Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijny program łączy nas ponad granicami za 116 mln euro

Andrzej Plęs
Dzięki dotacjom z Programu PL-BY-UA Horyniec-Zdrój zyskał m.in. okazałą pijalnię wód mineralnych.
Dzięki dotacjom z Programu PL-BY-UA Horyniec-Zdrój zyskał m.in. okazałą pijalnię wód mineralnych. Fot. UG Horyniec-Zdrój
Aż 116 milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na realizację transgranicznych programów dla Polski, Białorusi i Ukrainy. Skorzystać może na tym Podkarpackie.

Niebawem rozpocznie się konkurs projektów, które będą ubiegać się o dofinansowanie z tej puli. Unijny projekt nazwano Programem Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020
- Przygraniczne regiony Polski, Białorusi i Ukrainy bardzo liczą na nowe środki, dlatego proces przygotowania konkursów został przyspieszony – informuje wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. - Oferujemy wsparcie już na etapie przygotowania projektów i zapraszamy potencjalnych wnioskodawców na Forum Poszukiwania Partnerów, które odbędzie się 28 września w Lublinie.

Rywalizacja o dofinansowanie będzie odbywać się w kilku etapach. Pierwszy, w którym będzie do „rozdania” ponad 81 mln euro, obejmie wszystkie cztery nowe cele tematyczne Programu:
- Promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego (z budżetem 14,84 mln euro),
- Poprawa dostępności regionów, rozwoju trwałego i odpornego na klimat transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych (28,32 mln euro),
- Wspólne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony (14,53 mln euro),
- Promocja zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach, zarządzanie mobilnością i migracjami (23,79 mln euro).

Kwalifikacja projektów odbędzie się w dwóch etapach: najpierw oceniane będą tzw. koncepcje projektowe (termin składania propozycji do 31 grudnia 2016). Najlepsze zostaną zaproszone do drugiego etapu, w którym przygotowany zostanie pełny wniosek o dofinansowanie. Maksymalne wsparcie UE dla projektu może wynieść 2,5 mln euro.

Kolejny konkurs dla projektów (budżet na nabór ponad 29 mln euro) ruszy 1 października 2018 r. Obejmie dwa cele tematyczne: Promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego oraz Wspólne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony.

Osobnym i uproszczonym, co do procedury naborem, objęte zostaną tzw. małe projekty (poziom dofinansowania od 20 tys. do 60 tys. euro). Ten konkurs, z budżetem ponad 5 mln euro, rozpocznie się 1 grudnia 2017 r. i dotyczyć będzie promocji kultury lokalnej i zachowania dziedzictwa historycznego.

Na dofinansowanie transgranicznego programu unijnego mogą liczyć także duże projekty infrastrukturalne, które zostały wybrane w trybie pozakonkursowym. Na ten cel przewidziano 52 mln euro.

Szczegółowe informacje, co do terminów i kryteriów konkursów można znaleźć pod adresem Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina: http://www.pl-by-ua.eu/pl,news,197.

Ze współpracy będą Programu będą mogli skorzystać mieszkańcy 4 polskich województw oraz 4 białoruskich i 6 ukraińskich obwodów. Dzięki dotacjom z Programu PL-BY-UA Horyniec Zdrój zyskał
pijalnię wód mineralnych, amfiteatr z widownią, plac zdrojowy z fontanną, plac wejściowy z fontanną, skatepark, wykonany został dojazd techniczny do obiektów, wybudowane zostały ścieżki wraz z oświetleniem, kładka nad Potokiem Glinianiec, zejścia do parku, nasadzenia roślinne oraz monitoring obejmujący swym zasięgiem teren całego Parku. Gmina Solina Zdrój zyskała, dzięki dotacjom Programu, nowy amfiteatr w Polańczyku. Podobnie, jak jej ukraiński partner – Schidnica. Obydwa obiekty są miejscem wspólnym imprez kulturalnych. Najbardziej bodaj prestiżowym przedsięwzięciem Programu PL-BY-UA jest inwestycja w obiekty przy kompleksie Jezuickiej Bazyliki w Starej Wsi z rekonstrukcją słynnego już barokowego Ogrodu Jezuickiego. Partnerem jezuitów po drugiej stronie granicy był samorząd Żółkwi, w którym remontowi (również za unijne pieniądze) poddano ogromny zamek Żółkiewskich. A jeśli ktoś wędrował trasą podziemną Jarosławia, zwiedzał podziemne ekspozycje, korzystał z urządzeń multimedialnych trasy, czynił to również dzięki dotacjom z Programu PL-BY-UA. Partnerem jarosławskiego projektu było miasto Użgorod.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24