Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownicy i dwie karetki z Przemyśla jeżdżą pomagać chorym do Rzeszowa. Tak dużo jest zgłoszeń

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Karetki z Przemyśla w Rzeszowie.
Karetki z Przemyśla w Rzeszowie.
Trwa trzecia fala koronawirusa w Polsce. Pogotowie ratunkowe pracuje na pełnych obrotach. W Rzeszowie zgłoszeń jest tak dużo, że konieczne było wsparcie dwóch karetek z Przemyśla.

Media społecznościowe obiegła informacja, że ratownicy medyczni z Przemyśla pełnią dyżur w Rzeszowie. Pomagają mieszkańcom miasta, ale i powiatu rzeszowskiego. Automatycznie nasuwa się więc pytanie co przemyskie karetki i przemyscy ratownicy robią w odległym o 90 km Rzeszowie? Sami ratownicy podają, że dwa dodatkowe Zespoły Ratownictwa Medycznego rozpoczęły funkcjonowanie jako wsparcie rzeszowskiego pogotowia w związku ze większym obciążeniem w tym rejonie wyjazdami do pacjentów.

Marek Janowski, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, potwierdza, że przemyskie dwie karetki zabezpieczają Rzeszów, ale po szczegółowe informacje odsyła do Urzędu Wojewódzkiego.

- Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, wojewoda podkarpacki skorzystała z rozwiązania, jakie stwarza art. 49a. Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Przepis ten umożliwia zawarcie dodatkowej umowy na finansowanie zadań zespołów ratownictwa medycznego, związanych z zabezpieczeniem wybranych miejsc lub dokonaniem czynności wykraczających poza zadania określone w planie

- mówi Agnieszka Skała z zespół prasowy wojewody.

Duża liczba zgłoszeń, wydłużony czas obsługi

- Konieczność dodatkowego zabezpieczenia wynika z dużej liczby zgłoszeń, jakie w ostatnim czasie wpływają do dyspozytorni medycznej oraz wydłużenia czasów obsługi zdarzeń wymagających interwencji ZRM. Dlatego wojewoda podjęła decyzję, która zapewnia funkcjonowanie dwóch dodatkowych ZRM oraz podniesienie 11 czasowych ZRM do gotowości całodobowej. Decyzja obowiązuje na terenie całego województwa podkarpackiego. Jeśli będą obszary, w których czas realizacji zleceń wyjazdów do zdarzeń będzie wydłużony, podjęte zostaną kolejne decyzje o uruchomieniu dodatkowych karetek w tych obszarach

- wyjaśnia Agnieszka Skała.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie podjęła rozmowy z WSPR w Przemyślu o możliwości wynajęcia dwóch ambulansów, które do tej pory nie jeździły w systemie państwowego ratownictwa medycznego, stanowiących jedynie flotę pogotowia przemyskiego. Na terenie obszaru działania przemyskiego pogotowia żaden z dotychczas funkcjonujących zespołów ratownictwa medycznego nie został przeniesiony do innego obszaru. W rejonie działania WSPR w Przemyślu, doszło natomiast do zwiększenia dostępności karetek poprzez wydłużenie czasu funkcjonowania 4 zespołów czasowych do 24 godzin na dobę w Fredropolu, Starym Dzikowie, Sieniawie i Jarosławiu.

Do Rzeszowa własnym samochodem

Ratownicy z Przemyśla dojeżdżają do Rzeszowa własnymi samochodami. Praca w nowym miejscu jest dla nich wyzwaniem. Podkreślają, że lubią swoją pracę i nie przeszkadza im dojazd. Dyżur w Rzeszowie trwa 12 godzin.

Koszty związane z pracą dwóch karetek z Przemyśla w stolicy Podkarpacia pokrywa Ministerstwo Zdrowia.


ZOBACZ TAKŻE: dr inż. Adam Sidor Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. Brytyjski wariant koronawirusa na Podkarpaciu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24