funduszu solidarności Unii Europejskiej. Polski rząd uruchomi wszystkie środki, jakie będą możliwe.

  Ok. godz. 17.30 pękł wał na rzece Trześniówce w Trześni. Przez 20-metrową wyrwę woda zalewa domostwa w Trześni i Sokolnikach. Władzę gminy Gorzyce ogłosiły natychmiastową ewakuację i podstawiły autobusy. Gdy zamykaliśmy wydanie dotarły do nas kolejne złe wieści - woda zaczęła zalewać domy w kolejnym tarnobrzeskim osiedlu - Zakrzowie.

  SPRAWDŹ! Powódź na Podkarpaciu: najnowsze informacje, zdjęcia, filmy
  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo