MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Lasowiacka msza święta w rocznicę poświęcenia przeniesionego drewnianego kościoła świętego Floriana. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wśród darów ołtarza było wyhaftowane lasowiackie serce w czerwonym kolorze
Wśród darów ołtarza było wyhaftowane lasowiackie serce w czerwonym kolorze Zdzisław Surowaniec
Dokładnie w 78. rocznicę poświęcenia drewnianego kościoła świętego Floriana, 12 grudnia, o godzinie 15 odprawiona została Msza święta w intencji jego fundatorów, budowniczych, a także społeczności z nim związanych.

Msza święta została została odprawiona w lasowiackiej oprawie. Społeczność Klastra Lasowiackiego w darze dla parafii przygotowała na tę szczególną okazję wyszywany regionalnymi motywami obrus na ołtarz wykonany przez Zofię i Anitę Rybę ze Spółdzielni Socjalnej Łęgowianka. Liturgii towarzyszyła również piękna oprawa muzyczna w wykonaniu Grupy Wokalnej Pałacyk Michla oraz Kapeli Lasowianka.

Po Mszy świętej na koncert „Pieśni lasowiackie” zaprosili jego twórcy: Aleksandra Kopp, Magdalena Drozd i Edward Horoszko. Po raz pierwszy wierni usłyszeli nowe opracowania odnalezionych w archiwach pieśni dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej.

Kościół pod wezwaniem świętego Floriana w Stalowej Woli posiada niezwykłą historię, która ma początek w 1802 roku we wsi Stany w gminie Bojanów. Już na początku II wojny światowej lasowiacką wieś Stany, podobnie jak i cały region Puszczy Sandomierskiej, upatrzyli sobie Niemcy na poligon wojskowy do testowania rekiet. Wysiedlali mieszkańców, spalili domostwa. Kościół sprzedany został na opał pewnemu piekarzowi. A że w nowo powstałym osiedlu Stalowa Wola nie było świątyni (była tylko kaplica), intensywne zabiegi księdza Józefa Skoczyńskiego oraz mieszkańców doprowadziły w 1943 roku do przeniesienia drewnianego kościoła do okupowanej Stalowej Woli, gdzie został przywitany z niebywałym entuzjazmem.

We wrześniu 1943 roku zaczęto furmankami przewozić elementy kościoła. Prace trwały sto dni. 12 grudnia 1943 roku kościół został poświęcony i otrzymał tytuł świętego Floriana, patrona hutników (w Stanach nosił tytuł świętego Jana Gwalberta).

12 grudnia 1943 roku w pierwszym stalowowolskim kościele odprawiona została msza święta. Zyskał tytuł „matki” wszystkich kościołów stalowowolskich zbudowanych na pierwotnym obszarze miasta. Drewniana świątynia z dzwonnicą, rówieśniczką kościoła, jest wyspą przeszłości otoczoną przez betonową zabudowę. Kościół jest autentycznym wytworem rodzimej, lasowiackiej tradycji, miniskansenem tradycyjnego budownictwa sakralnego.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24