Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezentacja obrazu "Madonna z Dzieciątkiem", odzyskanej straty wojennej z kolekcji Lubomirskich z Przeworska [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Po wielu latach obraz "Madonna z Dzieciątkiem" wrócił do Przeworska. Nz. uroczysta prezentacja.
Po wielu latach obraz "Madonna z Dzieciątkiem" wrócił do Przeworska. Nz. uroczysta prezentacja. Starostwo Powiatowe w Przeworsku
Muzeum w Przeworsku uroczyście zaprezentowało obraz Madonna z Dzieciątkiem, który powstał w XVI-XVII wieku. Został przez Niemców ukradziony w czasie II wojny światowej. Po wielu latach, dzięki działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obraz wrócił do Polski aż z Japonii.

- Prezentacja obrazu Madonna z Dzieciątkiem, straty wojennej z kolekcji Lubomirskich z Przeworska odzyskaną z Japonii przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zgromadziła wielu dostojnych gości, których przywitał dyrektor muzeum dr Łukasz Mróz - informuje Muzeum w Przeworsku, Zespół Pałacowo - Parkowy.

Niezwykle cenny dla polskiej kultury obraz powrócił do naszego kraju po kilkudziesięciu latach.

Za autora obrazu "Madonna z Dzieciątkiem" uważa się włoskiego artystę, malarza ekopi baroku, Alessandro Turchiego. Dzieło powstało na przełomie XVI i XVII wieku. Przedstawia Madonnę , która patrzy na dzieciątko z łagodnym smutkiem, zdradzającym, że zna przeznaczenia Jezusa. A owoce trzymane przez niego w ręce (jabłka lub morele) zapewne odnoszą się do owocu z drzewa poznania dobra i zła.

W 1940 r. cenne dzieło ukradli Niemcy

Najprawdopodobniej pierwszym polskim właścicielem dzieła był hrabia Stanisław Kostka Potocki, właściciel pałacu w Wilanowie, założyciel jednego z pierwszych polskich muzeów. Kupił płótno we Włoszech, najprawdopodobniej w drugiej połowie XVIII wieku. Przez długie lata znajdowało się w kolekcji Lubomirskich w Przeworsku. Podczas II wojny światowej, w 1940 roku, zostało skradzione przez Niemców i wywiezione z naszego kraju.

Na kilkadziesiąt lat słuch po obrazie zaginął. W latach 90. XX wieku został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku. W 2022 roku
dzieło zostało wystawione na sprzedaż w domu aukcyjnym Mainichi Auction Inc. w Tokio w Japonii. Wówczas pracownicy Departamentu Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zidentyfikowali je jako polską stratę wojenną. Rozpoczęły się starania o odzyskanie obrazu.

Japończycy przekazali obraz nieodpłatnie

Dom aukcyjny Mainichi Auction podjął współpracę z polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w porozumieniu z posiadaczem obrazu, zdecydował się przekazać go Polsce bez żadnych kosztów.

List prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, odczytał doradca ministra Grzegorz Nieradka. Został również odczytany list prezesa Fundacja Książąt Lubomirskich Jana Lubomirskiego Lanckorońskiego. Departament Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentowała dyrektor Elżbieta Rogowska oraz specjalista Elżbieta Przyłuska, która przedstawiła proces odzyskania obrazu do Polski.

- Goście mogli obejrzeć obraz, który eksponowany jest w Salonie Różowym Muzeum w Przeworsku - informuje muzeum.

W lipcu obraz był prezentowany w Zamku Królewskim w Warszawie. Teraz trafił do Przeworska. W marcu przyszłego roku pojawi się na jubileuszowej wystawie Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum we Wrocławiu. Finalnie ma być częścią kolekcji Muzeum
Książąt Lubomirskich, oddziału Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, które obecnie jest budowane.

Na zakończenie wieczoru odbył się pierwszy koncert fortepianowy w ramach Lubomirski Festival, w wykonaniu Dominika Peszko.

Po wielu latach obraz "Madonna z Dzieciątkiem" wrócił do Przeworska. Nz. uroczysta prezentacja.

Prezentacja obrazu "Madonna z Dzieciątkiem", odzyskanej stra...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24