Sesja Rady Miasta Rzeszowa. W porządku obrad m.in. rozbudowa Galerii Rzeszów [RELACJA, 29.09]

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Radni będą dziś dyskutować m.in. o zabudowie podcieni przy Galerii Rzeszów.
Radni będą dziś dyskutować m.in. o zabudowie podcieni przy Galerii Rzeszów. Krzysztof Kapica
W ratuszu trwa sesja Rady Miasta Rzeszowa. Zapraszamy do relacji na żywo.

14:05

Ostatni news z dzisiejszej sesji: Radni zdecydowali przed chwilą o uchyleniu uchwały z 2017 roku, na mocy której powstała droga prowadząca do nowych bloków przez teren SP 17 przy ul. Bulwarowej.

Ich decyzja nie oznacza, że ustanowiona dla tego miejsca służebność przestaje obowiązywać, ale jest sygnałem dla prezydenta Rzeszowa do załatwienia sprawy. Radni chcą, aby droga została zamknięta. Dopuszczają jedynie możliwość utrzymania statusu przejazdu okazjonalnego. Dla nowych budynków ma służyć jako droga pożarowa. Jeśli miasto nie dogada się w tej kwestii z deweloperem, sprawa trafi do sądu.

Czytaj także

12:24

Nie będzie zabudowy podcieni Galerii Rzeszów.

14 głosami przeciw przy 13 za takim rozwiązaniem, radni nie zgodzili się na taką zmianę zabudowy tego obiektu. Przychylając się m.in. do stanowiska miejskiej komisji urbanistycznej, która negatywnie zaopiniowała zabudowę terenu. Krytycznie wobec zabudowy wypowiadają się także fachowcy, którzy wskazują, że wolne przedpole od strony ronda Dmowskiego nadaje obiektowi klasy i eleganckiego wyglądu.

Za zabudową podcieni zagłosowało 13 radnych prezydenckiego Rozwoju Rzeszowa. Przeciwko byli wszyscy radni PO i PIS oraz Mirosław Kwaśniak z Rozwoju Rzeszowa.

12:00

Burzliwa dyskusja na temat zagospodarowania terenów nad Wisłokiem przetoczyła się przed chwilą przez ratusz. Wywołali ją radni Platformy Obywatelskiej, którzy chcieli usłyszeć, kiedy i jakie kroki zostaną podjęte przez miasto w kwestii zaplanowania zagospodarowania terenów na prawym brzegi rzeki, między zaporą, a mostem Zamkowym. Konkretów jednak zabrakło.

Zarówno prezydenccy radni Rozwoju Rzeszowa, jak i zastępca prezydenta, Marek Ustrobiński, odsyłają do opracowywanego studium zagospodarowania tych terenów. Ich zdaniem to ten dokument ma określić kierunki działań w tym rejonie.

Radni PiS i PO wskazują, że dla części działek w tym miejscu są już wydawane warunki zabudowy i zostaną one zainwestowane zanim studium zostanie uchwalone. I domagają się od miasta zdecydowanych działań w tej sprawie. Jeden z pomysłów to ogłoszenie konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów nad Wisłokiem, która mogłaby być początkiem dyskusji między miastem a deweloperami, którzy są tutaj właścicielami części działek. Do tego pomysłu władze miasta w czasie sesji nie odniosły się.

Wiceprezydent Ustrobiński skrytykował także propozycję opracowania takiego planu dla miasta nieodpłatnie przez pracownię MWM Architekci.

- Jej przedstawiciel, architekt Maciej Łobos może taką koncepcję dla miasta przygotować, uwzględniając zarówno oczekiwania mieszkańców jak i deweloperów - poinformował podczas dyskusji przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, Andrzej Dec z PO.

- Wytypowanie jednego architekta jest kontrowersyjne. Wygląd tego terenu powinien być dyskutowany w szerokim gronie, przy okazji opracowania studium, takie jest stanowisko miasta

- uważa wiceprezydent Ustrobiński.

