MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów pamięta o Akcji „Burza”. W 1944 roku przystąpiło do niej ponad 100 tys. żołnierzy AK [ZDJĘCIA]

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Dla uczniów rzeszowskich szkół upamiętnienie 80. rocznicy Akcji „Burza” było wyjątkową lekcją historii.
Dla uczniów rzeszowskich szkół upamiętnienie 80. rocznicy Akcji „Burza” było wyjątkową lekcją historii. fot. Luiza Lizut
Uczniowie rzeszowskich szkół, IPN oraz organizacje patriotyczne: Światowy Związek Żołnierzy AK i Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej przypomnieli Akcję „Burza” z 1944 roku.

Z okazji 80. rocznicy Akcji „Burza” w czwartek w kościele farnym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Rzeszowie miały miejsce uroczystości upamiętnienia Akcji „Burza”.

Armia czerwona przekreśliła plany

- Plany Armii Krajowej, zwłaszcza dwóch okręgów – Wileńskiego i Nowogródzkiego był taki, aby samodzielnie zdobyć Wilno, odbijając je z rąk niemieckiego okupanta. Siłami 9 tysięcy żołnierzy AK udało rozpoczęto walki z Niemcami, ale skutki dla żołnierzy Armii Krajowej był bardzo złe. Armia radziecka szybko opanowała miasto, dowództwo AK zostało aresztowane, żołnierze AK zostali internowani. Znaczną część z nich wysłano do obozów na Wschód, część z nich już nigdy nie wróciła - powiedział Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN.

Ważna jest pamięć o naszych bohaterach

Podczas homilii w trakcie mszy św. ks. Władysław Jagustyn, duszpasterz rzeszowskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podkreślał jak ważna jest pamięć o naszych bohaterach, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju, i to oni pozostają dla nas przykładem łączenia wiary z miłością do ojczyzny”. Koncelebrowana msza św. była sprawowana w intencji uczestników i poległych w Akcji „Burza” i będącej jej częścią operacji Armii Krajowej „Ostra Brama”.

Słowo i Pieśń oraz wieńce i kwiaty

Po jej zakończeniu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 31 w Rzeszowie wraz z chórem Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 zaprezentowali wzruszający program poetycko-muzyczny „Słowo i Pieśń”. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty przed tablicą „Ziemi Wileńskiej”, upamiętniającą akcje „Burza” i „Ostra Brama”.

- Bardzo jestem dumny z tego, że tylu młodych ludzi udało się zaangażować i poświęcili oni swój czas oraz wszystkim którzy przygotowali tę uroczystość, ale najważniejsze, że udało nam się przekazać, że nasz kraj naprawdę zasługuje na pamięć - dziękował Zbigniew Marcinkiewicz, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Ustalenia aliantów w sprawie Polski były inne

Akcja „Burza” to operacja Armii Krajowej. Jej celem była walka z Niemcami i uświadomienie władzom sowieckim, że na wyzwolonych terenach gospodarzami są Polacy. Niestety ustalenia aliantów w Teheranie i Jałcie w sprawie Polski i jej granic były zupełnie inne i Stalin je wykorzystał. Akcja "Burza" rozpoczęła się w lipcu 1944 r. na Wileńszczyźnie i Nowogrodczyźnie. Po opanowaniu Wilna czerwonoarmiści szybko pozrywali polskie flagi. NKWD aresztowało wyższe i średnie dowództwo i rozbrajało żołnierzy AK. Warto dodać, że Akcja "Burza" objęła również tereny obecnego Podkarpacia.

Łącznie w akcji "Burza" uczestniczyło około 100 tysięcy AK-owców. Sowieci uwięzili około 50 tysięcy żołnierzy AK, którzy uczestniczyli w Akcji „Burza”, a szacuje się, że 20-30 tys. z nich wywieźli w głąb ZSRR, z czego większość już nie wróciła do ojczyzny.

Dla uczniów rzeszowskich szkół upamiętnienie 80. rocznicy Akcji „Burza” było wyjątkową lekcją historii.

Rzeszów pamięta o Akcji „Burza”. W 1944 roku przystąpiło do ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24