Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstała Tarnobrzeska Książka Kucharska z przepisami mieszkańców

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Smakowitą nowość, czyli książkę kucharską oddają w ręce czytelników tarnobrzescy pasjonaci kulinariów. Pomysł na jej wydanie pojawił się podczas hucznie obchodzonych w 2018 roku 425. urodzin Tarnobrzega.

Jakie smaki towarzyszą mieszkańcom Tarnobrzega na co dzień? Czy chętnie bazują na recepturach ze starych przepiśników? A może wolą eksperymentować?

Odpowiedzi na te pytania przez ostatni rok szukały tarnobrzeskie organizacje: znana z wielu inicjatyw, m.in. “425 dla TBG”, Dolina Smaku oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Libri.

- Efektem jest wydana wspólnymi siłami, nakładem 200 egzemplarzy, Tarnobrzeska Książka Kucharska, w której 64 autorów prezentuje ponad 260 przepisów na swoje ulubione dania. Wielka w tym zasługa “Libri”, której szefuje Anna Żarów, bo to ona nadała formę tej publikacji. Bez niej nie byłoby tej książki - mówi prezes Doliny Smaku Monika Zając.

Książka powstała w ramach akcji społecznej „425dlaTBG” zainicjowanej przez Dolinę Smaku w 2018 roku. Celem pomysłodawców akcji było uczczenie 425. Wielkich Urodzin Tarnobrzega w różnych dziedzinach życia społecznego. W tym tej, która składa się na nasze tarnobrzeskie dziedzictwo kulinarne.

Ideą, która przyświecała publikacji, było natomiast ocalenie od zapomnienia receptur na nasze dania lokalne i pokazanie jak różnorodne współcześnie są jadłospisy mieszkańców Tarnobrzega i osób z Tarnobrzegiem związanych.

Tarnobrzeską Książkę Kulinarną napisało ponad 60 autorów. Są wśród nich też autorzy zbiorowi - Grupa Kulinarna oraz Klub Smakosza Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnobrzegu. Część przepisów pochodzi od blogerów, autorów stron kulinarnych prowadzonych przez tarnobrzeżan, takich jak: dolinasmaku.eu, pysznaramka.pl, mientablog.com, Smacznie Pysznie Kalorycznie.

Co znajdziecie na kartach książki? Przepisy na egzotyczne jak do tej pory potrawy: crème caramel, burger z nachos, chutney, dal, hummus, falafele, wodorosty nori, tempura, tapenada. Nie brakuje w niej eksperymentalnych połączeń - arbuza, cebuli, sera feta i lodów miętowych, czy selera zawijanego w arkusze nori.

- Przysłane do książki receptury świadczą o tym, że autorzy lubią eksperymentować, ale pozostają również wierni swoim korzeniom, rodzimym, dzikowskim, lasowiackim smakom, domowym sprawdzonym przepisom. W tej grupie, królują dania, które łączy coś więcej niż tradycyjna receptura. One mają swoją historię, kryją pewną rodzinną opowieść, którą przy stole snują ich autorzy - mówi Monika Zając.

I tak „Freyerówki”, orzechowe ciasteczka, które jadało się w dzikowskim domu wybitnego przedwojennego lekkoatlety Alfreda Freyera otwierają dział potraw pochodzących ze starych przepiśników. Tu odnajdziemy receptury na dania takie jak: proziaki, hopcie lasowiackie, fuczki, parowańce, pierogi z bobem, kartacze po tarnobrzesku, knysze, tarnobrzeskie sakwy, wereszczaki, karp w śmietanie czy zupa lubczykowa.

Spotkanie autorskie promujące książkę odbędzie się we wtorek 9 lipca o godzinie 17 w Środowiskowym Domu Kultury przy Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Tarnobrzegu. Organizatorzy serdecznie zapraszają. To okazja aby nabyć książkę i porozmawiać z autorami przepisów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powstała Tarnobrzeska Książka Kucharska z przepisami mieszkańców - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24