Czytaj także

11:28

Rad Miasta Rzeszowa jednogłośnie zgodziła się na bezprzetargową sprzedaż niewielkich działek w rejonie ulicy Krakowskiej na rzecz firmy deweloperskiej Bryksy.

Pozwoli to deweloperowi rozpocząć budowę dwóch apartamentowców w rejonie wiaduktu przy centrum handlowym Nowy Świat. Decyzje radnych poprzedziły wystąpienia dewelopera i przedstawiciela okolicznych mieszkańców, którzy w kwestii kształtu inwestycji osiągnęli porozumienie.

9:55

Władze Rzeszowa informują, że dochody miasta za pierwszych 8 miesięcy tego roku zostały wykonane na poziomie 66,6 procent.

Wydatki wykonane są natomiast na poziomie 57 procent. Nadwyżka operacyjna jest wykonana na poziomie ponad 79 mln zł, a planowano ją na koniec roku na 28 mln zł.

Deficyt budżetowy zaplanowany na koniec roku jest na 195 mln zł. Informację o stanie miejskich finansów przedstawił przed chwilą radnym miejski skarbnik - Jacek Mróz.

9:38

Rada Miasta Rzeszowa przekaże 30 tysięcy złotych w formie dotacji na remont zabytkowego dworku w parku na osiedlu Słocina.

- Fundacja, która jest właścicielem dworu prowadzi konserwację wartą około milion złotych. Przekażemy na ten cel dotację w wysokości 30 tysięcy złotych, podobnie jak marszałek i wojewoda. Te dotacje pomogą w odrestaurowaniu budynku. Jak będzie z dostępnością dworku, nie wiem, ale to fundacja pracująca na rzecz mieszkańców, więc to na pewno nie będzie dworek zamknięty dla mieszkańców - mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

Władze miasta jednocześnie zapewniły, że w czwartek zostanie ogłoszony przetarg na budowę nowego oświetlenia na stadionie Miejskim w Rzeszowie, którego wykonanie jest warunkiem rozgrywania tutaj swoich meczów przez piłkarzy I-ligowej CWKS Resovii. Wiceprezydent Ustrobiński zapewnia także, że na finiszu jest przygotowanie przebudowy stadiony Resovii, który ma się zamienić w Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki.

9:33

Bogusław Sak, radny Rozwoju Rzeszowa zapytał przed chwilą o przedłużający się termin rozpoczęcia prac pod wiaduktem w rejonie ulic Batorego i Żołkiewskiego. - Czy jeśli prace szybko się nie rozpoczną, nie można by otworzyć przejazdu pod wiaduktem dla ruchu? Tymczasowo, do czasu rozpoczęcia budowy nowej jezdni? - pyta Bogusław Sak.

- Przebudowa ulicy Żółkiewskiego i Batorego ruszy. Wybraliśmy wykonawcę w lipcu, pozostali oferenci odwołali się, musieliśmy wybrać nowego wykonawcę. Umowę chcemy podpisać jak najszybciej, inwestycja już by trwała, gdyby nie odwołania. Kolej prowadzi na wiadukcie prace wykończeniowe, niestety my przejazdu nie możemy otworzyć, bo będą się tam toczyć prace i nie ma takiej możliwości - odpowiada Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

9:26

Zdaniem Jerzego Jęczmienionki z PiS, w budżecie miasta należy jak najszybciej zarezerwować pieniądze na budowę nowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej na osiedlu Słocina.

- Jak bardzo potrzebna jest to inwestycja, pokazały wydarzenia z lata tego roku, kiedy strażacy ochotnicy pomagali w walce z powodzią. Gdyby nie ich ciężka praca, PSP miałaby duży problem z walką z wodą. Trzeba także przeznaczyć jak najszybciej 500 tysięcy złotych na doposażenie remiz OSP. Nie może być tak, że strażacy ochotnicy aby nieść pomoc ludziom biorą swój prywatny sprzęt ze swoich domów - mówi Jerzy Jęczmienionka.

