MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się burzliwa sesja Rady Miejskiej w Przemyślu

Norbert Ziętal
W ostatnich miejscach prace przemyskiej Rady Miejskiej niewiele miały wspólnego z dbałością o miasto. Na zdjęciu obrazek z sesji 6 czerwca, gdy radni PiS i SP nie przyszli na obrady, które zostały zwołane z ich wniosku.
W ostatnich miejscach prace przemyskiej Rady Miejskiej niewiele miały wspólnego z dbałością o miasto. Na zdjęciu obrazek z sesji 6 czerwca, gdy radni PiS i SP nie przyszli na obrady, które zostały zwołane z ich wniosku. Norbert Ziętal
Czy miasto przekaże Ukraińcom Dom Narodowy? Czy zostanie wyjaśniona sprawa pożydowskich kamienic? Czy zostanie wybrany nowy przewodniczący rady? Jutro w Przemyślu najciekawsza sesja Rady Miejskiej tej kadencji.

Na tej sesji mogą zapaść historyczne decyzje. Niewykluczone również, że będziemy świadkami kolejnego kabaretu.

Sesja w normalnym trybie nie była zwoływana od maja. 8 maja radni PiS i Samorządnego Przemyśla odwołali przewodniczącego rady Marka Rząsa i szefów dwóch komisji rady. Wszyscy z PO. Od tej pory radnym nie udało się powołać przewodniczącego. Okazało się, że o ile do odwołania radni PiS i SP zdołali uzbierać większość głosów, o tyle do powołania nowych władz już nie.

Kto mógłby zostać nowym przewodniczącym? Na giełdzie kandydatur jest wiele nazwisk. Najczęściej wymienia się Wiesława Morawskiego, Grzegorza Haydera (obaj z SP), Władysława Bukowskiego i Bogusława Zaleszczyka (obaj z PiS).

Dom Narodowy i pożydowskie kamienice

Będą rozpatrywane dwie ważne uchwały, których inicjatorami są radni PO.

Pierwsza dotyczy zamiany nieruchomości pomiędzy miastem i skarbem państwa. Jeżeli radni wyrażą zgodę, to miasto odda państwu Dom Narodowy, a w zamian otrzyma budynki i działki Klubu Grodzkiego. Wówczas Skarb Państwa mógłby przekazać Dom Narodowy społeczności ukraińskiej. Ta zabiega o to od dłuższego czasu.

Radni PO chcą również, aby zostały podjęte działania w sprawie kamienic o niewyjaśnionym statusie prawnym. Głównie chodzi o tzw. mienie pożydowskie. W ostatnich latach kilkadziesiąt takich kamienic znalazło nowych właścicieli lub zarządców. Radni PO chcą dostać od prezydenta dokładną listę budynków, które zmieniły właściciela w latach 1990 - 2009. Ponadto proponują wprowadzenie mechanizmów chroniących w przyszłości takie nieruchomości przed nieuprawnionym przejmowaniem.

Jak już informowaliśmy, postępowanie w sprawie przejmowania przemyskich kamienic prowadzi prokuratura.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24