Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm upamiętnił Marię Mirecką-Loryś, weterankę wojenną spod Niska

OPRAC.:
Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Świętej pamięci Maria Mirecka-Loryś
Świętej pamięci Maria Mirecka-Loryś Archiwum
Sejm podjął uchwałę upamiętniającą zmarłą 29 maja w wieku 106 lat Marię Mirecką-Loryś, która była ostatnim żyjącym dowódcą ogólnopolskiej organizacji wojskowej z okresu II wojny światowej. Pochodziła z powiatu niżańskiego.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa wyrazy najwyższego szacunku świętej pamięci Marii Mireckiej-Loryś w uznaniu jej zasług dla Ojczyzny" - czytamy w dokumencie.

Uchwała opisuje bogaty życiorys niezłomnej bohaterki niepodległego państwa polskiego. "W czasie II wojny światowej, podobnie jak siedmioro jej rodzeństwa, była zaangażowana w narodową konspirację wojskową" - napisali posłowie. Jak przypomnieli, Maria Mirecka była komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet oraz kierowniczką sekcji kobiecej Zarządu Okręgu Rzeszowskiego Stronnictwa Narodowego, a po scaleniu z Armią Krajową komendantką główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.

"Aresztowana w Nisku przez władze komunistyczne, została objęta amnestią i zwolniona 1 września 1945 r." - wskazano w uchwale. Jak czytamy, w obawie przed dalszymi represjami wyjechała do Włoch, gdzie dołączyła do Armii Andersa i poznała swojego późniejszego męża - oficera Henryka Lorysia. Dokument wskazuje też na jej późniejszą, aktywną działalność w organizacjach polonijnych w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyemigrowała w 1952 r. Maria Mirecka-Loryś redagowała "Głos Polek" oraz stała na czele koła Związku Lwowian.

Zaakcentowano też jej zaangażowanie w pomoc Polakom na Wschodzie. "Od lat 70. nielegalnie przemycała na terytorium Związku Sowieckiego materiały religijne oraz udzielała wsparcia materialnego żyjącym tam Polakom. Akcje pomocy rodakom na Kresach prowadziła, mając ponad 100 lat" - podkreślono w dokumencie. Jak przypomniano, po 1989 r. Maria Mirecka-Loryś wielokrotnie przyjeżdżała do Polski, angażując się w życie społeczne i polityczne środowisk narodowych, a u schyłku życia na stałe powróciła do Ojczyzny.

"Śmierć Marii Mireckiej-Loryś, niezwykłej bohaterki niepodległej Polski, jest wydarzeniem o charakterze symbolicznym. Żegnamy ją jako jednego z ostatnich przedstawicieli pokolenia Kolumbów, wyjątkowych polskich patriotów, którzy wychowani w II Rzeczypospolitej, walczyli w czasie II wojny światowej, zabiegali o wolność narodu podczas długiej nocy komunizmu i włączyli się w odbudowę niepodległej Polski po roku 1989" - głosi uchwała Sejmu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejm upamiętnił Marię Mirecką-Loryś, weterankę wojenną spod Niska - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24