Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragedia na kąpielisku Słoneczny Brzeg w Rudnej Małej. Utopił się 15-latek

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Na kąpielisku "Słoneczny Brzeg" w Rudnej Małej niedaleko Rzeszowa w niedzielę około godziny 17 strażacy wyłowili ciało 15-letniego chłopca. Trwa wyjaśnianie okoliczności, jak doszło do tej tragedii.

Kom. Piotr Wojtunik, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie mówi, że ok. godz. 15. 20 dostali zgłoszenie o zaginięciu 15-letniego chłopca na kąpielisku w Rudnej Małej.

- Nastolatek pływając w zbiorniku wodnym w Rudnej Małej nie dopłynął do brzegu, zniknął pod wodą. W związku z tym były prowadzone poszukiwania. W czynnościach tych brali udział strażacy z PSP - nurkowie z Tarnobrzegu. Około godziny 17 ciało chłopca zostało wyciągnięte z wody. Pomimo reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych nastolatka. Na miejscu pracują jeszcze służby, aby wyjaśnić dokładne okoliczności tego zdarzenia.

Chłopiec nad wodę miał się udać z innym nastolatkiem. Tenże zawiadomił rodziców o zaginięciu 15-latka.

AKTUALIZACJA, PONIEDZIAŁEK

- Do pomocy wezwani zostaliśmy w niedziele, tuż po godz. 15 - mówi bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. - Na miejsce zostało zadysponowanych 6 zastępów PSP, a wśród nich strażacy płetwonurkowie ze specjalistycznej grupy ratownictwa wodno-nurkowego „Tarnobrzeg” oraz ze specjalistycznej grupy sonarowej z Przemyśla.

Nurek, przeszukując akwen we wskazanym przez świadka miejscu, znalazł pod wodą 15-latka. Ciało znajdowało się w odległości 10 m od brzegu. W tym miejscu zbiornik ma ok. 2 m głębokości.

- Po wyciągnięciu chłopca na powierzchnię natychmiast rozpoczęto resuscytację, niestety nie udało się uratować mu życia - mówi rzecznik.

Asp. Andrzej Stebnicki z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie mówi, że dwaj chłopcy, którzy weszli do wody byli kuzynami. - Chcieli przepłynąć z jednego końca akwenu na drugi. Ten, który niestety nie żyje, w pewnym momencie zgłosił drugiemu, że nie ma siły i stwierdził, że odbije na brzeg wcześniej. Chłopiec, który dopłynął, nie znalazł nigdzie kuzyna i zgłosił jego mamie, że go nie ma. Wtedy zostały powiadomione służby.

Nastolatek, który utonął, przyjechał nad zalew z mamą i rodziną. Chłopiec do Polski przyjechał z Wielkiej Brytanii.

- Dalsze czynności będzie prowadził Komisariat Policji w Głogowie Młp. pod nadzorem prokuratury - dodaje asp. Stebnicki.

15-latek to już czwarty przypadek utonięcia podczas wypoczynku nad wodą na Podkarpaciu. W sumie w 2023 r. utonięć było 11. W 2022 roku - 22, w tym, 7 podczas wypoczynku nad wodą.

Oto zestaw rad od podkarpackich strażaków dla wypoczywających nad wodą:
- Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
- Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.
- Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)
- Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
- Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
- Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
- Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
- Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
- Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
- Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
- Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
- Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).
- Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
- Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
- Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
- Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody – nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
- Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko – nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.
- Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
- Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą – 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24