Rzeszowski Plac Balcerowicza i Plac Wolności za 30–40 lat

Beata Terczyńska
Studenci architektury z Politechniki Rzeszowskiej przedstawili projekty dotyczące wizji Rzeszowa w 2050 roku. Konkretnie - rewitalizacji Placu Wolności i Placu Balcerowicza.

Projekty zostały wykonane na wystawę Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie. Czuwał nad nimi prof. Prof. Marek Gosztyła z Politechniki Rzeszowskiej kierownik Zakładu Konserwacji Zabytków.

Studenci przedstawili sześć wizji.
Katarzyna Pietruszka I Rafał Lichołai zajęli się Placem Wolności. Wymyślili stworzenie w tym miejscu punktu przesiadkowego na trasie kolei nadziemnej, która od dawna marzy się prezydentowi Rzeszowa. – Na poziomie minus 1 przewidzieliśmy duży parking ogólnodostępny. Poziom parteru poświęcony jest komunikacji autobusowej, a na pierwszym piętrze znajduje się wejście na peron kolejki – opisują. – Bryła jest dynamiczna i minimalistyczna. Zastosowaliśmy tu głównie beton architektoniczny i szkło.
W miejscu obecnego targowiska widzą budynek o funkcji handlowo – usługowej o oryginalnej formie.

Klaudia Rogalska i Paweł Pysz skupili się na projekcie szkoły artystycznej na Placu Wolności. Ich projekt to prosta, przeszklona bryła z nałożoną siatką przekształcającą energię słoneczną na elektryczną, potrzebną do obsługi budynku. Widzą tu 5 kondygnacji, z czego dwie pierwsze to miejsce na część handlową. Wpasowali tu też tafle wody, co ma uatrakcyjnić miejsce. Zaprojektowali podziemny parking.

Angelika Terczyńska i Katarzyna Siembida – Klucha nadały Placowi Balcerowicza nowy wygląd. Projekt nazwały “Zielone Tarasy – Centrum Kulturalno – Usługowe”. Kompleks to 4 integralne budynki, łączące się na różnych poziomach. W centrum jest plac, który można wykorzystać do różnych wydarzeń kulturalnych, artystycznych, handlowych, naukowych. Na owalnych dachach daje się zauważyć zieleń. Są wokół budynków zbiorniki wodne z fontannami. – Projekt przewiduje, że architektura przyszłości będzie się łączyć z naturą – opisują. Dodatkowo zaprojektowały wzdłuż budynku, na poziomie pierwszego piętra, ciągnącą się ścieżkę dla pieszych i rowerzystów.

Monika Skoczeń i Karolina Wojciechowska opracowały projekt kompleksu 4 budynków z placem aktywizacji społecznej pośrodku. - Każda z kubatur to połączenie kilku funkcji: biurowej, mieszkalnej, alei ze straganami oraz usługowej, w tym galerii sztuki, siłowni, restauracji – przedstawiają.
Jak przekonują, ich pomysł to połączenie prostoty z nowoczesnością. Są tu też tarasy z drewnianymi barierkami. Centralny plac wypełnia roślinność.

Magdalena Wazio i Jadwiga Sobala także skupiły się na popularnym “Balcerku”. Widzą tu targowisko i pijalnię soków. – Akcentem nowoczesności było zaproponowanie oryginalnej konstrukcji ciesielskiej – tłumaczą. – zamierzeniem było stworzenie przestrzeni odzwierciedlającej tożsamość Rzeszowa poprzez nawiązania do regionalnego nazewnictwa i tradycji budownictwa drewnianego.
Są tu sezonowe stragany zewnętrzne, a wewnątrz studentki zaprojektowały modułowe stragany z grafiką informacyjną, nawiązujacą do lokalnej gwary.

Anna Więcław to autorka projektu Parku Legend Polskich. Widzi go w miejscu Placu Balcerowicza. Ukryła w nim symbole 7 najbardziej popularnych legend polskich, jak np. Bazyliszek. Zaprojektowała ławki – leżaki i sporo zieleni. – Główne założenie mojego projektu to połączenie przyszłości z przeszłością, czyli nowoczesne budownictwo w zestawieniu ze wspomnieniem dawnych dziejów przekazywanych w podaniach – tłumaczy.

Witold Walawender, radny "Rozwoju Rzeszowa" mówi, że popiera takie inicjatywy studentów, jak ta prezentacja. – To bardzo ciekawe projekty, warte uwagi - ocenia. – Gratuluję pomysłów. Mam nadzieję, że w przyszłości będą one wdrażane. Cieszę się, że pracy studentów przyglądają się dyrektorzy m.in. wydziału architektury oraz rozwoju miasta Rzeszowa.

- Jestem zachwycony tym, co zaprezentowaliście. A tak naprawdę najbardziej waszą odwagą i śmiałością w planowaniu przyszłości – podczas prezentacji makiet i wizualizacji w Ratuszu mówił Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta, reprezentujący klub "Rozwój Rzeszowa" i ruch Rzeszów Smart City, - Wśród prac widzę fantastyczne, wizjonerskie budynki. Inspirujecie nas.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rzeszow miasto imitacji

OBECNY burmistrz i skupiona wokół niego ekipa doslownie przespala ostatnie 8 lat.Trzy reprezentacyjne place :przed dworcemPKP,pl.Wolności i Balcerowicza w samym centrum miasta wołają o pomstę do nieba. Krzykliwe i prymitywne reklamy ,budy i kramiki rodem z Bangladeszu mogą egzystować w jakimś prowincjonalnym Pikutkowie ,a nie w mieście -stolicy województwa ,regionu ,mieście akademickim

b
blondynka
W dniu 04.06.2016 o 21:15, Gość napisał:

Już zniknął, tak?!A to nie wiedziałam, myślałam że dopiero kiedyś znikną!PS Jak mi Jolka mówiła kto i z jakim kształceniem głosuje na PiS to nie wierzyłam, no naprawdę, tak?!


To pisałam ja, Blondynka, prawda, tylko zapomniałam się podpisać, i stąd tak...
G
Gość
W dniu 04.06.2016 o 11:34, kita napisał:

Plac Balcerowicza?? to żart czy jakis komunistyczny zaKODowany łeb to pisał.Nowiny tuba komunisty Ferenca- PZPR teraz Nowoczesna!Panowie juz ruszyło oczyszczania przestrzeni publicznej... wiec takie nazwy mostów, rond typu kuronia, mazowieckiego i balcerowicza zniknął z przestrzeni publicznej, razem z pomnikiem kata i okupanta sowieckiego czyli wielką *** :)


Już zniknął, tak?!
A to nie wiedziałam, myślałam że dopiero kiedyś znikną!
PS Jak mi Jolka mówiła kto i z jakim kształceniem głosuje na PiS to nie wierzyłam, no naprawdę, tak?!
J
JAN

NA PLACU WONNOŚCI I KOŁO URZĘDU STANU CYWILNEGO I PO DRUGIEJ STRONIE ZROBIĆ PARKING

r
real
W dniu 04.06.2016 o 11:34, kita napisał:

Plac Balcerowicza?? to żart czy jakis komunistyczny zaKODowany łeb to pisał.Nowiny tuba komunisty Ferenca- PZPR teraz Nowoczesna!Panowie juz ruszyło oczyszczania przestrzeni publicznej... wiec takie nazwy mostów, rond typu kuronia, mazowieckiego i balcerowicza zniknął z przestrzeni publicznej, razem z pomnikiem  kata i okupanta sowieckiego czyli wielką *** :)

Właściwie sprawą drugorzędną jest sam wygląd miasta za te 30-40 lat, ważniejsze jest to, że za jakiś czas społeczeństwo stanie się bardziej dojrzałe, mądrzejsze i z przestrzeni publicznej zniknie tobie podobne oszołomstwo.

L
Lolek
W dniu 04.06.2016 o 12:00, Realista napisał:

Słabe te projekty i kompletnie tam nie pasują. Mam nadzieje, ze żaden z nich tam nie powstanie. Nie dziwne ze polskie miasta sa tak chaotyczne skoro tak marnych projektantów mamy.


Za to popatrz; ile twój komentarz wniósł do sprawy!
G
Gość

Bardziej przemawiają mi do wyobrażni obrazy rynku przemyskiego w symulacji komputerowe w opcji po wybuchu nuklearnym.

J
Ja
Raczej pesymista a nie realista. Na szczęście nie ty decydujesz o architekturze miasta. Projekty da bardzo dobre. Brawo młodzi ludzie.
R
Realista
Słabe te projekty i kompletnie tam nie pasują. Mam nadzieje, ze żaden z nich tam nie powstanie. Nie dziwne ze polskie miasta sa tak chaotyczne skoro tak marnych projektantów mamy.
w
walter
W dniu 04.06.2016 o 11:34, kita napisał:

Plac Balcerowicza?? to żart czy jakis komunistyczny zaKODowany łeb to pisał.Nowiny tuba komunisty Ferenca- PZPR teraz Nowoczesna!Panowie juz ruszyło oczyszczania przestrzeni publicznej... wiec takie nazwy mostów, rond typu kuronia, mazowieckiego i balcerowicza zniknął z przestrzeni publicznej, razem z pomnikiem  kata i okupanta sowieckiego czyli wielką *** :)

Nie wiem, co bierzesz, ale działa. Nie prezentujesz żadnej wiedzy /nic dziwnego/,lecz parę zdań świadczących o umysłowej nędzy. Gdyby tego typu posty czytali nauczyciele podobnej ciemnoty,rumieniec wstydu nie schodziłby z ich policzków.

A teraz do rzeczy. Tak zwany Plac Balcerowicza to nazwa potoczna,wymyślona przez mieszkańców miasta dla wygody w używaniu nazwy miejsca do handlu. Podobnych "placów" jest w kraju bardzo wiele w różnych miastach.

Pomnik Walk Rewolucyjnych,nie jest uhonorowaniem "okupanta sowieckiego" ale wspomnieniem o tych,którzy walczyli o wyzwolenie społeczne na wsiach i w miastach Podkarpacia.

O zasługach Kuronia,Mazowieckiego czy Balcerowicza mogą się wypowiadać wyłącznie ci, którzy mają o ich działalności jakieś pojęcie. Ludzie z ptasim móżdżkiem /jesteś przykładem/ powinni się wpierw dowiedzieć cokolwiek o ich działalności a dopiero potem się wypowiadać.

k
kita

Plac Balcerowicza?? to żart czy jakis komunistyczny zaKODowany łeb to pisał.

Nowiny tuba komunisty Ferenca- PZPR teraz Nowoczesna!

Panowie juz ruszyło oczyszczania przestrzeni publicznej... wiec takie nazwy mostów, rond typu kuronia, mazowieckiego i balcerowicza zniknął z przestrzeni publicznej, razem z pomnikiem  kata i okupanta sowieckiego czyli wielką *** :)

Dodaj ogłoszenie