Trwają konsultacje społeczne w sprawie Funduszy Europejskich dla Podkarpacia

Arkadiusz Rogowski
Arkadiusz Rogowski
- Chcemy, żeby program był jak najbardziej dopasowany do potrzeb województwa – mówi o zasadności prowadzenia konsultacji społecznych marszałek Władysław Ortyl.
- Chcemy, żeby program był jak najbardziej dopasowany do potrzeb województwa – mówi o zasadności prowadzenia konsultacji społecznych marszałek Władysław Ortyl. UMWP
Udostępnij:
W piątek 14 stycznia o godz. 13 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce odbędą się konsultacje społeczne projektu programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027. Nasze województwo otrzymało na ten cel 2,18 mld euro, czyli około 10 mld zł.

Podkarpackie jest na 5 miejscu w kraju pod względem wysokości programu regionalnego. W porównaniu do lat 2014-2020, nasz region otrzyma o 67 mln euro więcej.

- Program regionalny jest dwufunduszowy. Są w nim zarówno inwestycje twarde, jak: drogi, kanalizacja, wodociągi, infrastruktura związana z OZE, kwestie związane z kulturą, turystyką, rozwojem przedsiębiorczości, ale również projekty miękkie, czyli: włączenie społeczne, kwestie usług zdrowotnych, czy aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych wszystko to będzie realizowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia – tłumaczy pochodząca z Tyczyna wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Konsultacje potrwają do 4 lutego

Konsultacje społeczne są wymagane przez ustawę i muszą trwać minimum 35 dni. Poza piątkowym spotkaniem w Jasionce, odbędą się one również w Przemyślu (21 stycznia), Krośnie (24 stycznia) i w Tarnobrzegu (26 stycznia). Z kolei 2 lutego odbędzie się wysłuchanie publiczne za pośrednictwem stron internetowych i kanałów w mediach społecznościowych urzędu marszałkowskiego.

- Chcemy pozyskać opinie, uwagi i propozycje z tych wszystkich środowisk – mówi marszałek województwa Władysław Ortyl.

- Po to żeby ten program był jak najbardziej dopasowany do potrzeb mieszkańców województwa, do potrzeb społecznych i gospodarczych, a także do potrzeb przedsiębiorców i partnerów społecznych oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Chcemy, aby w konsultacjach mogli wziąć udział wszyscy, którzy poczuwają się do obowiązków obywatelskich – dodaje.

3. edycja Polski Wschodniej

Kolejne setki miliony euro napłyną na Podkarpacie z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW). To nowa, trzecia już edycja programu Polska Wschodnia, w ramach której do województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego (bez Warszawy) trafi łącznie 2,5 mld euro. W tym tygodniu projekt programu został przyjęty przez rząd i wysłany do Komisji Europejskiej.

- Będzie wspierał inwestycje istotne dla szybszego rozwoju Polski Wschodniej – mówi wiceminister Jarosińska-Jedynak. Jak dodaje, nowy program będzie koncentrował się na czterech głównych obszarach: przedsiębiorczość i inwestycje, energia i klimat, spójna sieć transportowa oraz turystyka i usługi uzdrowiskowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie