Łukasz Konstanty
Trzy zwycięstwa mają na koncie polscy siatkarze podczas trwających mistrzostw Europy. Po triumfie z Czechami (3:0) i Holandią (3:1) w niedzielę Biało-Czerwoni pokonali także Macedonię Północną (3:0). Kolejnym rywalem naszej drużyny będą Duńczycy.

W niedzielnym spotkaniu na parkiecie pojawili się siatkarze, którzy mieli w dwóch wcześniejszych potyczkach znacznie mniej okazji na grę. Najskuteczniejszymi okazali się Bartosz Bednorz (17 punktów), Tomasz Fornal (16) i Bartosz Kurek (13).

Podopieczni Nikoli Grbicia z kompletem zwycięstw przewodzą w tabeli grupy C (mają już zapewniony awans do 1/8 finału), wyprzedzając Holendrów i Macedończyków, którzy wygrali po dwa spotkania. Najbliższy rywal, a więc Duńczycy, zamyka stawkę z trzema porażkami na koncie.

Duńczycy chłopcami do bicia?

Wtorkowy przeciwnik w rankingu FIVB zajmuje odległe, 46. miejsce, w starciu z Biało-Czerwonymi jest więc skazany na pożarcie. Jedyne, nad czym musi pracować selekcjoner naszej reprezentacji to koncentracja, którą nawet ze znacznie słabszym rywalem nie wolno w żadnym momencie zgubić.

Duńczycy w mistrzostwach Europy siatkarzy biorą udział dopiero po raz piąty (a drugi w ostatnich 50. latach). Po raz ostatni wśród najlepszych uczestniczyli w 2013 roku, kiedy to zostali ostatecznie sklasyfikowani na 12. miejscu - najwyższym w historii. Wówczas jednak udział w turnieju brało jedynie szesnaście ekip, obecnie o miano najlepszej drużyny Starego Kontynentu rywalizują 24. reprezentacje.

Historia meczów polsko-duńskich podczas mistrzostw Europy

Nasz najbliższy rywal w każdym z trzech dotychczas rozegranych spotkań był w stanie wygrać tylko seta (z Macedonią Płn, Czechami i Czarnogórą). Najskuteczniejszymi graczami są Oskar Madsen (47 punktów) i Rasmus Nielsen (43, w tym 26. w potyczce z Czechami).

Podczas mistrzostw Europy Biało-Czerwoni z Duńczykami mierzyli się tylko dwa razy - w 1971 roku nasz zespół łatwo wygrał 3:0, w poszczególnych setach tracąc odpowiednio dwa, trzy i pięć punktów (partie rozgrywano wówczas do piętnastu zdobytych punktów), identycznym wynikiem zakończyło się także spotkanie w 1958 roku (łącznie zaledwie pięć straconych punktów w trzech setach). Za każdym razem rywalizacja odbywała się w fazie grupowej.

Mecz czwartej kolejki grupy C mistrzostw Europy, w którym Polska zmierzy się z Danią, zostanie rozegrany we wtorek, 5 września, o godzinie 20.00.