Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

St. bryg. Tomasz Baran nowym komendantem wojewódzkim PSP na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Krzysztof Kapica
Krzysztof Kapica
St. bryg. Tomasz Baran został powołany na stanowisko podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP. W ceremonii w JRG nr 3 Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie uczestniczył komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Fetlynowski, podkarpaccy parlamentarzyści, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, biskup rzeszowski Jan Wątroba, oraz kapelan krajowy strażaków ks. st. bryg. dr Jan Krynicki.

Obecni też byli przedstawiciele samorządów terytorialnych, służb mundurowych, instytucji, komendanci miejscy i powiatowi PSP, kadra kierownicza, funkcjonariusze i pracownicy rzeszowskiej komendy wojewódzkiej PSP.

- Nowy komendant został powołany w taki sposób, jak to powinno wyglądać. Nie jest on przywieziony w teczce z innego województwa. Bardzo naturalną formą jest, że komendant miejski, w mieście gdzie znajduje się komenda wojewódzka, zostaje kandydatem na komendanta wojewódzkiego. Apeluję do pana komendanta, aby zwrócił uwagę, żeby komendanci powiatowi zajęli się pragmatyką służbową, odpuścili sobie chęć kandydowania w jakichkolwiek wyborach i skupili się na swojej pracy, wtedy na pewno straż pożarną będzie się dobrze rozwijać – powiedział nadbryg. dr inż. Mariusz Fetlynowski Komendant Główny PSP.

Zmiana warty

Zanim powołano nowego komendanta wojewódzkiego, to najpierw uroczyście pożegnano dotychczasowego nadbrg. Andrzeja Babca, który przeszedł na emeryturę.

- Czuję zarówno radość, jak i smutek. Radość z powodu tego, że będę miał więcej czasu na realizacji swoich pasji. Z drugiej zaś strony jest mi przykro, że nie będę mógł się drodzy koledzy z wami spotykać – mówił nadbryg. Andrzej Babiec.

W swoim wystąpieniu dziękował on za współpracę swoim podwładnym, samorządowcom, parlamentarzystom i zastępcą. Na emeryturę odszedł też dotychczasowy z-ca komendanta st. bryg. Janusz Jabłoński.

Nadbryg. Andrzej Babiec urodził się 19 lipca 1972 roku w Mielcu. Od 1973 r. mieszka w Tarnobrzegu.

6 kwietnia 2016 roku, decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, na wniosek komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, został powołany na stanowisko podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Jako szef podkarpackich strażaków, Andrzej Babiec nadzorował realizacje projektów transgranicznych w ramach programu Polska – Białoruś – Ukraina m.in. budowę nowej komory dymowej w komendzie w Przemyślu. Czynnie uczestniczył we współpracy międzynarodowej w ramach komisji międzyrządowych z Ukrainą i Słowacją oraz współrealizował projekt w ramach programu „Polska pomoc” z Ukrainą. 27 kwietnia 2019 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego, nadał st. bryg. Andrzejowi Babcowi stopień nadbrygadiera. Nadbryg. Andrzej Babiec odebrał nominację generalską z rąk Prezydenta RP 4 maja br. podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Dzięki jego staraniom rozpoczęła się budowa nowej JRG nr 3 w Rzeszowie oraz dokonano zakupu pompy dużej wydajności dla woj. podkarpackiego. Wspólnie z samorządem województwa podkarpackiego w ramach regionalnego programu operacyjnego pozyskał środki finansowe na realizację zadania dotyczącego integracji łączności radiowej i telefonicznej oraz systemu wideokonferencji dla całego województwa.

Czytelnie i sprawiedliwie

Symboliczne przekazanie obowiązków i sztandaru odbyło się w obecności Komendanta Głównego PSP nadbryg. dr inż. Mariusza Feltynowskiego.

Nowy komendant rozpoczął od podziękowań dla Komendanta Głównego PSP, Wojewody, swojego poprzednika oraz współpracowników i podwładnych z KM w Rzeszowie, z którymi do tej pory współpracował.

- Jest to dla mnie ważna i emocjonująca chwila. Przed chwilą było przekazanie obowiązków i ucałowanie sztandaru, na którym jest wyhaftowany napis „W służbie ojczyźnie”. Rozumiem, to, jako życie dla drugiego człowieka. Inne rozumienie tego słowa jest przez strażaka pełniącego służbę w podziale bojowym, który czasami musi zaryzykować swoje zdrowie i życie, a inny wymiar tego słowa jest na stanowisku kierowniczym. Ten wymiar służby traktuje, jako pracę dla dobra innych, zaangażowanie swojego czasu i myśli. Proszę o wsparcie i deklaruję, że będę wsłuchiwał się w wasze głosy, a decyzję postaram się podejmować czytelnie i sprawiedliwie – powiedział St. bryg. Tomasz Baran nowy Komendant Wojewódzki PSP.

Tomasz Baran urodził się 30 sierpnia 1972 r. w Rzeszowie. Służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 1991 r. jako słuchacz-podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Po ukończeniu szkoły oficerskiej podjął służbę w jednostce ratowniczo-gaśniczej wchodzącej w strukturę tejże uczelni na stanowisku dowódca sekcji. W następnych latach służbę pełnił na kolejnych stanowiskach służbowych tj. dowódca zmiany i dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej.

W roku 2010 decyzją Komendanta Głównego PSP przeniesiony został do dalszego pełnienia służby w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży w Rzeszowie. Z dniem 1 stycznia 2017 roku został powołany na stanowisko komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

St. bryg. Tomasz Baran nowym komendantem wojewódzkim PSP na ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24