Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęło się zalesianie na terenach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państowych w Krośnie. Młody las wyrośnie na 1,5 tys. hektarów [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Rozpoczęło się zalesianie na Podkarpaciu. Młody las wyrośnie na 1,5 tys. hektarów
Rozpoczęło się zalesianie na Podkarpaciu. Młody las wyrośnie na 1,5 tys. hektarów Łukasz Dziuban
Prawie 12 mln sadzonek posłuży w tym roku do zalesień i odnawiania lasu na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Pracami objęto 1550 hektarów.

Sadzone będą głównie sosny, buki, dęby i jodły.

- Prace odnowieniowe koncentrują się w drzewostanach na gruntach porolnych, gdzie zachodzi konieczność zmiany składu gatunkowego i dopasowania go do siedliska oraz w miejscach trudnych, silnie zachwaszczających się, gdzie nie można uzyskać odnowienia naturalnego

– tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Coraz większy udział w sadzeniu mają gatunki biocenotyczne, jak lipa, czereśnia, wiąz, jabłoń, grusza czy też rodzime krzewy leśne które wzbogacają podszyt drzewostanów: dzika róża, trzmielina, rokitnik, kalina koralowa czy czarny bez.

1,5 tys. krzewów głogu posadzi w tym roku Nadleśnictwo Głogów. W Nadleśnictwach Bircza, Narol i Sieniawa posadzonych zostanie 3,4 tys. młodych cisów w ramach programu ochrony i restytucji tego gatunku. W Nadleśnictwie Bircza, w ramach programu rewitalizacji starych sadów, przybędzie 250 jabłoni i gruszy dawnych odmian.

Normy sadzenia są zróżnicowane w zależności od gatunku.

- Do zalesienia hektara lasu potrzeba 8-10 tysięcy sadzonek sosny, 6-8 tysięcy sadzonek buka lub jodły, olchy lub brzozy wystarczy 4-6 tysięcy, a świerka 3-5 tysięcy. Najbardziej „ekonomiczny” w tym względzie jest modrzew, którego norma sadzenia wynosi 1,5 do 2 tysięcy sadzonek na hektar –

wylicza Edward Marszałek.

Sadzenie drzewek leśnicy stosują tylko tam, gdzie natura nie potrafi sama odtworzyć lasu.
- Odnawianie metodą sadzenia niesie za sobą wysokie koszty i spore ryzyko hodowlane związane choćby z warunkami atmosferycznymi - wyjaśnia Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie.

Leśnicy chcą wykorzystać dobry urodzaj nasion i dojrzałość fizjologiczną drzewostanów do naturalnego odnowienia prawie 300 hektarów. Tej wiosny wszędzie w lasach wzejdą miliardy siewek z nasion z ubiegłorocznego urodzaju i w drodze naturalnych procesów dadzą nowe pokolenie drzew. To gwarancja zdrowych młodników w przyszłości, nam pozostaje umiejętna ich pielęgnacja – mówi dyrektor Marek Marecki.

Szkółki prowadzone w nadleśnictwach na terenie RDLP w Krośnie hodują obecnie ponad 25 mln sadzonek w systemie tradycyjnym, kontenerowym i w tunelach foliowych.


ZOBACZ TAKŻE: Rząd luzuje restrykcje. "Na obiektach sportowych na świeżym powietrzu będzie można uprawiać sport w grupach do 25 osób"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24