OPRAC.:
Mateusz Pietras
Daniił Miedwiediew drugim finalistą Australian Open
Daniił Miedwiediew drugim finalistą Australian Open PAP/EPA/JAMES ROSS
Daniił Miedwiediew pokonał Niemca Alexandra Zvereva 5:7, 3:6, 7:6 (7-4), 7:6 (7-5), 6:3 w półfinale wielkoszlemowego Australian Open. W niedzielnym finale rosyjski tenisista zagra z Włochem Jannikiem Sinnerem, który wyeliminował lidera światowego rankingu Serba Novaka Djokovicia. Dla Rosjanina to trzeci mecz o tytuł na anypodach, a szósty w karierze występów w Wielkim Szlemie.

Zwrot akcji w drugim półfinale na antypodach

Pogromca wicelidera rankingu Carlosa Alcaraza**Alexander Zverev mierzył się z Daniiłem Miedwiediewem**. Po dwóch setach Niemiec pewnie zmierzał po drugi wielkoszlemowy finał w karierze. Jednak zmagający się z kłopotami fizycznymi Rosjanin walczył do samego końca.

W trzecim secie były lider rankingu grał zupełnie inaczej zaskakując rozstawionego z numerem szóstym. Z gema na gem wyglądał coraz lepiej. Trzecią partię 2-finalista Australian Open wygrał w tie-breaku. Następnie tego samego dokonał w kolejnej partii doprowadzając do decydującej odsłony. W niej rozpędzony trzeci tenisista świata dwukrotnie przełamał serwis mistrza olimpijskiego.

– W trzecim secie byłem zmęczony fizycznie i wiedziałem, że nie mogę już biegać w akcjach składających się z 40 uderzeń. Dlatego zdecydowałem się zagrać bardziej agresywnie. Spróbowałem, zaczęło działać

– powiedział zwycięzca.

Z kolei Niemiec przyznał, że po meczu ćwierćfinałowym doznał gorączki.

Walka o pierwszy tytuł Australian Open w karierze

Niespełna 28-letni Rosjanin, który w ćwierćfinale pokonał w pięciu setach Huberta Hurkacza, stanie przed szansą drugiego w karierze triumfu w imprezie wielkoszlemowej. W 2021 roku wygrał US Open w Nowym Jorku.

W Australian Open dotarł do finału w 2021 i 2022 roku, ale oba mecze przegrał.

W obecnej edycji w Melbourne jest rozstawiony z numerem trzy, natomiast Zverev był turniejową "szóstką".

Wcześniej w piątek Novak Djoković, po serii 33 zwycięskich pojedynków w historii imprezy w Australii, przegrał z Jannikiem Sinnerem 1:6, 2:6, 7:6 (8-6), 3:6.

Poprzednia porażka 36-letniego zawodnika z Belgradu w tym turnieju miała miejsce 22 stycznia 2018 roku, gdy niespodziewanie uległ w 1/8 finału Koreańczykowi Chungowi Hyeonowi.

Później triumfował w AO w latach 2019-21 i 2023, natomiast w 2022 roku nie mógł wystąpić w Melbourne z powodu braku szczepienia na COVID-19. Łącznie "Nole" 10-krotnie był najlepszy w Australian Open, a w sumie ma w dorobku rekordowe 24 tytuły wielkoszlemowe w singlu.

22-letni Sinner, czwarty tenisista światowego rankingu, po raz pierwszy w karierze zagra w finale Wielkiego Szlema. Spotkanie Sinner - Miedwiediew w niedzielę. Zapewne