9:15

Na wniosek Waldemara Szumnego z PiS radni głosowali przed chwilą propozycję zdjęcia z porządku obrad uchwały zezwalającej na zabudowę podcieni przed Galerią Rzeszów. Zdaniem radnych prawicy temat wielokrotnie omawiany już na sesji został wyczerpany i nie ma przesłanek do ponownego rozpatrywania tej sprawy.

Konrad Fijołek z Rozwoju Rzeszowa przekonuje jednak, że debata w tej sprawie jest konieczna, bo dotychczasowe rozmowy nie wyjaśniły wszystkich wątpliwości w tej sprawie.

- Nasza debata nie w sposób wyraźny wyjaśniła kluczowe elementy tego planu. Mam na myśli zabudowę podcieni w obrysie budynku galerii, co nie będzie ingerowało w przestrzeń publiczną wokół budynku. A jednym z argumentów za odrzuceniem tej propozycji była fakt, że zmiana ma ingerować w przestrzeń i komunikację, a to jest zmienione. Według aktualnej koncepcji zabudowa ma nastąpić w obrysie budynku - uważa Konrad Fijołek.

Przeciwny wycofaniu punktu był także Tomasz Kamiński z prezydenckiego Rozwoju Rzeszowa, który przedstawił takie same argumenty, jak jego klubowy kolega. Zdaniem Roberta Kultysa z PiS nie maja one jednak większego znaczenia.

- Każdy wie, na czym ma polegać ta rozbudowa galerii. Czy ta zabudowa będzie wystawać metr poza obrys budynku, czy się w nim schowa, nie ma znaczenia. Problemem generalnym jest sama zabudowa podcieni. Te kilkaset metrów kwadratowych w tym miejscu musi zostać przestrzenią publiczną, ogólnodostępną

- uważa Robert Kultys.

Głosami radnych Rozwoju Rzeszowa uchwała pozostała w porządku obrad i będzie dzisiaj po raz kolejny dyskutowana.

Czytaj także

8:53

Miejscy radni modyfikują właśnie porządek obrad. Przed chwilą jednogłośnie zgodzili się wprowadzić pod obrady uchwałę dotyczącą sprzedaży dwóch działek w rejonie ul. Krakowskiej, na rzecz dewelopera Bryksy, który u zbiegu ul. Krakowskiej i Kotuli chce wybudować dwa wysokie budynki mieszkalne.

Radni zgodzili się na wprowadzenie uchwały w wyniku kompromisu, jaki deweloper wypracował podczas negocjacji z okolicznymi mieszkańcami, którzy nie byli przychylni tej inwestycji. W czasie rozmów firma zgodziła się obniżyć wysokość jednego z budynków, a także wybudować parking i zmodyfikować okoliczny układ drogowy.


ZOBACZ TEŻ: Ewa Leniart o poszerzeniu Rzeszowa

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pchlebow

"NIe będzie zabudowy podcieni" a założymy się panie Bartoszu?

13-14 :-(

S
Samanta
29 września, 12:32, pchlebow:

Ciekawe czyim interesem kierują się nasi reprezentanci radny Konrad Fijołek i radny Tomasz Kamiński chcąc zabudować te podcienia.

To nie jest ciekawe bo wszyscy doskonale wiedzą. Za sznurki pociąga Rycho P. (właściwie to chyba nie trzeba już pisać inicjału).

p
pchlebow

Ciekawe czyim interesem kierują się nasi reprezentanci radny Konrad Fijołek i radny Tomasz Kamiński chcąc zabudować te podcienia.

G
Gość
29 września, 11:14, Gość:

Trza mieć źle w głowie by pozwolić na zabudowę tych podcieni.

Developer posmaruje, Tadek przeforsuje!

G
Gość

30 tysięcy? Co za to można wyremontować w takim obiekcie, drzwi?

Po tyle Ferenc się nawet nie schyla.

G
Gość

Trza mieć źle w głowie by pozwolić na zabudowę tych podcieni.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3