MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program wywiadowczy Hermes pod lupą rzeszowskiej prokuratury

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
pixabay.com
Izraelskiego Hermesa Prokuratura Krajowa kupiła wiosną 2021 r., o czym obecne kierownictwo PK dowiedziało się dopiero z początkiem br. W jakim celu, czy zasadnie, czy zgodnie z prawem? To także ma wyjaśnić Prokuratura Regionalna w Rzeszowie.

Niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień jest kierunkiem, w jakim rzeszowska prokuratura prowadzi postępowanie. Przestępstwa mieli się dopuścić „funkcjonariusze publiczni, zobowiązani do zajmowania się sprawami majątkowym” w PK.

Śledztwem objęto okres od 2020 do lutego 2023 r. Nieoficjalnie wiadomo, że obecne kierownictwo Prokuratury Krajowej dowiedziało się o zakupie oprogramowania przypadkiem, kiedy otrzymało kolejną fakturę za możliwość użytkowania aplikacji.

Rozbieżne są opinie, czy Hermes jest bardziej, czy mniej zaawansowany od osławionego Pegasusa. Działanie Hermesa polega na kompleksowym zbieraniu informacji za zadany temat pośród ogólnodostępnych baz danych, także portali społecznościowych typu X, Instagram czy fb. Rzeczoznawcy zapewniają, że Hermes jest tak skrupulatny, że potrafi „dokopać się” do każdej informacji, zamieszczonej w sieci.

Po co w 2021 r. Prokuraturze Krajowej było takie narzędzie? Pojawiło się domniemanie, że celem była inwigilacja pracowników prokuratur, sędziów, polityków i członków organizacji prawniczych, niechętnych reformom w wymiarze sprawiedliwości. Problem z tym, że prokuratura nie ma uprawnień do prowadzenia kontroli operacyjnej. Jeśli Hermes został kiedykolwiek i wobec kogokolwiek użyty, to również z naruszeniem prawa, bo w Polsce nie został certyfikowany.

Śledczy szukają odpowiedzi

Na szereg z takich pytań ma odpowiedzieć postępowanie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Śledztwo prowadzone jest w trzech wątkach.

Pierwszym jest legalność, celowość i rzetelność zakupu oprogramowania. Czyli: czy Hermesa kupiono zgodnie z procedurami zakupowymi, w jakim celu i czy „z wolnej ręki”, czy też wybór Hermesa poprzedzony był np. konkursem lub przetargiem.

Drugi wątek jest dla opinii społecznej bardziej interesujący:

- Dotyczy sposobu wykorzystania oprogramowania Hermes – informuje PR w Rzeszowie. - Weryfikowane są okoliczności związane z jego rzeczywistą funkcjonalnością, w tym informacje wskazujące na podejrzenie jego wykorzystania z pominięciem procedur oraz realizowania takich analiz poza zakresem ustawowych zadań prokuratury.

Trzeci wątek bada, czy instalacja i wykorzystanie Hermesa mogło wpłynąć na bezpieczeństwo informatyczne Prokuratury Krajowej.

- Zabezpieczono urządzenia infrastruktury informatycznej, korespondencję elektroniczną oraz komputery stacjonarne i przenośne pracowników Prokuratury Krajowej zaangażowanych w procedurę zakupową oraz późniejszą pracę z wykorzystaniem systemu Hermes – wylicza PR w Rzeszowie.

Nadto zabezpieczono dokumentację zakupu i wykorzystania Hermesa, przesłuchano kilkanaście osób, które mają wiedzę o okolicznościach zakupu oprogramowania.

Śledczy zastrzegają, że ze względu na specjalny charakter śledztwa kolejne informację będą udzielane „we właściwym czasie”.

od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24