Nasza Loteria

Te wagoniki woziły drewno w Bieszczadach. Eksponaty w lesie to pamiątki po dawnej kolejce wąskotorowej

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Wagoniki wąskotorówki ustawione przy drodze na punkt widokowy w Nadleśnictwie Stuposiany przypominają, że sto lat temu kursowała tu kolejka leśna. Transportowała drewno na trasie Ustrzyki Górne – Sokoliki.

Inicjatorem pokazania nieznanej historii kolejek leśnych w dolinie Górnego Sanu jest leśniczy z Tarnawy, Edward Kołomyja.

- Gdy w 1997 roku objąłem to leśnictwo, doprowadziłem do odsłonięcia dawnych przypór mostowych, a moim marzeniem było przywrócenie pamięci o liczącej ponad 30 kilometrów linii kolejki, działającej tu do lat 30. XX wieku - opowiada.

Wagoniki służące do przewozu drewna stosowego i lory do przewozu dłużyc zobaczą turyści w drodze na punkt widokowy Pichurów w dolinie potoku Roztoki. To oryginały, uratowane z dawnego taboru, wypożyczone przez Fundację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Nie będą jedynymi eksponatami. - W planach jest również ustawienie w dolinie potoku kopii parowozu sprzed lat - dodaje leśniczy Kołomyja.

Linia z Sokolików Górskich do Stuposian została zbudowana w latach 1900-1905. Po I wojnie światowej przedłużono ją do Ustrzyk Górnych. Główna stacyjka była w Pszczelinach, tam także znajdowały się budynki, w których mieszkali pracownicy obsługujący tabor i spedycje drewna.

Długość torowiska wynosiła 32,5 km. Do tego dochodziło ponad 8 km bocznych odgałęzień: w dolinę potoku Terebowiec, w górę potoku Rzeczyca oraz Bereżkach, dzięki którym docierano w niedostępne wcześniej drzewostany.

- Ciekawostką było torowisko wzdłuż potoku Roztoki, gdzie w górnym jego odcinku znajdowały się trzy klauzy spiętrzające wodę - opowiada Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. - Do dziś zachowały się zbutwiałe pnie pozostawionych wzdłuż brzegów kłód.

O kolejce przypominają też fragmenty przyczółków mostowych. - Ich obecny stan dowodzi solidnego wykonania - mówi Edward Marszałek.

- Budzą podziw przyczółki nad potokiem Roztoki i w okolicy Pszczelin.

Zachowały się pozostałości torowiska: w Bieszczadzkim Parku Narodowym używane są jako trasa konna, fragment z Wilczej Góry do Widełek w Nadleśnictwie Stuposiany wykorzystywany jest jako ścieżka spacerowa i narciarska. Głównie dawnym torowiskiem kolejki wiedzie obecna droga ze Stuposian do Mucznego i dalej w kierunku Tarnawy.

Z chwilą wybudowania kolejki leśnej nastąpiła intensywna eksploatacja lasów. Wyrąbywano duże fragmenty lasu, od kilku do kilkunastu hektarów.

- Liczne spółki handlowe kupowały lasy "na pniu" - wspomina Edward Marszałek. - Kursowały cztery lokomotywki opalane polanami bukowymi: "Maryśka", "Zośka", "Madziarka" i "Baligrodka", przeznaczone do docelowego wywożenia drewna z Pszczelin do Sokolik.

W okresie międzywojennym linią kolejki zarządzała Spółka Adlerberg, Sternhell i Towarnicki. Ośrodkiem przemysłowym były Stuposiany.

- Koniec działalności kolejki leśnej Ustrzyki Górne – Stuposiany – Sokoliki Górskie poprzedził upadek zakładu przemysłowego i fabryki półfabrykatów w Tarnawie Wyżnej. Wiele majątków popadło wówczas w ruinę, rozwiązano też wiele spółek. Całkowite załamanie koniunktury cenowej drewna spowodowało trudności Polskiej Spółki Drzewnej – Stuposiany i w konsekwencji likwidację całej linii w 1936 roku - opowiada Edward Marszałek.

Jak przyznają leśnicy - przez ponad 30 lat swojej działalności kolejka odcisnęła piętno na miejscowych lasach.

- Intensywne użytkowanie lasu, często zrębami zupełnymi, bez troski o ich odnowienie, zmieniło skład gatunkowy rosnących tu drzewostanów, zwłaszcza jodłowych. Zwiększyły się połacie buczyny karpackiej o złej jakości. Licznie pojawiła się osika, iwa, brzoza, olsza i odroślowe buki - tłumaczy Edward Marszałek.

Zobacz 10 najwyższych szczytów w polskich Bieszczadach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24