Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sporu o Turnicki Park Narodowy na Pogórzu Przemyskim ciąg dalszy. Partia Zieloni proponuje rozwiązania. Co na to Lasy Państwowe?

Marcin Piecyk
Marcin Piecyk
Na konferencji Partii Zieloni w Rzeszowie wystąpił m. in. poseł Tomasz Aniśko (drugi od lewej) oraz Przemysław Jednacz, szef rzeszowskich "Zielonych" (drugi od prawej).
Na konferencji Partii Zieloni w Rzeszowie wystąpił m. in. poseł Tomasz Aniśko (drugi od lewej) oraz Przemysław Jednacz, szef rzeszowskich "Zielonych" (drugi od prawej). Krzysztof Kapica
Od marca aktywiści Inicjatywy Dzikie Karpaty protestują w części lasu na Pogórzu Przemyskim. Domagają się utworzenia tam Turnickiego Parku Narodowego i podważają decyzje Lasów Państwowych dotyczące wycinania drzew. Leśnicy nie godzą się na dyskredytowanie ich pracy i zarzucają aktywistom manipulowanie faktami. Do sprawy dołączyła Partia Zieloni, która popiera Inicjatywę Dzikie Karpaty. Przedstawia też swój pomysł na zażegnanie sporu.

Spis treści

Na konferencji prasowej w Rzeszowie członkowie Partii Zieloni poruszyli kwestię sporu o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego.

- Od kilku miesięcy trwa akcja protestacyjna aktywistów z Inicjatywy Dzikie Karpat. Siedzą w namiotach, patrolują, żeby wycinka nie mogła być tam prowadzona. My dalej będziemy kontynuować pomoc, czyli po prostu zbiórkę rzeczy potrzebnych na miejscu: ciepłą odzież koce, wszystko, co pozwoli przetrwać w lesie. Rozmawiamy też o tym, jak zmienić prawo, by tworzenie parków narodowych było łatwiejsze i nie krzywdziło też społeczności lokalnej - opisał Maciej Józefowicz, rzecznik Partii Zieloni.

Partia Zieloni chce umożliwić stworzenie Turnickiego Parku Narodowego. Jak?

O jakie zmiany chodzi?

- Poważnym utrudnieniem w powoływaniu parków narodowych jest wymóg zgody lokalnego samorządu. Takie zgody jest bardzo trudno uzyskać, ale jeżeli chcemy wybrnąć z tego zaułka, musimy ten zapis zmienić. Deklarujemy gotowość złożenia projektu w sejmie, który powołałby Turnicki Park Narodowy - powiedział Tomasz Aniśko, poseł z ramienia Partii Zieloni.

Przemysław Jednacz, szef "Zielonych" w Rzeszowie wyjaśnił, że jeżeli na terenie gminy znajdują się lasy, to samorząd ma z tego tytułu dochody. Natomiast w momencie utworzenia parku narodowego, pieniędzy jest o połowę mniej, bo ustawodawca przewiduje, że "uzupełnią się" dzięki turystyce. Jednak zanim park zacznie na siebie zarabiać, minie dużo czasu. Co w takim razie proponuje Partia Zieloni?

- Ja osobiście byłbym za zmianą w ustawie, żeby gmina dostawała 100 proc., a do tego bonusem byłyby zarobki na turystyce. Wtedy samorządy by na tym nie traciły - powiedział P. Jednacz.

Lasy Państwowe: Wycinka drzew wynika z zasad hodowania lasu

Działanie aktywistów w największym stopniu dotyka pracy leśników. W Lasach Państwowych słyszymy, że powstanie parków narodowych zależy wyłącznie od samorządu i leśnicy nie mają z tym nic wspólnego.

- Aktywiści manipulują faktami poprzez grę na nastrojach, emocjach. Leśnicy nie prowadzą wycinek dlatego, że „im się to opłaca”. Takie są zasady hodowania lasu, że prowadzi się pozyskanie drewna według planów wieloletnich. Założenie jest takie, że użytkujemy tylko część zasobów, a nie, że wycinamy całe lasy, jak często sugerują nasi adwersarze - tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie.

Dodaje, że kontrolowana wycinka nie jest problemem z perspektywy trwałości lasu, bo ścinanych drzew jest znacznie mniej niż wynosi roczny przyrost.

- Dane są dostępne w Banku Danych o Lasach czy w kolejnych planach urządzenia lasu dla poszczególnych nadleśnictw. Te wyliczenia dokładnie pokazują, że masa drewna na pniu mocno wzrasta. Zwiększa się też różnorodność biologiczna. Jeszcze 20-30 lat temu nikt nie mówił o niedźwiedziach na Pogórzu Przemyskim, wilki występowały tam sporadycznie, a duża część pogórza była wyłącznie terenem łowieckim URM. Nie zgadzamy się na dyskredytowanie pracy kilku pokoleń leśników, której efektem jest dzisiejszy stan zasobów przyrody na Pogórzu - wymienia. E. Marszałek.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24