Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superhit!

JAROMIR KWIATKOWSKI
To najbardziej niezwykłe dzieło w dziejach kina. Nakręcone w Palestynie, z udziałem ponad 5 tysięcy statystów. Film "Jezus" jest uznawany za najwierniejszą ekranizację Ewangelii. Jako podstawę scenariusza wzięto Ewangelię wg św. Łukasza, lekarza i prawnika. Z dwóch powodów. Po pierwsze, jest ona uważana za najpełniejszą ze wszystkich czterech Ewangelii, zawierającą większość wydarzeń z życia Jezusa. Po drugie, była pisana dla odbiorców z różnych kręgów kulturowych, i to w sposób reporterski.

Cztery tysiące kostiumów

Realizację filmu poprzedziły 5-letnie badania zwyczajów, ubiorów, potraw, architektury i rytuałów religijnych mieszkańców Palestyny sprzed 2000 lat. W trosce o autentyczność obrazu, producent John Heyman oraz jego zespół założyli specjalne warsztaty do wyrobu replik naczyń, ubrań i innych przedmiotów z pierwszego wieku. W ten sposób powstała na przykład alabastrowa buteleczka, której użyła kobieta namaszczająca stopy Jezusa.
Ubranie aktorów i części statystów wymagało uszycia 4 tys. kostiumów (od zbroi strażników w świątyni po płaszcze i tuniki faryzeuszy) oraz 2 tys. czapek i innych nakryć głowy. Projektantka kostiumów Rochelle Zaltzman spędziła wiele tygodni w Bibliotece Jerozolimskiej, badając odzież i zbroje z tego okresu. Przeczesywała też małe, wiejskie targowiska, poszukując właściwych rodzajów tkanin. - Nasze badania wykazały - powiedziała - że w czasach Chrystusa używano ubrań w 35 znanych odcieniach kolorystycznych. Niektóre z kostiumów musieliśmy przefarbowywać po dwa lub trzy razy, aby uzyskać właściwy odcień.

Wozy z epoki Jezusa

Filmowanie miejsc odwiedzanych przez Jezusa odbywało się w małych miasteczkach arabskich na zachodnim brzegu Jordanu. Sceny z Nazaretu filmowano w kilku miastach galilejskich. W wielu miejscach trzeba było zdemontować anteny telewizyjne, słupy telegraficzne i instalacje elektryczne.
Synagogę, którą odwiedził Jezus, odtworzono na podstawie badań nad budowlami sakralnymi z tego okresu. Wynikało z nich np., że w trakcie nabożeństw kobiety były izolowane od mężczyzn, często stały na balkonie na piętrze. Autorzy scenografii zbudowali jednak jednopoziomową synagogę z miejscem dla kobiet w tyle głównego pomieszczenia.
Dla potrzeb cudownego połowu ryb, scenografowie zbudowali flotę łodzi rybackich. "Złowiono" ryby pozyskane od miejscowych rybaków, którzy faktycznie złowili je w Jeziorze Genezaret. Opierając się na informacjach historyków i archeologów, pracownicy warsztatów filmowych zbudowali wozy z epoki Jezusa oraz zrekonstruowali nie istniejący już Dziedziniec Pogan ze świątyni Heroda, z którego Jezus wypędził lichwiarzy. Sceny z Janem Chrzcicielem nakręcono na pustynnych obszarach Judei oraz na wschodnim brzegu Jordanu - dokładnie w tych samych miejscach, gdzie Jan nauczał i chrzcił.

Wybrany spośród 263 kandydatów

"Jezus", prod. USA 1979, polski dubbing 2000, producent: John Heyman, Inspirational Films Inc., reżyseria: Peter Sykes i John Kirsch, scenariusz: Barnet Fishbein, w rolach głównych: Brian Deacon (Jezus), Rivka Noiman (Maria), Yosef Shiloah (Józef), Niko Nitai (Szymon Piotr), Eli Cohen (Jan Chrzciciel), Eli Danker (Judasz), Peter Frye (Poncjusz Piłat) i inni.

Film był przedsięwzięciem na ogromną skalę. W zdjęciach, które trwały 7 miesięcy, oprócz ogromnej ekipy technicznej wzięło udział 45 aktorów grających najważniejsze role i ponad 5 tys. statystów.
W roli Jezusa wystąpił brytyjski aktor teatralny Brian Deacon, znany z wielu doskonałych inscenizacji dramatów Szekspira. Został wybrany spośród 263 kandydatów. Heyman tłumaczył: - Brian został wybrany do tej roli, ponieważ tak prosto i naturalnie potrafił przedstawić obraz człowieka, przekazany nam przez św. Łukasza.
Sam Deacon uważał tę rolę za najważniejszą w swojej dotychczasowej karierze. - Wiem, że jestem tylko aktorem odgrywającym swoją rolę - stwierdził - ale nie grałem dotychczas żadnej roli, która byłaby podobna do tej.

Papież go widział

Dystrybucja filmu rozpoczęła się w 1979 r. 20 lat później, Instytut Ewangelizacji Świata IPCE podjął się opracowania nowej wersji. W grudniu 2000 r. zakończono prace nad polską wersją językową filmu. Swoich głosów użyczyli: Andrzej Ferenc (narrator), Cezary Morawski (Jezus), Olga Bończyk (Maria), Wiktor Zborowski (Jan Chrzciciel), Jacek Mikołajczak (Szymon Piotr), Igor Przegrodzki (Piłat) i inni.
Dodano nowe motywy muzyczne skomponowane przez wrocławskiego kompozytora Piotra Dziubka. Pojawiły się również elementy animacji komputerowych. Wszystko to sprawiło, że film brzmi znacznie nowocześniej i efektowniej niż w oryginale.

"Jezus" zdobył Grand Prix 15. Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów "Niepokalanów 2000". Podczas Światowego Dnia Młodzieży (15-20 sierpnia 2000) w Rzymie, w którym uczestniczyło także wielu pielgrzymów z Podkarpacia, nakręcono suplement ukazujący tamte wydarzenia. Został on dołączony do pierwszej części filmu. 2 maja 2001 r. kasetę wideo w polskiej wersji językowej otrzymał Jan Paweł II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24