Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeciwnicy pomnika Czynu Rewolucyjnego u wojewody. Nie padły żadne deklaracje

Jaromir Kwiatkowski
Przedstawiciele organizacji patriotycznych spotkali się w piątek z wojewodą Ewą Leniart. Przedstawili jej pisemne stanowisko w sprawie pomnika Czynu Rewolucyjnego. Nie chcieli jednak wypowiadać się do gazety o szczegółach pisma, które złożyli.

- Kierując się poczuciem odpowiedzialności, przedstawiliśmy pani wojewodzie nasze stanowisko. Chcemy, aby wiedziała, że organizacje, które reprezentujemy, są jednoznacznie za usunięciem pomnika z przestrzeni publicznej miasta. Naszym celem było poinformowanie pani wojewody, kto spośród działaczy społecznych wspiera działania w tej sprawie

– mówi Marcin Maruszak, prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia i redaktor naczelny „Tajnej Historii Rzeszowa”, jeden z uczestników spotkania.

- Ten cel osiągnęliśmy, pani wojewoda ze zrozumieniem przyjęła nasze stanowisko. Nie padły jednak żadne deklaracje, nie było żadnych ustaleń.

Maruszak nie chciał jednak rozmawiać o argumentacji autorów pisma. - Wolelibyśmy na tym etapie nie odkrywać szczegółów dotyczących treści tej korespondencji - stwierdził.

Uczestnicy spotkania zgodzili się jedynie na ujawnienie nazw organizacji, których przedstawiciele podpisali pismo złożone na ręce wojewody. Są to: Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”, Akcja Katolicka Diecezji Rzeszowskiej, Zarząd Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia, Komenda Główna Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, Towarzystwo Przyjaciół Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego i Towarzystwo Społeczno-Historyczne „Nasza Tożsamość”.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że przeciwnicy pomnika oczekują od wojewody, że wyda decyzję nakazującą rozbiórkę monumentu – ta kompetencja tego organu administracji rządowej wynika z ustawy o zakazie propagowania komunizmu i innych ustrojów totalitarnych z 2016 r., która nakazała usuwać komunistyczne relikty, m.in. pomniki, z przestrzeni publicznej. W Rzeszowie idzie to opornie – oprócz pomnika Czynu Rewolucyjnego nadal, mimo zapowiedzi, nie usunięto Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej.

Przepisom ustawy dekomunizacyjnej nie podlegają jedynie pomniki: niewystawione na widok publiczny, położone w obrębie cmentarza i wystawione wprawdzie na widok publiczny, ale w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, naukowej itp.

Nie udało się uzyskać komentarza wojewody w tej sprawie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24