MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Lidia Morawska otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Prof. Lidia Morawska odbiera tytuł Honorowego Obywatela miasta w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, 22 bm. Prof. Lidia Morawska wykłada na Uniwersytecie Technologicznym w australijskim Queensland, gdzie na co dzień mieszka. W 2021 r. magazyn "Time" umieścił jej nazwisko na corocznej liście 100 najbardziej wpływowych ludzi globu. Jest córką kapitana Henryka Jaskuły, który jako pierwszy Polak opłynął samotnie Ziemię.
Prof. Lidia Morawska odbiera tytuł Honorowego Obywatela miasta w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, 22 bm. Prof. Lidia Morawska wykłada na Uniwersytecie Technologicznym w australijskim Queensland, gdzie na co dzień mieszka. W 2021 r. magazyn "Time" umieścił jej nazwisko na corocznej liście 100 najbardziej wpływowych ludzi globu. Jest córką kapitana Henryka Jaskuły, który jako pierwszy Polak opłynął samotnie Ziemię. PAP/Darek Delmanowicz
W środę w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczony został profesor Lidii Morawskiej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. Wniosek o uhonorowanie Morawskiej złożyło Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

Profesor Lidia Morawska, córka Zofii Jaskuły i kapitana Henryka Jaskuły, absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, jako jedyna Polka trafiła na listę 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 r. prestiżowego magazynu Time. Prof. Jako jedyna Polka prof. Morawska znalazła się na tej prestiżowej liście w kategorii Innowatorzy wraz z takimi osobami jak Elon Musk, Adrienne Banfield Norris, Sara Menker, Willow Smith i Jada Pinkett Smith.

Gdy wybuchła pandemia, prof. Morawska była jedną z osób, które najgłośniej ostrzegały świat przed zagrożeniem ze strony koronawirusa. W czerwcu 2020 r., gdy WHO zalecało walkę z wirusem przez mycie rąk i unikanie innych ludzi, Lidia Morawska alarmowała, że to za mało, bo konieczna jest także ochrona przed wdychaniem wirusa wraz z powietrzem. Zebrawszy liczący ponad 200 osób zespół ekspertów, badała rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 drogą kropelkową, dzięki czemu państwa mogły skuteczniej chronić swoich obywateli przed zarażeniem.

- Prof. Lidia Morawska powinna otrzymać tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla ze swoje wybitne dokonania naukowe, z których jesteśmy dumni jako przemyślanie i Polacy. Lidia Morawska to autorytet naukowy i kobieta wspaniale reprezentująca na arenie międzynarodowej nasz kraj i nasze miasto, z którym utrzymuje ścisły kontakt. Pani profesor niewątpliwie należy do grona najwybitniejszych przemyślan i ambasadorów naszego miasta - czytamy we wniosku Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

Prof. Lidia Morawska odbiera tytuł Honorowego Obywatela miasta w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, 22 bm. Prof. Lidia Morawska wykłada
Prof. Lidia Morawska odbiera tytuł Honorowego Obywatela miasta w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, 22 bm. Prof. Lidia Morawska wykłada na Uniwersytecie Technologicznym w australijskim Queensland, gdzie na co dzień mieszka. W 2021 r. magazyn "Time" umieścił jej nazwisko na corocznej liście 100 najbardziej wpływowych ludzi globu. Jest córką kapitana Henryka Jaskuły, który jako pierwszy Polak opłynął samotnie Ziemię.

Projekt uchwały przyznający Morawskiej tytuł Honorowego Obywatela Przemyśla pojawił się na sesji Rady Miejskiej w Przemyślu 26 stycznia br. W obradach uczestniczyło 15 z 23 radnych. "Za" opowiedzieli się wszyscy obecni radni.

Lidia Morawska urodziła się w Tarnowie w 1952 r. Dorastała jednak w Przemyślu, do którego jej rodzina przeniosła się, gdy miała dwa lata. Uczęszczała do II LO im. Kazimierza Morawskiego, a po maturze podjęła studia fizyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam też w 1982 obroniła doktorat z zakresu badań nad radonem oraz jego pochodnymi. W latach 1987–1991 przebywała w Kanadzie, prowadziła badania najpierw na Uniwersytecie McMastera, a później na Uniwersytecie w Toronto. Od 1991 pracuje na australijskim Uniwersytecie Technologicznym w Queensland. Jest członkinią Australijskiej Akademii Nauk, a także doradza Światowej Organizacji Zdrowia.

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Lidia_Morawska

Honorowi Obywatele Przemyśla

W ostatnich latach tytuł Honorowego Obywatela Przemyśla otrzymali:

  • Jan Jawornicki - 17 czerwca 2017,
  • Przemysław Babiarz - 26 października 2017,
  • Marek Kuchciński - 12 kwietnia 2018.

Pełna lista TUTAJ.

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24