Przemyśl i inne miasta przygraniczne żyją z tax free. NIK ma jednak sporo zastrzeżeń, co do funkcjonowania tego systemu

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Sporo handlowców żyje z tax free. NIK ma jednak spore zastrzeżenia co do poprawnosci funkcjonowania tego systemu.
Sporo handlowców żyje z tax free. NIK ma jednak spore zastrzeżenia co do poprawnosci funkcjonowania tego systemu. KAS
System tax free, czyli zwrotu podatku VAT dla podróżnych wywożących towary za granicę, zamiast służyć wyłącznie do tzw. „eksportu detalicznego”, czyli okazjonalnych zakupów w celach osobistych, jest wykorzystywany także do zorganizowanego, rozdrobnionego, hurtowego wywozu towarów w celach handlowych przez specjalnie zaangażowanych do tego zadania cudzoziemców

- Jedna z osób wywoziła towar wart niemal 86 tys. złotych, który był ujęty na 23 różnych rachunkach tax free, przy czym wywoziła go z Polski czterema samochodami, sama podróżując piątym autem. Kontrole kolejnych partii prowadzono w odstępach sięgających najwyżej dwóch i pół godziny — opisuje NIK. Na tym polega rozdrobniony, hurtowy wywóz.

Dwoje podróżnych z tej grupy przedstawiło po kilkanaście-kilkadziesiąt rachunków tax Free dotyczących zakupu lunet na w sumie za ok. 225 tys. złotych i 136 tys. złotych. Prawie wszystkie były wystawione przez tego samego sprzedawcę. Cztery osoby zadeklarowały od ośmiu do 47 rachunków dotyczących zakupu smartfonów wartych łącznie od ok. 23 tys. złotych do 230 tys. złotych. Co najmniej połowa tych kwot pochodziła z rachunków od tego samego kontrahenta.

- Problem w tym, że tax free, zamiast służyć wyłącznie do tzw. „eksportu detalicznego”, czyli okazjonalnych zakupów w celach osobistych, był wykorzystywany także do zorganizowanego, rozdrobnionego, hurtowego wywozu towarów w celach handlowych przez specjalnie zaangażowanych do tego zadania cudzoziemców — twierdzi Najwyższa Izba Kontroli.

Inspektorzy NIK zbadali wschodnie granice Polski, m.in. odcinek z Ukrainą, na którym dokonywanych jest najwięcej odpraw tax - free. Znaczna część polsko-ukraińskiej granicy znajduje się w województwie podkarpackim. W 2017 r. wartość tak wywiezionych towarów wyniosła u nas prawie 3 mln złotych, w 2019 r. prawie 2 mln złotych.

Co zauważyli kontrolerzy NIK?

Jest wiele osób, które często przekraczają granice i wywożą spore ilości towarów, często od tego samego sprzedawcy. To patologia, która wypacza ideę tax free. Służby celne mają możliwość odmowy potwierdzania wywozu towarów ze względu na ich prawdopodobny charakter handlowy, jednak jak wynika z dokumentów, robią to rzadko.

- Na ponad 60,4 tys. dokumentów tax free, odmowy miały miejsce tylko w ośmiu przypadkach i dotyczyły pojedynczych wywozów towarów — twierdzi NIK.

Jak dodaje Izba, kontrole, choć prowadzone prawidłowo, skupiały się głównie na sprawdzeniu fizycznej obecności i nienaruszalności towarów oraz poprawności przedstawianych przez podróżnych dokumentów.

- W żadnym z 3 województw nie była brana pod uwagę częstotliwość wywozu towarów w ramach tax free i jej zorganizowany charakter. Analizy i działania tego typu miały miejsce tylko incydentalnie na niektórych przejściach granicznych w województwie lubelskim - twierdzi NIK i podkreśla, że były one skuteczne, a zasadność działania funkcjonariuszy potwierdziły sądy administracyjne.

Rozdrobiony wywóz znacznych ilości towarów w Korczowej było to 50 proc. wywozu tax, a w Medyce nawet około 70 proc.

We wnioskach skierowanych do Ministerstwa Finansów, któremu podlega służba celna, NIK zwrócił się o wypracowanie jednolitych i skutecznych metod eliminowania przypadków nadużywania procedury tax free.

- Bez tax free w takiej formie, jak obecnie, przemyski handel padnie, a przynajmniej znacznie, w odczuwalny sposób się skurczy. Nikt nie ma wątpliwości, że 99 a może i 100 proc. towarów wywożonych jest z myślą o handlu - ocenia hurtownik z Przemyśla.

Różne form pomocy i wsparcia dla gmin i miast województwa podkarpackiego.

500 plus, 300 plus, tarcze. Zobacz, które gminy z województw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Edi

Oczywiście że tak jest Ukraińcy zrobili sobie z Przemyśla hurtownie na ich zakupy do handlowania.człowiek nieraz chciałby coś kupić w sklepie to dla niego towaru nie ma bo wywożą całymi wózkami i busami prosto z magazynów. Państwo na tym traci majątki zlikwidować tax free na większe kwoty a jak ktoś chce kupować hurtowo to niech robi to legalnie.

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie