Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Rozmowy na Pograniczu”, tym razem o wojnie na Ukrainie

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wojna na Ukrainie trrwa już dwa lata
Wojna na Ukrainie trrwa już dwa lata SERGEY SHESTAK/AFP/East News
Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza na drugie z cyklu spotkań „Rozmowy na Pograniczu”, które odbędzie się w zespole cerkiewnym w Radrużu w niedzielę, 11 lutego godz. 17. Gośćmi będą Maciej Piotrowski i dr Olga Solarz.

W niemal drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę będą rozmawiać o wojnie dr Olga Solarz, etnolożka, ukrainistka, badaczka, działaczka społeczna na rzecz polsko-ukraińskiego pojednania, wolontariuszka, publicystka i Maciej Piotrowski, tłumacz literatury ukraińskiej, historyk i ukrainoznawca.

Goście będą rozmawiać o wojnie prawdziwej i jej obrazie, jaki powstaje w literaturze. Olga Solarz już od 2014 r. niosła pomoc na bezpośrednim zapleczu ukraińskiego frontu, a dzisiaj organizuje pomoc humanitarną dla szpitali, ludności cywilnej oraz wojska. Opowie o rzeczywistych i możliwych konsekwencjach wojny nie tylko dla Ukrainy, ale i dla Polski, dla stosunków polsko-ukraińskich, które dla pogranicza polsko-ukraińskiego są niezwykle istotne. Jako członkini Komitetu Ochrony Zabytków Diecezji Warszawsko-Przemyskiej oraz Komitetu Ochrony Zabytków Lwowskiej Rady Obwodowej zwróci uwagę na działania ratownicze i zabezpieczające zabytki kultury ukraińskiej, jak i polskiej, należące do wspólnego dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej.

Maciej Piotrowski, tłumacz esejów i wspomnień o wojnie rosyjsko-ukraińskiej zamieszczonych w tomie „Wojna 2022” autorstwa Jurija Andruchowycza, Anatolija Dnistrowego, Petra Jacenki, Pawła Kazarina, Kseni Charczenko i Maksyma Bespałowa, opowie o tym, jak wojna zmieniła literaturę ukraińską i twórców.

Spotkanie odbędzie się z cyklu „Rozmowy na Pograniczu”. Autorzy cyklu rozmawiają o polsko-ukraińskim pograniczu w kontekście Kresów dawnej Rzeczypospolitej; do udziału zapraszane są osoby, które zajmują się definiowaniem pogranicza, jego portretowaniem, opisywaniem, którzy dostrzegają jego problemy i wartości.

Wstęp na spotkanie 11 lutego jest wolny. Organizatorzy zapowiadają, że będzie można kupić książkę „Wojna 2022. Eseje, wiersze, dzienniki”, wydaną przez Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. Liczba egzemplarzy jest ograniczona.

„Rozmowy na Pograniczu” dofinansowano ze środków województwa podkarpackiego.

„Rozmowy na Pograniczu”, tym razem o wojnie na Ukrainie
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24