Przypominanie heroizmu Polaków ratujących Żydów jest naszym obowiązkiem

Jaromir Kwiatkowski
Mariusz Guzek
Decyzją sejmiku, rok 2023 będzie obchodzony na Podkarpaciu jako Rok Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi. Stali się oni symbolem heroizmu Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Niedawne zatwierdzenie przez papieża dekretu o ich męczeństwie otwarło drogę do beatyfikacji tej rodziny.

Uroczystości beatyfikacyjne odbędą się na Podkarpaciu - wszystko na to wskazuje, że jeszcze w tym roku. A to oznacza, że Kościół nie tylko dostrzegł heroizm Ulmów, ale także stawia ich za wzór postawy wobec bliźniego – na wskroś chrześcijańskiej, samarytańskiej. To na pewno wzmocni siłę oddziaływania świadectwa ich życia.

Podobnych, choć może nie tak spektakularnych, przykładów jest więcej. Prawie 80 lat temu kilkoro mieszkańców dwóch wsi pod Strzyżowem – Markuszowej i Kozłówka – straciło życie za pomoc ukrywającym się ok. 40 Żydom. W 2013 r., staraniem pochodzącego z tamtych stron Mariana Irzyka, ponad 80-letniego dziś działacza „Solidarności” z Rzeszowa, ci ludzie doczekali się upamiętnienia w formie pomnika-obelisku. Dzisiejsze uroczystości, podczas których zostaną upamiętnieni także pomordowani wtedy Żydzi, to zwieńczenie dzieła zachowania pamięci o tej niemieckiej zbrodni, którego przed kilkunastu laty podjął się pan Marian.

W sytuacji, kiedy co jakiś czas musimy prostować kłamliwe oskarżenia, że Polacy przyłożyli rękę do Holokaustu i kiedy powraca fraza o „polskich obozach śmierci”, takie upamiętnienia są niezbędne, by pokazać, jak było naprawdę. Przypominanie takich bohaterów jak Ulmowie czy mieszkańcy Kozłówka i Markuszowej jest naszym obowiązkiem. Także dlatego, że naszą historię powinniśmy pisać sami, by nie pisali jej inni, najczęściej źle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Może się mylę ale ja w działaniu Józefa Ulma heroizmu nie widzę, widzę natomiast nieodpowiedzialność,brak rozwagi. W życiu nie naraziłbym swojej żony i dzieci na śmierć. Być mężem i ojcem to jest odpowiedzialność . Myślę że Żydzi myślą podobnie, nie z historii przypadku ratowania przez Żyda innych nacji kosztem swojej rodziny. należało pomagać ale bez ryzyka dla własnej rodziny.
G
Gość
Żydom należało pomagać, z tym że pomagać to nie oznacza narażać własne dzieci i żonę na śmierć.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie