Są pieniądze na lepsze drogi w Bieszczadach. W Ustrzykach Dolnych podpisano umowę o dofinansowanie polsko-ukraińskiego projektu

Ewa Gorczyca
Fundusze pozyskano w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2104-2020.
Fundusze pozyskano w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2104-2020. Archiwum
Udostępnij:
Umowa o dofinansowanie polsko-ukraińskiego projektu, który zostanie zrealizowany przez powiat bieszczadzki i rejon turczański została podpisana w tym tygodniu w starostwie powiatowym w Ustrzykach Dolnych, z udziałem wiceministra inwestycji i rozwoju Adama Hamryszczaka.

2 mln euro - to wartość projektu. Dofinansowanie - blisko 1,5 mln euro. Fundusze pozyskano w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2104-2020. Jego celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej.

Dzięki projektowi Bieszczady mają stać się bardziej dostępne dla inwestorów i turystów. Mają temu służyć lepsze drogi, skomunikowanie obszarów turystycznych obu rejonów i wspólna strategia pobudzenia rozwoju gospodarczego na terenach przygranicznych.

Po stronie polskiej przebudowane zostaną odcinki dróg powiatowych: Olszanica - Ropienka - Wojtkówka, Czarna - Michniowiec, Smolnik - Zatwarnica, Rakowa - Stańkowa - Ropienka, Ustjanowa - Daszówka - Czarna, Wańkowa - Dźwiniacz - Brzegi Dolne, Rozpucie - Ropienka. Łącznie - 15,515 km.

Po stronie ukraińskiej powstaną 3 projekty tras turystycznych i studia wykonalności dla dziesięciu odcinków (w sumie 131 km) dróg. Będą też wspólne działania i akcje promocyjne: film, konferencje, lekcje bezpieczeństwa dla dzieci.

Realizacja projektu potrwa 1,5 roku.

Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 kontynuuje i rozszerza współpracę na obszarze pogranicza trzech państw.
Po obu stronach wschodniej granicy UE obejmuje on swoim zasięgiem obszar większy od powierzchni Polski i zamieszkały przez ponad 21 mln osób.

Na pierwszy nabór projektów wpłynęło prawie 750 koncepcji z których wybrano ponad 380 a ich autorów zaproszono do złożenia pełnych wniosków. Z nich wybrano 65 projektów. Poza nimi zrealizowanych zostanie również 10 pozakonkursowych dużych projektów infrastrukturalnych.

Łączna kwota dofinansowania w zatwierdzonych już projektach to ponad 165 mln euro. Cały budżet programu na lata 2014-2020 to ponad 183 mln euro. W sierpniu br. planowany jest drugi nabór - na mikroprojekty w celu tematycznym "Dziedzictwo".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie