Terytorialsi z Podkarpacia w służbie kombatantom i osobom starszym w czasie epidemii koronawirusa

Łukasz Solski
Łukasz Solski
- Kombatantom należy się szacunek i pamięć za to co dla nas uczynili, szczególnie w tym trudnym czasie. Pani Stanisława przypomina mi też o mojej babci, która zmarła kilka lat temu, obejmując ją opieką czuję, że prawdziwie pomagam – mówi st. szer. OT Rafał Tracz z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach akcji „Odporna Wiosna” opiekują się kombatantami, żołnierzami AK i osobami starszymi. Akcja ma na celu ograniczenie do minimum możliwości zarażenia się wirusem COVID-19 przez te osoby, gdyż znajdują się oni w grupie podwyższonego ryzyka. Żołnierzom organizacji niepodległościowych dostarczane są zakupy, lekarstwa, woda i ciepłe posiłki – wszystko po to, aby żaden z nich nie musiał opuszczać domu.

- Piękną służbę spełniacie, bo raz patriotyzmu, a dwa dobrego uczynku. Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuję – tak wyraziła żołnierzom wdzięczność za pomoc pani Stanisława w czasie jednej z wizyt mającej na celu zaopatrzyć ją w najpotrzebniejsze rzeczy. Od ponad trzech tygodni st. szer. OT Rafał Tracz z 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska regularnie dostarcza Pani Stanisławie obiady, przygotowane przez Spółdzielnię Socjalną-Konar.

To nie jedyna starsza osoba, nad którą opiekę sprawują żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Najpotrzebniejsze rzeczy dzięki pomocy podkarpackich terytorialsów trafiają także do kpt. w stanie spoczynku Juliana Pawełka, prezesa podkarpackiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pan Julian ma 95 lat, a jego rodzina mieszka daleko, dlatego jak przyznaje, to dla niego duża pomoc

- powiedział kpt. Witold Sura rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Na terenie całego Podkarpacia żołnierze - ochotnicy objęli opieką blisko 80 weteranów i kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych.

Wsparcie polega na izolowaniu ich od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb. W akcję włączył się podkarpacki IPN i Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, gdzie przygotowywane są dla kilku kombatantów obiady.

Od 18 marca w ramach operacji „Odporna wiosna” oficerowie łącznikowi 3. PBOT nawiązują także kontakty z przedstawicielami samorządów terytorialnych, Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej oraz Caritasu. Celem ich działania jest przygotowanie pomocy w zakresie wsparcia osób starszych, rodziny medyków oraz objętych kwarantanną.


ZOBACZ TEŻ: Gdzie na Podkarpaciu szukać pomocy medycznej w nagłych przypadkach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie