Rzeka zanieczyściła zalew w Ożannie

  Rzeka zanieczyściła zalew w Ożannie

  Wojciech Tatara, maf

  Nowiny

  Nowiny

  Turyści uciekają z zalewu w Ożannie. Powodem są zanieczyszczenia, które wpływają do zbiornika z rzeki. Pojawiły się śnięte ryby i padłe, dzikie kaczki.
  - Od niedzieli spędzam z rodziną urlop w Ożannie. W tym czasie nie dało się wejść do wody, bo jest zanieczyszczona - opowiada pan Andrzej (nazwisko do wiad. red.) -Jeszcze kilka dni temu było pełno turystów. Teraz została garstka, bo każdy wyjeżdża. Woda jest niebieskawa lub zielona i ogromnie śmierdzi. Zauważyłem śnięte ryby i padłe kaczki. Całe to świństwo wpływa z rzeki. Niech się służby wezmą do roboty i wyjaśnią przyczyny zanieczyszczenia, bo gdzie się udam, nikt nic nie wie - dodaje.

  Udaliśmy się na miejsce. Przy wjeździe nad zalew już z daleka czuć nieprzyjemną woń. Zapach pochodzi od rzeki. Jej barwa przypomina zielonkawą emulsję. Plamy znajdują się na zalewie. Turystów w miejscu, które kiedyś tętniło życiem, jak na lekarstwo.

  - Rzeka Złota nieprzypadkowo nosi taką nazwę, bo kiedyś woda w niej była przezroczysta. Teraz przypomina ściek - mówi pani Krystyna, sprzedawczyni w sklepie znajdującym się obok rzeki.

  O sprawie wiedzą w gminie

  -Zgłosiliśmy problem do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Czekamy na wyniki badań wody. Zresztą na Ożannie jest zbiornik retencyjny, więc ludzie nie powinni się tu kąpać - mówi Maria Szozda- Mazurek z referatu ochrony środowiska Urzędu Gminy w Kuryłówce.

  -To nie pierwsza sytuacja, z jaką mamy do czynienia na tym zalewie i rzece. W czerwcu było podobnie. Wtedy woda była zanieczyszczona ściekami. Jesteśmy w kontakcie z wójtem i to jego zadaniem jest ustalenie skąd zanieczyszczenia pochodzą. W sąsiedniej miejscowości znajduje się gorzelnia. Wywar z niej może być stosowany przez rolników. Nie wiadomo jednak, ile oni tego stosują i czy pod wpływem deszczu nie dostał się on do rzeki, a następnie do zalewu - mówi Jolanta Ciba z WIOŚ-u w Rzeszowie.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (93)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (93) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo